Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Almak İçin Kısayol Tuşu Hangisi?

Bilgisayarda ekran resmi almanın en kolay yolu kısa yol tuşunu kullanmaktır. Alınan ekran resmi bilgisayarın raminde geçici bir süreliğine saklanır. Kısayol tuşuyla hafızaya aldığınız ekran resmini aracı programla kaydetmelisiniz. Bu yazımızda hem kısayol tuşunu hem de alınan ekran görüntüsünün nasıl hızlıca kaydedileceğini hızlıca anlatacağız.

Klavyenizde PrintScreen Tuşunu Kullanarak Ekran Resmini Çekme :1- Yöntem : 

  • Klavyeniz de "Print Screen" yada "PrtScr" tuşuna basmanız halinde ekranınızın o andaki halini anlık olarak hafızaya kaydedersiniz.  

  • Yukarıda ki adımdan sonra hafızaya aldığınız ekran görüntüsünü isterseniz paint programında isterseniz Microsoft Word programında işlem yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Paint denilen ve kullanması çok basit olan bu programdan düzenledikten sonra işleme almanızdır. 
  • Paint resim aracını açınız. Bunun için Masaüstünüzde "Başlat" ana menüsüne tıklayınız. Windows 10 işletim sisteminde aşağıdaki resimde ki gibi açabilirsiniz. 

Ekran görüntüsünü aldıktan sonra Paint'i açmak benim de kullandığım en kolay yöntem şudur: Masaüstünün alt çubuk tarafında büyüteç işaretinin olduğu yer arama yapılan menüdür. Direk ona tıklar ve Paint yazarım. Direk karşıma Paint gelir. 

  • Painti açtıktan sonra yapmanız gereken ilk işlem hafızaya aldığınız ekran görüntüsünü paint programına yapıştırmaktır. Daha sonra resim üzerinde istediğiniz gibi oynama yapabilirsiniz. 
  • Yapıştır işlemini en kolay Ctrl + V tuşlarına tıklayarak  yapabilirsiniz. 

Alt + Print Screen Tuşları İle

Yukarıda ki işlemde farkettiyseniz aldığınız görüntü o esnada ekranınızın her tarafında  gözüken bütün bir alandır. En alt sekmelerden tutunda en yukarısına kadar ne varsa her şeyin resmini çeker. Bu durum için Alt + Preen Screen tuşlarını kullan 

EKRAN ALINTISI ARACI İLE  EKRAN RESMİNİ NASIL ÇEKERİM?

Bu yöntem benim sürekli kullandığım bir yöntemdir. Bana göre en kolay ve pratik yolu bu başlıkta anlattığım tekniktir. Ayrıca görüntü daha net olur. 

  • 1 Adım : Masaüstünde en alt sekmeden yer alan arma bölümüne tıklayınız. Tam olarak aşağıdaki resimdeki gibi. 

  • Yukarıda ki resimde 2. adım diye gösterilen bölüme "Ekran alıntısı" yazınız. Zaten direk aradığınız program karşınıza çıkacaktır. Aşağıdaki resme dikkatli bakınız. Kırmızı kutu içine aldığım program karşınıza gelecektir. Hemen o programı açınız. 

  • Karşınıza tam olarak aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek. Ekranınızda bir bölümün resmini almak için "Yeni" sekmesine tıklayınız.