En İyi 7 İnternet Hızı Ölçme(Speed Test) Siteleri - Download ve Upload

İnternet artık her yerde. Artık vücudumuza bile nüfuz edebileceğimiz noktaya getirdiğimiz internet, özellikle artık kimsenin kopmak istemeyeceği bir alan. Bu alanı da en iyi şekilde değerlendirirken de hız elbette bizim için en değerli şey. İnternet hızını test etmek için pek çok farklı internet sitesi mevcut ve bunları sizler için tanıtıyoruz. Bu yazımızda en gözde speed test siteleri yer almakta.

Speedtest

speed test

Speedtest belki de en bilinen internet hızı ölçme sitesi. Site çok hızlı bir şekilde internet hızınızı ölçerken bir yandan da size en iyi sunucuyu da göstermektedir. Ülkeden ülkeye farklılaşan hızlar nedeniyle iyi bir ölçüm yapılamadığından, site ölçümleri farklı lokasyonlara göre yapar. Örneğin İstanbul’dan Londra’ya bir veri transferinin ne kadar internet hızı gerektirdiğini ve iki şehir arasındaki hız farkını da göstermektedir.

https://www.speedtest.net/

Hizinitestet

hizinitestet

Yerli bir servis olan hizinitestet, oldukça basit ve hızlı bir arayüze sahip. Siteye girildiğinde hızlıca başlat butonuna basılır ve indirme, yükleme oranları hesaplanır ve hangi servis sağlayıcıdan da hizmet alındığının bilgisini alabilirsiniz. Bununla birlikte gerçek zamanlı bir şekilde hızınızın ne kadar olduğunu başlat butonuna bastığınız takdirde hemen görebilirsiniz.

https://hizinitestet.net/

Fast.com

fast com

Netflix’in bir projesi olan Fast, direkt olarak diğerleriyle hemen hemen aynı işleve sahip. Hızlı bir şekilde başlat butonuna basarak internet hızınız birkaç saniye içerisinde önünüze çıkıyor. Hatta bunu daha internet sitesine girdiğiniz anda yaparak bunu da ilk açıldığında size gösteriyor. Tekrar bir başlat butonuna tıklamanıza da gerek bırakmıyor.

https://fast.com/tr/

SpeedOf.Me

speed of me

İyi bir internet hızı ölçme sitesi olan SpeedOf.Me ise özellikle grafiksel olarak size bir veri sunması açısından önemlidir. Start test butonuna basıldıktan sonra hızlı bir şekilde hız testini yapabilirsiniz ve bununla birlikte anlık olarak grafik üzerinde rahatlıkla internetinizin performansını görebilirsiniz. Site diğerlerinden farklı olarak pek çok farklı boyuttaki veri paketini size göndererek test gerçekleştirir ve arasında fark olup olmadığını ölçer. Örneğin 16 mb’lık bir veri paketi ile 32 mb’lık bir veri paketini indirip yüklemenin arasındaki farkları da hesap ederek ortalama internet hızınızı size gösterir. Böylelikle rahatlıkla indirme ve yüklemeleri ne kadar yapabileceğinizi görebilirsiniz.

https://speedof.me/

Xfinity Speed Test

Xfinity Speed Test

Hızlı bir internet hızı ölçme vaadinde bulunan Xfinity Speed Test ise oldukça güvenilir ve hızlı bir internet hızı ölçme sitelerinden birisi. Start test denilerek hızlı bir şekilde internet hızını ölçebilir ve bununla birlikte rahatlıkla ölçme gerçekleştirilebilir. Öte yandan sorunsuz bir şekilde internet servis sağlayıcı bilgileri, ping bilgileri ve yükleme bilgilerine ulaşılabilir.

http://speedtest.xfinity.com/

Internet Health Test

Internet health Testi

Yine güzel bir internet hızı ölçen site olan Internet Healt Test, geniş bant bağlantı performansınızın internetin farklı bölümlerine nasıl değiştiğini karşılaştırmak için farklı ağlardaki birkaç ölçüm sunucusuna birkaç kısa hız testi uygular. Bu testler çok uzun sürmeden hızlı bir şekilde gerçekleştirerek farklı noktalardaki performansı iyi bir şekilde ölçer.

http://internethealthtest.org

Hıztesti.com.tr

hiztesti com tr

Yerel olarak kullanabileceğiniz güçlü speed test araçlarından biri de hiztesti.com.tr son dönemde hızlı bir giriş yapmış olup google'de üst sıralara çıkarak başarısını kanıtlamıştır.

https://www.hiztesti.com.tr/