Kıyafetlerdeki Ter Lekesi Nasıl Çıkar ve Ter Kokusu Nasıl Giderilir ?

Kıyafetlerin koltuk altında ve yakalarında zamanla biriken bir katman olarak oluşan ter lekelerini normal çamaşır yıkamalarında çıkarmanız mümkün olmayabilir. Özellikle beyaz renkli ve yine beyaza yakın tondaki kıyafetlerde çok sık görülen bu sorunu çözmek için en etkili yöntemleri aşağıda sıraladık.

Sarı Ter Lekelerinin Sebepleri Nelerdir?

⦁ Keselenmeden yıkanan insanların bedeni tam olarak temizlenmeyebilir. Zaman içinde ten üzerinde biriken kirli tabaka terleyen insanların kıyafetlerinde inatçı lekelere sebep olur.
⦁ Keselenmeyen insanların terlerinin rahatsız edici bir kokuya da sebep olduğunu vurgulamak isteriz.

Not: Keselenme konusu hiç bir kaynakta geçmez. Basit bir önlem olarak gözükse de bedenimizde kalıcı kirlerin oluşmasını engelleyen sihirli bir formüldür. Aksi durumda terlemeniz halinde bu kirler kıyafetlerinize sirayet edecek, ayrıca kötü kokuya sebep olacaktır.

⦁ Bu lekelerin bir diğer sebebi bakterilerdir. Hassas bölgelerde daha rahat barınan bu tür mikroorganizmalar kıyafetlerde tiksindirici bir görüntüye sebep olabilir.
⦁ Kalitesiz deodorantlar bir diğer sebebidir.

NOT: Bu sorun için uygulayacağınız yöntem her kumaş türünde farklı olmalıdır. Aksi durumda kıyafetinizde geri dönüşü olmayan tahrişlere sebep olabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Kullanılması

Kumaş türüne göre riskli bir yöntem olduğunu ifade etmek isterim. Çamaşır suyunu elbisenizde kullanmadan önce muhakkak iç etiketinde yer alan kullanım talimatını okuyunuz.

  • Kıyafetinizin görünmeyen bölgesinde çamaşır suyunu denemenizi önerebilirim. Bunun sebebi, kumaşın vereceğin tepki ne olacak ve rengi nasıl etkilenecek bunu görmeniz gereklidir.

Kıyafetlerde başlangıçta oluşan terlere karşı etkilidir. Ancak bu tip kirler zamanla çok inatçı hale gelecektir.

Doğal Beyazlatıcıları Kullanabilirsiniz

  • Markasına güvendiğiniz bir markaya ait toz deterjanı çamarışınızın üzerine uygulayarak ovalayınız.
  • Bu şekilde deterjanlı kıyafeti bir gece beklemeye alabilirsiniz.
  • Bir sonraki gün iyice duruladığınız kıyafetinizin üzerine limon suyu dökünüz. Ardından kıyafetinizin kullanım talimatına uygun sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayınız.
  • Güneş ışığında kurutmanızı tavsiye ederim. Çünkü güneşin doüal beyazlatıcı etkisi vardır.