Whatsapp'ta Konum Nasıl Atılır? İOS ve Android İçin Pratik Konum Atma

Whatsapp bulunduğunuz konumu yani bulunduğunuz yerin net olarak yerini karşıdaki bir kişiye atabilirsiniz. Android telefonlarda ve İOS telefonlarda bu işlem hemen hemen aynı şekilde yapılmaktadır.

ANDROİD TELEFONLARDA WHATSAPP'DAN KONUM NASIL ATARIM?

Apple'nin ürettiği İOS cihazlar dışındaki bütün cihazlar Android işletim sistemine sahiptir. Samsung, Huawei, Sony, General Mobile vs. tamamı. BU Cihazlarda bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gereklidir.

Whatsapp'dan Konum Atmak İçin GPS Ayarlarınız Aktif Olmalıdır?

Herhangi bir kişiye konum atmak için ilk yapmanız gereken işlem telefonunuzu GPS ayarlarını açmaktır. Bu sistem bulunduğunuz yerin tam olarak tespit edilmesini sağlamaktadır.

Android telefonlarda genellikle ön sayfayı alta alınca arka planda gözüken bölümde GPS ayarları çıkmaktadır. Aşağıdaki resmi dikkatli bir şekilde inceleyiniz. Ana sayfada iken en üstteki aşağı indirerek açtığımız ekranı açmanız gereklidir. Bu ekran interneti açıp kapadığımız ekrandır aynı zamanda. Burada Konum yada bazı telefonlarda GPS denilen bir ayar vardır. Bunu mavi renge getirerek açmanız gereklidir. 

NOT: GPS açma özelliği her telefonda değişik olabilir. Yukarıda ki seçenek sizde yoksa eğer telefonunuzun Ayarlar menüsüne girmeniz gereklidir. 

Whatsapp Programını Açtıktan Sonra Yapmanız Gerekenler

  • Whatsapp programınızı açtıktan sonra konumunuzu atmak istediğiniz kişiye mesaj atacağınız ekrana geliniz. 
  • Mesaj yazacağınız bölümde ATAÇ şeklinde bir yer var. Buraya tıklayınız. (Aşağıdaki resmi inceleyiniz.) Kırmızı ile işaretlediğim yere tıklamanız gereklidir.  

  • Ataç şeklinde (yukarıdaki kırmızı işaretli yere) tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda KONUM direk yazılıdır. Aşağıda kırmızı renk ile işaretlediğim yer. Buraya tıklayarak bir sonraki adıma geçiniz. 

  • Yukarıdaki işlemden sonra aşağıdaki ekran açılacaktır. Dikkat ettiyseniz burada size bir kaç seçenek sunulmaktadır. Genellikle "Şu anki konumu gönder" seçeneğini tercih ederler. Ancak bulunduğunuz yere yakın bir adresin konumu da otomatik olarak çıkabilir. İsterseniz bunlardan birini de tercih edebilirsiniz. 
  • Not: Ben aşağıdaki resimde yakın yerlere ait konumu ve haritadaki bazı yerleri özel bilgim olduğu için karaladım. 

BİLGİSAYARDA WHATSAPP'DAN KONUM NASIL ATARIM

Malumunuz olduğu üzere bilgisayarlarınızda da bu programı çalıştırabiliyoruz. Telefondan mesaj atabiliriz, ancak bilgisayar üzerinden bu işlemi yapamayız. Bunun sebebi bilgisayarda GPS özelliğinin aktif olmamasıdır. Ayrıca bilgisayar üzerinde açtığımız uygulama da bu özellik zaten açılmamaktadır.  Ancak kişi bilgisi, resim, video gibi diğer şeyleri gönderebiliriz. 

Özetle konum atmak için bilgisayardan işlem yapamazsınız. Bu işlem için sadece telefonunuzu kullanabilirsiniz. 

İOS ANDROİD TELEFONLARDA WHATSAPP'DAN KONUM NASIL ATARIM?

İOS cihazlarda da benzer işlemi yapmak zorundasınız. 

Öncelikle GPS Ayarınızı Açınız

Bu işlem için telefonunuzun Ayarlar menüsüne giriniz. "Konum Servisleri" menüsüne gelerek bu menüyü Açık konumuna getiriniz. 

Konum Atmak İstediğiniz Kişiyle Sohbeti Başlatınız

İkinci adım olarak konumunuzu atacağınız kişiye mesaj atacağınız ekrana geliniz. Burada ATAÇ işareti ile gösterilen yeri tıklayınız.  Ataç işaretinden sonra Konum seçeneğine tıklayınız. Daha sonra gönder tuşuna basınız.