Ziraat Bankası Trafik Sigortası Araç Prim Tutarları Ne Kadar?

Ziraat Bankası Trafik Sigortası

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu Kapsamında araçlara Trafik Sigortası yaptırmak zorunludur.  Bu kapsamda sigortayı yaptıracağınız firma poliçede belirtilen sınırlara kadar olası bir kaza sonucunda ortaya çıkacak zararların temininde sizin yerinize zararı üstlenir. 

Bu yazımızda bir Devlet Bankası olan ve her türlü sigortacılık işlemlerinde Devletimize ait olan bir kurumun markasını taşıyan Ziraat Zorunlu Trafik Sigortasından bahsedeceğiz. 

Ziraat Trafik Sigortası Prim Sorgulama 2020

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadan önce ilk olarak Ziraat Sigortanın online sayfasından araçların türüne ve bulunduğu il ve ilçeye göre araç sigorta değerlerini hesaplamanız gereklidir.  Aşağıda linkini verdiğimiz sorgu sayfası üzerinden aracınızın türüne ve bulunduğunuz il ve ilçeye göre aracınız için ödemeniz gereken trafik sigorta tutarının maksimum ve minumum tutarını görüntüleyebilirsiniz.  

Ziraat Trafik Sigortası Prim Sorgulama 

Teklif almadan önce diğer sigorta şirketlerinden de muhakkak teklif almanızı öneririm. Şirketler arasında kıyas yaparak zorunlu poliçenizi yaptırınız. 

Ziraat Bankası Zorunlu Trafik Sigortası Teklifini Nereden Nasıl Alırım?

Telefon numarası üzerinden (0850 222 97 00) yada internet sitesi üzerinden teklif alabilirsiniz. 

Ziraat Trafik Sigortası Telefon Numarası

0850 222 97 00 nolu çağrı merkezini arayarak teklif alarak sürece başlayabilirsiniz. 

İnternet Sitesi Üzerinden Trafik Sigortası Teklifi Alma

Aşağıda yer alan web sitesini ziyaret ederek online teklif alabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden işlem yapabilmek için T.C. Kimlik Numaranıza ve aracınız plakasına ihtiyacınız olacak. Ancak defaatle sorgulama yapmamıza rağmen web sitelerinin çalışmadığını gördük. Bunun için telefonla arayarak teklif almanızı öneririm. 

Ziraat Bankası Trafik Sigortası  

Zorunlu Trafik Poliçesi İçin Ziraat Sigortayı Tavsiye Eder misiniz?

Kendi araçlarımızı sigorta yaptırırken bütün şirketlerden teklifler alırız. Benzer şekilde bu şirketten de teklifler almaktayız. Bununla birlikte poliçenin neleri kapsayıp neleri kapsamayacağını bilmemiz gerekli. 

  • Dolayısı ile bütün şirketlerin teklif ettiği ücretleri,
  • Bu ücretlere karşılık neleri güvence altına aldığını kıyas ettikten sonra karar veriyoruz şirket olarak. 
  • Sizlerin de benzer şekilde bütün sigorta şirketlerinden teklif aldıktan sonra kıyas ederek karar vermeniz gereklidir.

Sigorta Expertizleri Ziraat Sigortanın Personeli midir?

Hayır. Bütün sigorta şirketlerinde expertler bağımsızdır. Bu kişiler T.C. Başbakanlık Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan aldığı ruhsat ile faaliyet yürütür. Tabi bu faaliyetler bireysel yada kurumsal olabilir. Ancak burada bilmeniz gereken en önemli detay kamu şirketi olması expert süreçlerinde değişiklik göstermez. 

Bu şirket yada başka bir şirkette karar verici süreçlerin tamamı experte aittir. Dolayısı ile size teklif edilen poliçenin içeriği çok önemlidir. 

Zorunlu Trafik Sigortası Kendi Aracımda ki Hasarı Karşılar mı?

Hayır karşılamamaktadır. Kaza durumunda iki seçenek var:

  • Karşı taraf hatalı ise, karı tarafın araç sigortası karşılayacak,
  • Kazada hatalı taraf siz çıkarsanız KASKO'nuz varsa Kasko poliçeniz, yoksa eğer kendiniz karşılamak zorundasınız. 

Ziraat Zorunlu Trafik Sigorta Bedeli Uygun mu?

Bir kaç yıl önce piyasada dolaşan bir haber üzerine bu başlığı açıklamak zorunda kaldık. Bundan bir kaç yıl öncesine kadar bu markanın sigorta bedelinin emsallerine göre daha ucuz olduğu gibi bir algı ortaya çıktı. Bu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Ancak yaptığımız analizlerde kimi araç sahibine bu markamızın fiyatı daha avantajlı gelirken, kimi zamanda diğer sigorta şirketlerinin fiyatları avantajlı gelmektedir.

  • Zorunlu sigorta fiyat teklifleri öncelikle il ve ilçelere göre farklılık gösterir. 
  • Örneğin herhangi bir firma İstanbul için farklı bir fiyat teklif ederken, Eskişehir için daha farklı bir fiyat teklif eder. Bunun sebebi araç kaza risk oranıdır. 

Ziraat Zorunlu Sigortada Teminat ve Limitler Farklı mıdır?

Zorunlu sigorta poliçesinde bütün şirketlerin teminat ve limitleri standarttır. 

Sigorta Şirketlerinin Fiyat Teklifleri Neden Birbirinden Faklıdır?

Yukarıda ifade etmiştik: sigorta şirketleri fiyatları her il ve ilçeye göre farklı farklı teklif eder. Ancak yaptığımız analizlerde kimi zaman X firması avantajlı gelirken, kimi zamanda Y firmasının daha avantajlı fiyat sunduğunu görüyoruz.

  • Bunun sebebi sigorta şirketleri bazı marka ve modellere daha avantajlı fiyat teklifleri sunmaktadır. 
  • Ayrıca aracın kullanım amacı da fiyatları etkiler. 
  • Örneğin herhangi bir firma A marka araçta fiyatları normal tutarken, B marka araç için daha ucuz fiyat teklifi sunmaktadır. 

Burada siz tüketicilerin yapması gereken bütün firmalardan bir kaç saatinizi ayırarak fiyat teklifi almaktır. Aynı firma için farklı acentalardan da fiyat teklifi almayı unutmayınız. Ve muhakkak pazarlık yapınız. 

Zorunlu Trafik Sigortasında Pazarlık İşe Yarar mı?

Kesinlikle yarıyor. Çünkü ben her yıl yenilediğim poliçemde fiyatı son güne kadar en düşük seviyeye çekiyorum. Bu işlem için bütün şirketlerden usanmadan teklif alıyorum. 

Zorunlu trafik poliçesinde teminatlar standarttır. Kaskoda teminatlar ve güvenceler farklı olduğu için çok ayrıntılı araştırma yapıyorum. Sizlerde Kasko için hareket ettiğiniz zaman sadece fiyat analizi değil, firmanın güven analizini, teminatını, ve vermiş olduğu diğer güvenceleri araştırınız.