ÜCRETSİZ! Plakadan Araç Hasar Kaydı(Tramer) Sorgulama

İkinci el araç satın alacaklar dikkat! Satın almayı planladığınız aracın araç hasar kaydını ve poliçe bilgilerini sorgulamadan kesinlikle noter satış işlemine geçmeyiniz. Tramer sorgu yaparak satın almak istediğiniz aracın geçmiş dönem poliçe bilgilerinin tamamına ve hasar kayıt durumuna erişebilirsiniz.  

Tramer Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

 • Tramer sorgulama ile aracın sigorta ve poliçe bilgilerine dair bütün geçmişi görebilirsiniz. 
 • Tramer sorgusunu sadece aracın sahibi kendi e-Devlet şifresi üzerinden bakabilir. E-Devletin sorgu adresi hemen aşağıda belirtilmiştir. 
 • Buradan yapacağınız her türlü sorgu tamamen ÜCRETSİZDİR

Tramer Sorgulama Adresi (E Devlet Sisteminin Sorgu Sayfasına Gider)

NOT: Satın almak istediğiniz aracın sahibinden E-Devlet sistemine girerek bu verilerin dökümünü talep edebilirsiniz. Aracını satacak olan kişiler ise şuna dikkat etmelidir: E-Devletinizin şifresi sadece size özgüdür. Şifrenizi kesinlikle birisine vererek sorgu yapmasını söylemeyiniz. O kişinin yanında sorgu yaparak bilgileri gösterebilir, yada çıktısını alabilirsiniz.  

ARAÇ HASAR KAYDINI MESAJ İLE SORGULAMA - 5664 

Bütün operatörler için 5664'e plakayı yazıp mesaj atarak istediğiniz aracın sorgusunu yapabilirsiniz.  Operatörlere göre ücret bilgileri ve nasıl sorgulama yapacağınız aşağıda anlatılmıştır. 

"Plakayı yazarken şu şekilde yazacaksınız: Örnein 34 ABC 3445 plakalı bir araç için 34ABC3445 yazarak mesaj atmanız gereklidir. "

Vodafone Kısa Mesaj İle Hasar Kaydı Sorgulama

İstediğiniz herhangi bir aracın plakasını boşluksuz olarak yazarak 5664'e mesaj gönderiniz. Ücretlendirmesi 8,5 TL'dir. Bu ücrete KDV dahildir. Gerekirse en güncel ücret bilgisi için operatörün sitesini de ziyaret edebilirsiniz. 

Turkcell Kısa Mesaj İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Benzer şekilde bu operatörde de aracın plakasını boşluk bırakmadan yazarak  5664'e mesaj atınız. Ücreti mesaj başına 8,5 TL'dir

Türk Telekom (Avea) Araç Hasar Kaydı Sorgulama

İstediğiniz bir araca ait plaka numarasını arada boşluk olmaksızın 5664'e mesaj gönderiniz. Ücreti 8,5 TL'dir. 

5664 ÜZERİNDEN BAŞKA HANGİ SORGULAR YAPILIR?

Yukarıda anlattığımız sorgulama aracın geçmiş hasar kaydına dair verileri vermektedir. Bunun dışında:

 • AYRINTILI EXPER RAPORU İÇİN : DETAY yazıp bir boşluk bırakın ve aracın plakasını boşluksuz yazıp aynı numaraya mesaj atın. ÖRNEĞİN: DETAY 34ABC3445
 • DEĞİŞEN PARÇA BİLGİSİ SORGULAMA : PARCA yazıp bir boşluk bırakın. Daha sonra aracın plakasını boşluksuz yazıp tekrar bir boşluk bırakın ve kaza tarihini yazın. 5664'e mesaj atın.
 • POLİÇE SORGULAMAK İÇİN : TRAFİK yazıp bir boşluk bırakın. Plakayı aralık bırakmadan yazıp gönderin. Örnek : TRAFİK 34ABC3445
 • TUTANAK SORGULAMAK İÇİN: KKT yazıp bir boşluk bırakın. Plakayı yazıp 5664'e bir mesaj gönderin. 

11890 ÇAĞRI MERKEZİNİ ARAYARAK SORGULAMA YAPABİLİRSİNİZ?

11890 Çağrı merkezini aramanın 60 saniyesinin bedeli 4,25 TL'dir. Her bir sorgunun ortalama 2 dakika sürdüğü belirtilmektedir. Bu servisi arayarak:

 • Geçmiş dönem hasar kayıt bilgilerini,
 • Kaskosuz dönem bilgilerini (önemli bir detaydır)
 • Araçlarda değişmiş parça olup olmadığını,
 • Trafik/Kasko poliçesini,
 • Araç detay sorgulamayı,
 • Hayat poliçesinin olup olmadığını sorabilirsiniz. 

NOT: İlgili servisin resmi web sitesinde her bir aramanın ortalama 2 dakika süreceği belirtilmiştir. Bu durumda iki dakikalık aramanın bedeli olarak bir sorgu 9,50 TL olacaktır. 

Bütün sorgularda sizlere sunulan bilgiler sigorta şirketlerinden elde edilen bilgilerdir. 

İNTERNETTEN ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA : SİGORTAM360

İnternet üzerinden iki şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Bunlardan ilki yukarıda belirttiğimiz aracın sahibinin E Devlet sistemi üzerinden sorgu yapmasıdır. Bu sorguyu sadece aracın sahibi kendi şifresi ile yapabilir.

Diğeri ise Sigortam360 sistemidir. Bu şirkette yukarıda sizlere sunulan diğer sonuçların aynısını online olarak sunar. Her bir sorgunun bedeli 6,50 TL'dir. 

"Mesaj ile 8,50 TL, Telefon açarak ortalama iki dakika sürerse eğer 9,50 TL, sigortam360 üzerinden ise 6,50 TL'dir. Ayrıca aracın şahsının e Devlet sorgusu ise tamamen ücretsizdir. "