SGK Hizmet Dökümü ve Prim Sorgulama E-Devlet Üzerinden Yapılıyor!

Emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ya da diğer sigorta kollarının belirlediği prim gün sayısının doldurulmuş olması gerekmektedir. Sigorta prim gün sayınızı yada hizmet dökümünüzü SGK'na gitmenize gerek kalmadan e-Devlet’ten görüntüleyebilir yada çıktı alabilirsiniz. 

SGK Hizmet Dökümü ve Prim Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK hizmet dökümü e-Devlet kapısından, telefonla ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek alınabilir.

E-Devlet ile SSK hizmet sorgulama yapmak için turkiye.gov.tr adresine kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılır. Ardından sırayla “E-Hizmetler – Sosyal Güvenlik ve Sigorta” yolu izlenir. Gelen sayfada 4a, 4b ve 4c hizmet dökümü sorgulanabilir. E-Devlet giriş SSK hizmet dökümü ekranına ulaşmak için anasayfada bulunan arama kutucuğuna “SSK hizmet dökümü” yazmanız yeterlidir. Veya hemen alt kısımda verdiğimiz link üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu

 

SSK Hizmet Dokumu ve Prim Sorgulama

 

E-Devlet ile hizmet dökümü sorgulaması yaptığınızda ne kadar prim gün sayınız olduğunu ve ödenen prim miktarını öğrenebilirsiniz.

SGK hizmet dökümü 4a, 4b ve 4c şeklinde üç kısımdan oluşur. SSK’ya bağlı olan vatandaşlar 4a, Bağkur’a bağlı vatandaşlar 4b ve Emekli Sandığı’na bağlı vatandaşlar 4c hizmet dökümünü alırlar.

SSK hizmet dökümü sorgulama telefon

SSK gün sorgulama numarası ALO 170 hattıdır. 7/24 hizmet veren hatta SSK hizmet dökümü isimden sorgulama da yapılabilmektedir.

Aynı zamanda SSK prim sorgulama hattı olan ALO 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait tüm hizmetlerin sorgulanabildiği bir servistir.

SGK sorgulama ile toplam çalışma süresi, yatırılan sigorta primleri ve diğer detaylar öğrenilebilir. E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “SSK gün sorgula” ya da “SSK prim sorgula” şeklinde yazdığınızda sistem sizi direk Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasına yönlendirecektir.

T.C. kimlik no ile SSK sorgulama (şifreli ve şifresiz)

SSK sorgulama T.C. ile yapılmaktadır. Kuruma giderek, telefonla arayarak ya da internetten sorgulayarak yapılan tüm işlemlerde T.C. kimlik numarası istenmektedir. E-Devlet kapısından yapılan sorgulamalarda e-Devlet şifresi gerekir. Şifresini unutan ya da kaybeden vatandaşlar kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek yeni bir e-Devlet şifresi alabilirler.

T.C. kimlik no ile SSK sorgulama şifresiz yapmak isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerinden biri olan E-SGM uygulamasını kullanabilirler. E-SGM ekranında kişilerden uyruk, kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il ve doğum tarihi gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra ekranda görünen 5 haneli güvenlik kodu da yazılır ve “Sorgula” butonuna tıklanır.

SGK hizmet dökümü ile;

  • Ne zaman emekli olurum?
  • SGK işe giriş tarihi
  • Sigortalı olarak kaç gün çalışmışım?
  • Hangi aylarda ne kadar prim aldım?
  • Hangi aylarda sigortam yattı?
  • Hangi şirket sigorta primimi yatırdı?

Gibi soruların cevapları öğrenilebilir. Sigorta sorgulama; emekliliğe kaç gün kaldığını hesaplama, kıdem hesaplama, emekli maaşının ne kadar olacağını öğrenme ya da ikramiye hesaplama gibi durumlarda kullanılabilir.

SSK Emeklilik Sorgulama

Ne zaman emekli olacağını merak eden vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir hizmeti olan uyg.sgk.gov.tr adresine girebilirler. Açılan sayfada cinsiyet, doğum tarihi, işe başlama tarihi, SSK prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik ya da sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurtdışı gün sayısı ve 3600 günün doldurulduğu tarih gibi bilgileri girdikten sonra maluliyet durumu ve erken yaşlanma durumlarını işaretlemelidirler. Ardından “Gönder” butonuna basıldığında emekli olmak için ne kadar zaman kaldığı öğrenilebilir.

SSK Hizmet Dökümü Barkodlu

Bazı kurumlar barkodlu (onaylı) hizmet dökümü isteyebilir. Barkodsuz alınan SGK hizmet dökümleri resmi belge niteliğinde sayılmadığı için geçersiz olabiliyor. Bu durumda hizmet dökümünün barkodlu alınması gerekir. Barkodlu SSK hizmet dökümü için e-Devlet sistemine giriş yapılarak SGK hizmet dökümü ekranına ulaşılır. 4A hizmet dökümü sayfasından “Barkodlu Belge Oluştur” linkine tıklanır. Gelen ekranda SSK hizmet dökümü barkod numarası olan bir belge oluşturulur. Bu belge SGK onaylı hizmet dökümüdür. Barkodlu hizmet dökümünün üzerindeki kare kodu telefon kamerasından okuttuğunuzda belgenin sahibini, ne zaman ve hangi kurum tarafından verildiğini öğrenebilirsiniz. Belgenin sahte olup olmadığı da barkod sayesinde anlaşılabilir.