Vpnli ve vpnsiz wikipedia (vikipediye) nasıl girilir?

Wikipedia sitesine girmek için VPN ayarları ile oynamak gerekirdi. Ancak ilgili kuruluş Türkiye'deki yasak için yeni bir alternatif yöntem geliştirmiştir. Söz konusu yöntem hemen aşağıda açıklanmıştır. 

Vpnsiz Vikipediye (Wikipedia'ya) Nasıl Girilir? 

Ülkemizde Mahkeme kararıyla engelli sitelere girmek için şuana kadar kullanılan en bilindik yöntem VPN yöntemiydi. Bu yöntemden birazdan aşağıdaki başlığımızda ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim. 

VPNsiz Wikipedia'ya (Vikipediye) girmek için Wikipedia sitesi kendisi bir çözüm getirmiştir. Sitenin yada sitedeki herhangi bir linkin baş tarafına 0 (sıfır rakamı) getirmek suretiyle siteye engelsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 

Örneğin : sitenin tam adresi aşağıdaki gibidir. 

  • www.wikipedia(.)org   - bu siteye girmek için baş tarafına 0 rakamı getiriyoruz.   www.0wikipedia(.)org
  • Ardından internet sayfanız sizi wikizeroo(.)net isimli bir siteye yönlendirecektir. Bu site tamemen Wikipedianın yan sitesidir. Engellendiği ülkelerde alternatif yöntem olarak bu yöntemi kullanmaya başlamıştır. 

Google Arama Sonuçları Üzerinden WPNsiz Wikipedia'ya Nasıl Girerim?

Normal şartlarda direk Wikipedi sitesine girmek için sitenin başına 0 ( sıfır yani) getirmeniz gerektiğini yukarıda ifade ettik. Ancak bir çoğumuz bu sitedeki herhangi bir konuya google üzerinden yapmış olduğu arama sonucu girmektedir. 

Örneğin 2: Ünlü düşünür "Jan Jak Russo" olarak google üzerinden bir arama yaptınız. Aşağıdaki resimdeki gibi bir sonuç ortaya çıkacaktır. 

 

Ardından bu sayfayı ziyaret etmek istediğiniz zaman site engelli çıkacaktır. Bu durumda yapmanız gereken adres çubuğunda baş tarafına 0 rakamını koymaktır.

Şimdi sırası ile takip etmeniz gereken adımlar :

  • 1. Adım :Googledeki wikipedia sonucuna tıklayınız. 
  • 2. Adım: Çıkan sonuç engelli gözükecektir. 

  •  3. Adım : engelli sonucun baş tarafına 0 rakamını ekliyoruz. 0 rakamını tam wikipedia sözcüğünden önce ekliyoruz. Resimde tam gözüktüğü gibi. Daha sonra enter tuşuna basıyoruz. Ve bizi başka bir link adı altında wikipedia sitesine yönlendiriyor. 

 

Vikipedi Sitesine 0 Yazarak Girmek

Wikipedia sitesine girmemize alternatif bir yöntem olarak 0 rakamını kullanarak girileceğini yukarıda örnekleri ifade ettik. Ancak 0 rakamını tıkladıktan sonra link bizi wikizeroo(.)net sitesine yönlendiriyor. 

Sitenin asıl wiki sitesinden farkı sadece baş taraftaki link yapısı. Yani asıl sitenin linkinin baş tarafında wikipedia.... yazarken, bu kopya sitenin baştarafında bu kelime yerine wikizeroo yazmaktadır. 

Diğer bütün link yapısı aynıdır. Asıl sitede ne varsa bu kopya sitede aynısı vardır. Ancak bu kopya sitenin wikipediaya ait olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama mevcut değildir. 

0 Yazarak Wikipedia Sitesine Girmek Güvenli midir?

Bir üst başlıkta ifade ettiğim gibi 0 yazdıktan sonra yönlendirilen site asıl sitenin tamamen aynısıdır. Ancak bu sitenin SSL güvenlik ayarı yoktur. Ayrıca bu sitenin kime ait olduğu hakkında herhangi bir açıklama da söz konusu değildir. 

Ancak bu siteye girme ile alakalı herhangi bir sorun şuana kadar hiçkimse yaşamamıştır. 

Ayrıca Wikipedia sitesine 0 yazarak girme konusu bir çok büyük haber sitesinde de haber olmuştur. Hurriyet yada mynet bu sitelere bir örnektir. 

Yasak Wikipedia Sitesine Girmenin Yasal Olarak Bir Sıkıntısı Olur mu?

Maul wiki sitesi şuan mahkeme kararıyla engelli. Yani sitenin linkini yazdığınızda browserden 

VPN ile Wikipedia Sitesine Nasıl Girilir?

Bu siteye girmek için diğer bir yöntem ise VPN yöntemini kullanmaktır. VPN bir bölgede yada bir ülkede yasaklı engelli siteye girmek için başka bir bölgedeki bilgisayarın kullanılmasıdır. 

VPN sistemini telefonunuza yada bilgisayarınıza kuruyorsunuz.