Yeni kimlik şifremi/pinimi unuttum. Ne yapmalıyım?

Nüfus Cüzdanlarının yerine dağıtılan yeni kimlik kartları için PİN şifresi almak zorundasınız. PİN şifresini bir çok kamu işleminde kullanacaksınız. Bunlar zamanla bütün bir hayatınızı kapsayacaktır.

Yeni kimlik kartı PİN şifremi unuttum ne yapmalıyım? Yeni kimlik kartı şifre yenileme işlemi nasıl yapılır?  PİN şifresini yenilemek için nereye başvuru yapmalıyım? Telefondan yada  internetten PİN şifresini değiştirebilir miyim? Yeni kimlik PİN şifresinin ücreti ne kadar?

 

YENİ KİMLİK KARTI PIN ŞİFRESİNİ UNUTTUM NE YAPMALIYIM?

Unutkanlık ya da dalgınlık nedeniyle yeni kimlik kartının şifresini unutma gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Böyle bir durumda yapacağınız tek şey İlçe Nüfus Müdürlüklerinden birine gidip, yeni kimlik kartı şifre yenileme işlemi yapmanızdır. 

 

Nüfus müdürlüklerinde yer alan KİOSKLAR ile PIN şifrenizi yenileyebilir, yada unuttuğunuz PİN şifrenizi yeniden alabilirsiniz. Şifre yenileme işlemi için PUK numarası girme, biyometrik doğrulama ve Kişisel Mesaj sorusu gibi şifre yenileme yöntemleri ile şifrenizi yenilemeniz mümkündür. Öte yandan şifre doğrulama işlemi sırasında kiosklar üzerinde şifrenizi yenilediğiniz zaman tanımadığınız veya görevli olmayan kimseden yardım istemeyiniz. Şifrenizi ise ne görevlilerle ne de bir başkasıyla paylaşmayınız.

 

YENİ KİMLİK PİN ŞİFRESİ YENİLEME İŞLEMİ İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yeni kimlik şifresi için herhangi bir Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gereklidir. Nüfus Müdürlüklerinde KİOSK cihazlar üzerinden kendiniz şifre yenileme işlemi yapacaksınız. Bu işlem için yeni kimlik kartınıza ihtiyaç vardır.

Biyometrik verileriniz kullanılarak yeni kimlik şifreniz ile ilgili işlem yapılacaktır.

 

YENİ KİMLİK PİN ŞİFRESİ YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni kimlik PİN şifresi için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Dilediğiniz zaman Nüfus Müdürlüklerinde bulunan KİOSK cihazlarını kullanarak ve herhangi bir ücret ödemeden kimlik şifrenizi yenileyebilirsiniz.

 

KİMLİK KARTI KİŞİYE ÖZEL ŞİFRE ZARFI NEDİR?

Yeni çipli kimlik kartlarının verilmesi durumunda kişilere kimlikle beraber bir zarf verilmektedir. Bu zarfların içerisinde bir takım bilgilerin yer aldığını söylemek mümkündür. Kimlik kartı kişiye özel şifre zarfı ile verildiği için bu zarfların içerisinde ise telefonlarımızdan da bildiğimiz gibi Pin ve Puk gibi kod türleri yer almaktadır. Bunun dışında ise kimlik kartınızın güvenliğinde yer alan kişisel mesajda yer alıyor diyebiliriz. Bu nedenle söz konusu zarfın büyük bir önem taşıdığı biliniyor. Pin ve Puk kodu bilgilerinizi içeren PIN etiketi formunu mutlak suretle saklamanız gerekiyor. Bu zarfta, etiket formunda  hologramın altında 6 haneli şifre bulunuyor. Hologramı kazımanızla birlikte bu şifre açığa çıkıyor.

Başvuru yaptığınız takdirde size özel PIN zarfınızda 6 haneli bir şifre yer alacak. Bu şifrenin, çeşitli kimlik doğrulama işlemlerinde temel faktör olarak kullanılacağı söylenmektedir. PIN kodunuzun kimlik kartının size teslim edilmesinin ardından aktif olacağı belirtilmektedir. PIN kodunuzu nüfus müdürlüklerinde yer alan kiosklar tarafında değiştirebilmeniz mümkündür.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTI PIN ETİKETİ FORMUNDA BULUNALAR

  • TCKK ile beraber kullanacağınız şifre, aşağı kısımda yer alan etikette mevcuttur.
  • Zarfın içerisinde yer alan hologramlı kısım kazınmış ise bu zarfı derhal iade etmeniz gerekmektedir.
  • Aşağı kısımda bulunan hologramı kazıyınız ve bu bölgede bulunan PIN ve PUK bilgilerinizi tanıyın. Bu bilgileri ise herhangi bir kimseyle paylaşmayın.
  • Bu formu mutlaka saklayın
  • TCKK’nızı kullanım sırasında görevliler tarafından istenirse şifreniz ile doğrulama yapabilirsiniz.
  • Şifrenizin 2 sefer hatalı girmeniz durumunda, kartın arkasında bulunan kimlik kartı PIN erişim numarasını girmeniz istenecektir. Bundan sonra ise şifrenizin 3 defa hatalı girilmesinde ise kartınız blokeli bir duruma gelecektir.
  • Şifrenizin bloke olması durumunda ise İlçe Nüfus Müdürlüğü aracılığı ile kiosklardan şifrenizi değiştirebilir ve yeni şifre edinebilirsiniz.
  • Şifre blokesinin kaldırılması için kiosklardan PUK kodu sayesinde bloke kaldırma işlemi yapabilirsiniz.
  • Kiosklar aracılığı ile işlem yapamayan kişiler, Yayıncı Erişim Cihazı ile görevliler tarafından işlemlerini gerçekleştirebilecektir.