Veya Nasıl Yazılır? TDK'ya göre veya mı, ve ya mı?

Türkçe'nin yazım kurallarında en çok yanlış yapılan detaylarını anlatmaya devam ediyoruz. Veya sözcüğünün doğru yazımı en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu sözcüğün doğru yazılışını hem TDK'ya göre hemde OSYM ve Milli Eğitim Bakanlığının sınavlarda uyguladığı soru şekillerine göre anlatacağız. 

Gerek yazışmalarınızda ve gerekse Milli Eğitim Bakanlığı ve OSYM'nin sınavlarında çıkan sorularda veya sözcüğünün doğru yazılışı tam olarak aşağıdaki gibidir. 

VEYA Sözcüğünün TDK'ya Göre Doğru Yazılışı

TDK'ya bu sözcük bitişik yazılır. Ve ile ya sözcükleri Türkçe'miz de sık sık kullanılan ifadelerdir. Ancak bu iki kullanımın veya sözcüğü ile ilgisi yoktur. Bağlaç olarak kullanılan bu sözcüğün kullanım örnekleri aşağıdaki gibidir: 

Ahmet benimle iki veya üç kez bu işi yaptı. 

Veya Sözcüğünün Kökeni Nedir?

Ve ile ya sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelen birleşik kelimedir. Ve Arapça kökenli ve ya ise Farsça kökenlidir. Aslında doğru yazılışı ve'ya şeklindedir aslında.  

TDK'ya Göre Anlamı Nedir?

Bağlaç olarak kullanılan bu kelime aynı ölçüde tutulan iki şeyi ifade ederken ikisinin ortasına getirilir. 

Örneğin: Kaç kişi var? Üç veya 4 kişi.

Not: Bu kelimeden hemen sonra hiçbir noktalama işareti kullanılmaz. Bunun sebebi henüz cümle bitmemiştir. Bu kelime cümlenin ortasında bağlaç görevi görür. Şeyleri, nesneleri, sayıları ve cümle içinde iki cümleyi bağlar.