Sicil No Nedir?

Sicil numarası, daha çok yeni işe giren ya da emeklilik süresi yaklaşanların merak ettiği bir konudur. SSK sicil numarası, sigortalı olan herkese verilen bir numaradır. SGK tarafından ilk kez çalışmaya başlayanlara özel bir numara tanımlanır. Bu numara kullanılarak sigorta durumu sorgulanabilir. SSK sicil numarası çalışılan kuruma ait bir nevi T. C. kimlik numarası gibidir.

Sicil numarası ile kişiler ne kadar zamandır sigortalı olduklarını, sigorta primlerinin aylık ne kadar olarak yattığını ya da emekli olmaları için ne kadar süre daha çalışmaları gerektiğini öğrenebilirler.

SSK Sicil Numarası Öğrenme

SSK sicil numarası 2 farklı şekilde öğrenilebilir. Bunlar;

 • E-Devlet kapısı
 • SGK İl Müdürlükleri

E-Devlet Sicil No Öğrenme

SSK sicil numarası en kolay e-Devlet üzerinden yapılır. E-Devlet yoluyla sicil numarası öğrenmek için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından sırayla “Kurumlar – S Harfi – Sosyal Güvenlik Kurumu” adımlarını izleyin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve “4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti” bağlantısına tıklayın.
 • Sisteme giriş yapın ve kimlik doğrulama adımını geçin.
 • Açılan ekrandaki forma istenen bilgileri girin.
 • Son olarak “Sorgula” butonuna basın.

SGK Sicil No Öğrenme

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web adresinden sicil numarası öğrenilememektedir. Kurumun sitesine girdiğinizde hizmet bilgileri sorgulama ekranında kimlik numarası ile birlikte sicil numarası da istenmektedir. Bu nedenle sicil numaranızı yazmadan işlem yapmanız mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine Giderek Sicil Numarası Öğrenme

İnternetten arama yapmak istemeyen kişiler bağlı bulundukları SGK il müdürlüklerine giderek sicil numaralarını öğrenebilirler. Bu yöntem e-Devlet sistemi kadar pratik ve hızlı olmasa da hala pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. İnternet bağlantısında yaşanan sorunlar ya da farklı problemler nedeniyle e-Devlet sistemine girilemediğinde SSK sicil numarası sorgulaması isimden ya da kimlik numarası verilerek öğrenilebilir.

SSK Sicil No Kaç Hanelidir?

Sicil numarası 13 haneden oluşmaktadır. Sicil numarasında yazan yer rakamın bir karşılığı vardır. Çalışılan işin devamlı mı yoksa geçici mi olduğunu ifade etmek için mahiyet kodu kullanılır. Buna göre;

 • Kamuda sürekli olan çalışanların sicil numarası 1 rakamıyla başlamaktadır.
 • Kamuda geçici olarak çalışanların sicil numaraları 3 rakamıyla başlar.
 • Özel sektörde devamlı çalışanların sicil numaraları 2 rakamıyla başlar.
 • Özel sektörde geçici olarak çalışanların sicil numaraları 4 ile başlar.

Bunların dışında çalışanların tanımlanması için işkolu kodu, ünite kodu, sıra numarası, ilk kodu, ilçe kodu ve kontrol numarası bulunur.

SSK Sicil No Sorgulama Ad Soyadı İle

İsme göre sicil no sorgulama yapılamamaktadır. E-Devlet yoluyla sorgulama yaparken sisteme kimlik bilgilerinizi kullanarak giriş yaparsınız. Giriş yaptıktan sonra zaten isim ve soy isim bilgileriniz sistemde kayıtlı olduğu için bu bilgilerin ayrıca istenmesi gerekmez.

Sonuç olarak sicil numarası, her kişiye özel olarak tanımlanan bir numaradır. Bu numara ile tüm sigortalılık bilgilerine ulaşmak mümkündür. Kişiler sicil numaralarını kullanarak emekliliklerine dair ya da sigortalılık haklarına dair pek çok bilgiyi öğrenebilirler.