VPN Nedir, Nasıl Kurulur ve Kullanılır? VPN Free Nereden İndirilir?

VPN konusunda uzman bir kişi olduğumu düşünüyorum. Ancak mevcut bilgilerimle yetinmeyerek geniş bir araştırma neticesinde Türkiye'de en iyi VPN rehber yazısını hazırladım. Başlıklar halinde bu konuda hemen hemen her sorunuza cevap olacak kısa ve anlaşılır açıklamalarımızı bu rehber yazımızdan öğrenebilirsiniz. 

Bununla birlikte makalemiz içinde ki bilgilerin tamamı şahsi uzmanlık alanım olup, kurumsal iş ve işlemlerinizde bu hizmet alanında karar vermeden önce kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz. Bu konuda herhangi bir hukuksal sorumluluk kabul etmeyeceğiniz baştan ifade edelim. Çünkü bu hizmet internette gezinmenin bir güvenlik adımıdır. 

VPN Nedir?

VPN "Sanal Özel Ağ" demektir. İngilizce "Virtual Private Network" kelimesinin kısaltılmış halidir. 

İnternete başka bir yerden yani başka bir IP adresinden girmemizi sağlayan sistemdir. Örneğin İstanbul'da ikamet eden bir kişi bu sistem sayesinde bir siteyi ziyaret ederken Fransa üzerinden ziyaret ediyormuş gibi gözükür. 
Bu hizmet ile herhangi bir siteyi ziyaret ederken size ait olmayan bir IP adresi üzerinden örneğin farklı bir ülkede yer alan IP adresinden bağlanarak ziyaret edersiniz. 
Siteleri ziyaret ederken adresiniz, nereden ziyaret ettiğiniz vs gözükür. Bu sistem sayesinde ziyaret ettiğiniz yer sizin bağlantı sağladığınız PC'niz değil, VPN hizmeti aldığınız yerin adresi olarak gözükür.  

 

VPN Ne İşe Yarar?

 • Bu hizmeti genellikle yasaklı siteleri ziyaret etmek isteyen kullanıcılar kullanır. Örneğin daha önceden Youtube sitesini ziyaret etmek yasaktı ve mahkeme kararıyla engellenmişti. Bu hizmet ile engele takılmadan youtube'ye bağlanmak mümkündür. 
 • Bu hizmet sayesinde söz konusu bu yasaklı siteleri başka ülkelerde yer alan İP ler üzerinden girdiğiniz için sizin ziyaret ettiğiniz anlaşılmaz. Siz internette gezinirken yasaklı olan o siteye değil de VPN hizmeti sunan sisteme bağlanmış olursunuz. 
 • Bunun dışında VPN hizmetinin bir diğer faydası bilgilerinizi güvence altına almaktır. İnternet dünyası özellikle bankacılık işlemleri açısından her geçen gün daha riskli hale geliyor. Bu hizmet ile ziyaret ettiğiniz sayfalar riskli olmuş olsa da şifreleriniz, banka bilgileriniz vs. güvence altında oluyor. 
 • Antivirüs olan bir siteye bağlandığınızda yada bir dosya indirmeye çalıştığınızda bu hizmet sayesinde PC'nize yada telefonunuza virüs bulaşmıyor. Yada çok özel bilgileriniz çalınmıyor. 

VPN Güvensiz İnternet Ağını Güvenli Hale Getiriyor

 • Günümüzün gelişen korsan yazılımları interneti son derece güvensiz hale getirdi. Bu sadece banka bilgileri için değil, şirketiniz yada şahsi özel başka bilgilerinizin tamamı için internette gezinmek son derece güvensiz. 
 • Bunun için uzmanlar veri hırsızlığına karşı güvenli VPN şirketlerini öneriyor. Ancak burada başka risklerin varlığı konusunda da bizleri mutlak surette uyarmaktadır. Bu konuda sadece güvenli hizmet sunucuları ile çalışmak zorundasınız. 
 • Referansları güçlü olmayan özellikle free VPN hizmetleri oldukça riskli olabilir. 

VPN Ne Yapar ve Ne Yapamaz?

Bence bu başlık son derece önemli. Çünkü bu hizmetin ne olduğunu tam olarak anlamadan ve hangi konularda güvenlik önlemleri olduğunu net olarak bilmeden VPN hizmetinden yararlanmak başka riskleri de beraberinde getirecektir.

Bu hizmet ile bir siteyi ziyaret ederken trafiğiniz şifrelenmiş bir şekilde VPN şirketi tarafından işletilen bir sunucuya yönlendirilmektedir. Ancak bu önlem ziyaret ettiğiniz sitenin sizi yüzde yüz göremeyeceği anlamına gelmemektedir. Örneğin HTTPS yani SSL sertifikası kullanan bir siteyi ziyaret ettiğiniz zaman ziyaretiniz şifrelenmez. SSL sertifikası site sahiplerine güvenlik önlemi sunan bir hizmettir. Bu sertifikaya sahip sitelerde şifrelerin güvende olduğu ifade edilir.

Bu durumda VPN ile bir siteyi ziyaret ettiğinizde sizin o siteyi ziyaret ettiğinizin gizli kalmasını istiyorsanız o sitenin SSL sertifikasının olmaması gerekir. Aksi durumda İP'niz tespit edilecektir. 

VPN İle Kimliğinizi Gizleyebilir miyim?

Hayır kesin olarak gizleyemezsiniz. Bu hizmet size güvenli internette gezinme imkanı sağlayabilir. Ancak İP'nizi yüzde yüz gizleme imkanı sağlamaz. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi SSL sertifikasına sahip (ziyaret ettiğiniz sitelerde kilit işareti olan siteler) siteleri ziyaret ederken şifreleme tamamen ortadan kalkar. 

Bununla birlikte bu hizmet ziyaret ettiğin siteye şifreli trafik gönderir. Senin ziyaretin evindeki internetten değil de VPN hizmetinin kullanmış olduğu adres üzerinden gözükür. Ancak bu hizmeti sunan şirket senin bütün kayıtlarını tutabilir. Şirketin bu kayıtları tutmasının önemli tarafı şudur: Ülkeler bu şirketlerden bu verileri talep ettiğinde gizliden yada mahkeme yoluyla alabilir. 

Buradaki ince detay şudur: hizmet satın almayı düşündüğünüz şirketin hizmet politikalarını iyice incelemeniz gerekir. Çünkü bu hizmeti sunan şirketler size ait verileri kayıt altına alıp almayacaklarını yada talep edildiğinde başka birilerine verip vermeyeceklerini açıklamaktadır. Ancak bu şirketlerin hizmet politikalarına dair sözlerini tutup tutmayacaklarını bilmek zor. Çünkü gizliden sizin yada bir başkasının bu tür gizli ziyaretlerine dair verileri vermeleri her zaman mümkündür. 

Yine örneğin bir şirket bu hizmeti sunarken hiç bir kayıt tutmadığını söylüyor. Bu şirketin bu söylediğine tam olarak inanmakta mümkün değildir. Çünkü gizliden bütün müşterilerinin verilerini tutabilir. Bunun bir diğer sebebi çok pis suçları kendi şirketleri üzerinden işleyen kişilerin de olabilecek olmasıdır. 

VPN Hizmeti Alırken Ortak İP mi Bireysel IP mi seçmeliyim?

Bence bireysel İP seçmeniz gereklidir. Çünkü ortak İP'de sizinle birlikte başka insanlarda yararlanmaktadır. Bu durumda ortak İP 'yi kullanan diğer kişiler suç teşkil eden bir işlem yapıyor olabilir. Bunun için benim önerim ziyaretinizde bireysel kullanmanızdır. 

Tabi bu duruma karar vermek için fiyat maliyet analizini de göz önüne almanız gereklidir. Hangisi ucuzsa onu da tercih edebilirsiniz.

VPN Ziyaretinizi Tamamen Gizli Tutabilir mi?

Hayır tutamaz. Bir siteye ziyaretinizi tamamen gizlemek için TOR gibi servis kullanmanız önerilmektedir. Tor denilen sistemle siteleri ziyaret ederken ziyaretiniz anonim şeklinde bir sistemle sağlar. TOR hizmeti için önereceğim en hizmet firefox tarayıcısının özel bir sürümüdür.  

Bir VPN Ne Yapar ve Yapmaz

Herhangi bir güvenlik aracında olduğu gibi, bir VPN'nin sınırlarını anlamak önemlidir. Ne de olsa, bir kurşunsuz yeleğin sizi bir mermiyi durdurmak için uçaktan veya paraşüttan düşmekten kurtarmasını beklemeyin.

Bir VPN'yi açtığınızda, trafiğiniz şifrelenmiş bir tünelden VPN şirketi tarafından işletilen bir sunucuya yönlendirilir. Bu, ISS'nizin ve yönlendiricinize bağlı hiçbir şeyin (veya herhangi birinin) web trafiğinizi göremeyeceği anlamına gelir. VPN sunucusundan, trafiğiniz halka açık internete girer. HTTPS kullanan bir siteye yönlendirilmediğiniz sürece, trafiğiniz artık şifrelenmez.

Trafiğiniz VPN sunucusundan geldiği için, gerçek IP adresiniz etkili bir şekilde gizlenir. budurönemli,Çünkü IP adresleri coğrafi olarak dağılmıştır ve bulunduğunuz yeri bulmak için kullanılabilir. Birisi IP adresinizi kontrol ederse, VPN sunucusunun IP adresini görürler. Konumunuzu taklit etmek istiyorsanız bu kullanışlı olabilir. Londra’daki bir VPN sunucusuna bağlanarak, internete İngiltere’den erişiyormuş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir VPN'nin yapmayacağı şey, trafiğinizin tamamen gizlenmesidir. Bunu yapmak için, Tor gibi bir servis kullanmak isteyeceksiniz . Bu mükemmel anonimleştirme hizmetine en kolay Firefox tarayıcısının özel bir sürümünden erişilebilir. Verilerinizi yalnızca tek bir aracı (yani bir VPN sunucusu) aracılığıyla pipetlemek yerine Tor, verilerinizi birkaç farklı gönüllü bilgisayardan geçirir. Bu, ne yaptığınızı görmek için faaliyetlerinizi izlemeye çalışan biri için çok daha zor hale getirir.

İnternette Gezinirken Tamamen Gizli Kalmanın Yolu Var mı?

Açıkçası ben bu sorunun cevabının hayır olduğunu düşünenlerdenim. Sizi bulmak isteyen bulur. Gelişen teknoloji buna mutlak surette imkan sunuyor. Sadece sizin takip etmeniz gereken bu sitede de bahsedilen adımlar bu süreci sadece zorlaştırır ve uzatır. 

Bu noktada VPN hizmetinin tamamen sizi gizleyemeyeceğini anladıktan sonra size önereceğim ikinci alternatif yöntem TOR'dur. Bu konuda ayrıca araştırma yapmanızı öneriyorum. Çünkü makalemizin konusu TOR değildir. 

VPN Ücretleri Ne Kadar?

Bu hizmeti sunan onlarca ücretsiz araç söz konusu. Ancak ben bunları hiç tavsiye etmiyorum. Tabi özellikle işlemlerinizi gizli tutmak istiyorsanız bu tür free hizmetler ilerleyen süreçlerde size dert olabilir. Çünkü herhangi bir süreçte hizmetinden yararlandığınız firma size ait bilgileri kolaylıkla verebilir. 

Fakat basit işlemler için kullanacaklar örneğin: yurtdşından film izlemek isteyenler için free olan VPN hizmetinden yararlanmak hiçte mahsurlu olmayacaktır.  

Nasıl Bir VPN Hizmeti Seçmelisiniz?

 • 1- Hizmetini satın alacağınız VPN şirketlerinin güven indeksini araştırmadan bu işleme başlamayın. Bu konuda birinci planda başvuracağınız adım google üzerinden şikayetlere ve şirketin referanslarına bakmaktır. Bu hizmet gizlilik üzerine kurulu bir hizmettir. Müşteri memnuniyetine önem vermeyen ve piyasada kalıcı olduğuna inanmayan bir firma size her türlü sorunu çıkarabilir. 
 • 2- İkinci olarak hizmet şartlarını okumadan asla hizmeti satın almayın. Bu noktada kredi kartınızla bir ödeme yapmadan önce muhakkak hizmet şartlarını ve satış sözleşmesini okuyunuz. Çünkü bu hizmet diğer bütün alımlarınızdan farklı olarak gizlilik üzerine kuruludur. 
 • 3- Hizmet şartları içinde bütün müşterilerine ait hiçbir bilgiyi kayıtlarında tutmayan firmalar ile çalışınız. Gerçi hiç bir şirket bunu deklare etmiş olsada bu şarta uymaz. Ancak hizmet şatların da belirtmişse ve bunu bütün müşterilerine duyurmuş ise  kolay kolay bunu ihmal etmeyecektir. 
 • 4- VPN hizmeti sunan şirketin yerinin nerede olduğuna muhakkak bakınız. Çünkü aranızdaki anlaşmazlıkta o ülkenin kanunları geçerlidir. Örnek verecek olursak NordVPN Panamada, ProtonVPN ise İsviçre'dedir.  Ayrıca bu hizmete dair şartlar o ülkenin yasal mevzuatlarına göre şekillenir. Bir şirket her ne kadar ben bu işi bu şekilde yapacağım derse desin, kendi ülkesinin yasalarına uymak zorundadır. 
 • 5- Şirketin güven indeksini araştırın. Buna bakarken yukarıda bahsettiğimiz gibi şirketin konumuna bakınız. hizmet şartlarını okuyunuz.
 • 6- Fiyatına bakmanız gerekir. Çünkü diğer hizmet sunucular ile fiyat kıyası yapmanız gereklidir. 

VPN'yi Ücretli mi Ücretsiz mi Kullanmam Gerekir?

Bu hizmeti ücretsiz sağlayan onlarca firma var. Free olarak bu hizmeti sunan şirketlerin bu hizmetlerinin ücretli olup olmadıklarına muhakkak bakınız. Çünkü tamamen ücretsiz sağlayıcılar bana göre güvensiz olabilir. Size ait bilgiler için veri hırsızlığı yapıyor olabilirler. 

Bazı şirketlerin tamamen ücretsiz VPN hizmetleri vardır. Ancak bu şirketler sadece bazı hizmetler için ücretsiz versiyonu sunarken, daha üst bazı hizmetler için ek hizmet talep eder. Açıkçası bu tip hizmetleri tavsiye edebilirim. Çünkü kurumsal bir firmadır. Ve size zarar vermeyi düşünmezler. Bu şirkete örnek ise:

 • TunnelBear
 • AnchorFree
 • Hotspot
 • Shield
 • Elite 

ABD'de bu konuda en çok tutunan şirket protonVPN'dir. 

Ücretli versiyonları için ise benim önerim şudur: Her şirketin bir kaç aylık deneme sürümü vardır. Dolayısıyla bir şirketten ücretsiz olarak yararlandıktan sonra diğer şirketlere geçiniz. Bu şekilde zaten bir kaç sene ücretsiz kullanmış olacaksınız.