Pandora'nın Kutusu Ve Hikayesi Nedir?

Pandora'nın Kutusu ve Hikayesi Nedir? 

Yunan mitolojisinden gelen yada Yunan Mitolojisinde kullanılan bu kavram günümüz konuşma dilinde olumsuz bir tabloyu canlandırmak, yada olumsuz bir sonucun 

 

için kullanılan terimdir. Bu kavramın günlük konuşma dilinde ya da herhangi bir yazı metninde kullanıldığında tam olarak hangi manaya geldiğini anlayabilmek için Yunan mitolojisinde pandora'nın kutusu efsanesinin tam olarak neyi anlattığını anlamak gerekir.

Bu mitolojiye göre sözde Tanrı zeus'un dünyada nefret ettiği insanlara ceza vermek için güzel bir kadını elindeki göz kamaştırıcı kutu ile bu erkeğe göndermesi ve kadının cazibesi ile erkeği kandırmasıdır.

Efsaneye göre prometheus zeus'tan gizlice ateşi çalar ve insanlara verir. Zeus bu duruma çok kızmıştır. Bunun üzerine ateşi çalan prometheus Tanrı ve insanlardan intikam almak için öncelikle prometheus su Kafkas dağlarında zincire vurur. Esir edilen prometheus un yanina ciğerlerini her gün yiyen bir Kartal bırakır. Bu Kartal her gün prometheus ciğerini yedikten sonra bu ciğerler yeniden oluşur. Efsaneye göre prometheus Herkül tarafından kurtarılır. Ancak ayağındaki zincirler sonsuza kadar ayağında kalacaktır. Sözde Tanrı denilen Zeus ise insanlardan da benzer şekilde intikam almak için balçıktan bir kadın figürü yaptırır daha sonra Pandora denilen bir kutu yapar. Yaratır kelimesini özellikle kullanmak istemiyorum. Ayrıca efsanelerde Z ulusal Tanrı denilmektedir. Ben bu kelimeyi de kullanmaktan imtina ediyorum. Zira Allah birdir. Ve Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. Yunan mitolojisinde buna benzer yüzlerce saçmalık ifade eden akıl sınırları ile bağdaşmayan saçma sapan efsaneler vardır.

Pandora'nın kutusu efsanesinin ne manaya geldiğini anlatmak için bu konuyu sınırlar dahilinde sizlere ifade etmek zorundayım.

Yunan mitolojisinde Pandora ilk kadın olarak anlatılır. Zeus'un amacı bu kadını insanlara göndererek insanlardan intikam almaktır. Fakat bu efsanenin en saçma tarafı mademki ilk kadın Pandora dır. Bu durumda insanlık mevcut durumuyla nasıl var olmuş ve çoğalmaktadır.

Ancak konumuz efsanenin doğruluğunu sorgulamak değil sadece ifade ettiği saçmalıkları sizlere tanıtmaktır.

Bu efsaneye göre kadın kötülüklerin kaynağı ve sebebidir. Batı medeniyetinin kökeni olarak kabul edilen Yunan mitolojisinde kadının kötülüklerin kaynağı olarak kabul edilmesi Batı medeniyetinin çürük köklerine bizlere ifade etmek için yeterlidir.

Efsaneye göre zeus'un yaptığı Pandora mükemmel düzeyde güzel bir kadındır. Cazibesi ile erkekleri kolaylıkla kandırabilec düzeydedir.