Yalnız mı, Yanlız mı? TDK'ya Göre Yanlız Sözcüğünün Doğru Yazılışı

Yalnız mı, yanlız mı yazılır? Türkçe'nin doğru yazılışında en sık yapılan yanlışlardan bir tanesi de bu sözcüğün doğru yazılışı ve okunmasıdır. Günlük konuşmalarımızda ve gerekse yazışmalarımızda bu sözcük yanlış kullanılmakta, ayrıca sınavlarda bu sözcüğün doğru kullanımı ile ilgili bir çok soru sorulmaktadır.  

Türk Dil Kurumuna (TDK'ya Göre) Bu Sözcük Nasıl Yazılır?

Türkçe'de herhangi bir sözcüğün doğru yazılışını ve okunuşunu TDK'ya göre kontrol etmek zorundasınız. Bu sözcüğünde TDK'ya göre doğru yazımı ve okunuşu "YALNIZ" şeklindedir. 

Yalnız mı, Yanlız mı?

Gerek konuşmalarımızda ve gerekse yazışma dilinde doğru kullanımı "yalnız" sözcüğüdür. Diğer kullanım kesinlikle yanlıştır. 

Ortada yer alan L ve N harflerinin yerlerinin değiştirilmesinden dolayı bu yanlışlık ortaya çıkmaktadır. Yanlız sözcüğünün TDK'da herhangi bir yeri yoktur. Dolayısı ile yanlı olmak fiili ile de bir ilgisi yoktur. Doğru kullanım olan "Yalnız" kelimesinin anmalı ise aşağıda anlatılmıştır. 

NOT: Yalnız kelimesinin doğru kullanımında  L ve N harflerinin yerlerinin değiştirilmesinden dolayı bu yanlışlık olmaktadır. Aklınızda doğru kalması açısından L harfi Alfabede N harfinden önce gelmektedir. Dolayısı ile bu kelime ile ilgili bir soru karşınıza çıktığında ilk sırada gelmesi gereken harf alfabede de önde olan L harfidir. 

Türk Dil Kurumuna Göre Yalnız Ne Demek?

Bu sözcük dilimizde sıfat, zarf, bağlaç ve isim olarak kullanılmaktadır. Ancak genellikle sıfat olarak karşımıza çıkar. 

  • Sıfat olarak : Yanında herhangi bir kimse olmayan kişi yada nesne anlamında. 

Otobüste ki yalnız adam.   (Nasıl bir adam sorusunun cevabıdır)

  • Zarf olarak : Yanında başkaları olmayarak manasında zarf olarak. Fiile sorulan "Nasıl" sorusunun cevabı.

Yalnız bırakmak istemediler Ahmet ile Mehmet'i.  

  • Bağlar olarak : Ama, ancak, fakat manasında. 

Ahmet gelir yalnız yanında birisi gelirse.