Yeni Pasaportların Özellikleri Nelerdir? e-Pasaport Özellikleri

pasaport özellikleri

E-PASAPORT YA DA ÇİPLİ PASAPORT NEDİR?

Eski tip pasaportların yerini çipli pasaportlar almaya başlamıştır. Nüfus Cüzdanlarının yerine Çipli Kimlikler çıkmıştır. Benzer şekilde pasaportlarda yeni pasaportlar ile değiştirilmeye başlanmıştır.

Yeni Pasaporta Verilen Diğer İsimler: 

Yeni pasaportlar yeni dönemde e-pasaport, Çipli pasaport, biyometrik pasaport ya da elektronik pasaport olarak ifade edilmektedir.

 

Yeni Pasapotlarda Hangi Bilgiler Yer Almaktadır?

Yeni pasaportlarda yer alması gereken bilgiler Yonga olarak ifade edilen çipler üzerinde saklı olarak yer alacaktır.
Eski tip pasaportların kimlik sayfalarında yer alan aşağıda ki bilgiler yongalar üzerinde saklı tutulacak.

  • Pasaport numarası,
  • Pasaport sahibinin adı ve soyadı,uyruğu, kimlik numarası ve doğum tarihi
  • Pasaport sahibinin biyometrik fotoğrafı, parmak izi ve imzası gibi diğer biyometrk verileri,
  • Pasaportu düzenleyen makam, düzenlenme tarihi ve pasaportun geçerlilik tarihi gibi kişisel kimlik bilgileri ile pasaport bilgileri yer alacaktır.

Halen kullandığım pasaportumla e-Pasaport arasında ne fark var ?

Eski tip pasaportlarda yer alan bilgiler ve pasaport sahibine ait fotoğraf yeni pasaportlarda bulunan yongalar da saklanmaktadır. Pasaport kontrollerinde temassız yonga teknolojisi ile kolayca pasaport kontrolü yapılmaktadır. 

Şekli şartlar açısından da yeni pasaportların ebatları ICAO standartlarıyla uyumlu hale getirilerek 88 mm X 125 mm olarak belirlenmiştir. Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportlarının sayfa sayıları 52’den 28’e düşürülmüştür. Umuma mahsus pasaportlar 60 sayfa; diplomatik pasaportlar ise 28 sayfa olacak şekilde tasarlanmıştır. e-Pasaportlarda, eski tip pasaportlardan farklı olarak daha fazla sayıda güvenlik özelliklerine sahip özel kağıtlar kullanılmaktadır.


Yeni Pasaportlarda Yer Alan Yongaların Özellikleri

Yeni pasaportlarda pasaporta ve pasaport sahibine ait bir çok veri yongalarda (çiplerde) saklı tutulacaktır. Bu yongalar üst düzey güvenlik önlemlerine sahiptir.
Ülkemize ait yeni pasaportlarda çipler – yongalar pasaportun arka kapağında yer alacaktır.