Yeni kimlik kartımı teslim almazsam ne olur?

Nüfus Müdürlüğüne başvuru yaptıktan hemen sonra yeni kimlik kartlarınız teslim edilmeyecek, adresinize gönderilecektir. Ancak PTT Kargo yetkilileri sizi adresinizde bulamaması halinde kimlik kartlarınız ne yapılacak?

Teslim alamadığınız yada alamadığınız T.C. Kimlik Kartlarınız için takip etmeniz gereken adımlar nelerdir? Takip işlemlerini nasıl yapmanız gereklidir? Yeni kimlik kartınız imha edilir mi teslim almamanız halinde?

 

YENİ KİMLİKLER ADRESİNİZE GÖNDERİLECEK

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, yeni kimlikler adresinize gönderilecektir. Bu konuda tek yetkili PTT Kargo olup, Nüfus Genel Müdürlüğü PTT ile anlaşma sağlamıştır.

PTT Kargo tarafından kimlikleriniz iadeli taahhütlü gönderilecektir ve imza karşılığı teslim edilecektir. Bunun dışında başvuru aşamasında yazılı olarak beyan etmeniz halinde yeni kimliğinizi sizin belirttiğiniz kişiye de teslim edebilirler.

 

ADRESİNİZDE BULUNMAMANIZ HALİNDE KİMLİK KARTINIZ NASIL TESLİM EDİLECEK

PTT Kargo yetkilisi evinize iki kez gelecektir. Her seferinde sizi yada teslim alacak kişiyi adreste bulamaması halinde, adrese not bırakılacaktır. Bu durumda bir hafta içinde PTT Kargoya gelmeniz beklenecektir.

PTT Kargoya da gelmemeniz halinde, kimlik kartınız Nüfus Genel Müdürlüğüne gönderilecek buradan teslim almanız beklenecektir. Nüfus Müdürlüğünden de teslim almamanız halinde kimlik kartınız Ankara’da kartların üretildiği yere iade edilecek ve burada tutanak ile imha edilecektir.

 

TESLİM ALAMADIĞINIZ KİMLİK KARTI İÇİN SİZİN YAPMANIZ GEREKEN NEDİR?

Bu konuda öncelikle başvurunuzu takip etmeniz gereklidir. Bunun sebebi, kartınızı teslim alamamanız halinde imha edilecek olması ve kimliğinize kavuşmak için yeniden başvuru yapmak zorunda kalacak olmanızdır.

 

Başvurunuzu nasıl takip etmeniz gerektiği hususunda yukarıda belirttiğimiz yazımızı muhakkak incelemenizi tavsiye ederim. Ancak bu yazımızda da kısaca bilgi vermek gerekirse,

  • Randevu aldığınız sayfadan başvurunuzu takip edebilirsiniz.
  • Başvuru esnasında bir e posta adresi ibraz etmek zorundasınız. Bu e posta adresi size yada tanıdığınız yada güvendiğiniz bir kişiye ait olması gerekli. Başvurunuz ile ilgili bütün süreçler bu e posta adresinize bilgi olarak gelecektir.
  • En kolay ve pratik yöntem : ALO 199 hattını arayarak bilgi edinebilirsiniz. Bu konuda başvuru yaptıktan 15 gün sonra aramanızı tavsiye edebilirim.
  • Bu hattı fazla meşgul etmemenizi önemle rica ederim. Bunun sebebi bu hat üzerinden bir çok nüfus hizmeti verilecek olup, gereksiz yere meşgul edilmemesi