Özel Numara Nasıl Bulunur % 100 Çözümü?

Defalarca özel numaradan aranmak son derece rahatsız edici bir durumdur. Bahis siteleri ya da çeşitli kuruluşlar tanıtım amacıyla özel numaradan sizi arayabilir. Ya da kötü niyetli kişiler numaralarını gizleyerek en olmadık zamanlarda size rahatsızlık verebilir.

Vodafone ve Türk Telekom aboneleri bu numaraların kimler tarafından kullanıldığını bulmak için savcılığa başvuru yapabilirler. Bunun dışında kullanabilecekleri bir servis ya da uygulama yoktur. Turkcell aboneleri ise Arayan Numarayı Göster (CLIP) özelliği sayesinde kendilerini arayan kişilerin telefonlarında gözükmesini sağlayabilirler.

Vodafone Özel Numara Bulma

Numara belliyse 118 42 servisi kullanılabilir ancak numara belli değilse Vodafone aboneleri için özel numara bulma servisi yoktur. Eğer devamlı özel numaradan aranıyorsanız bu durumda hukuki yollardan hakkınızı aramanız gerekir. Bunun için size en yakın savcılığa başvurabilirsiniz.

Türk Telekom Özel Numara Bulma

Türk Telekom aboneleri için de özel numaradan arayanı bulma servisi yoktur. Türk Telekom aboneleri kendilerini gizliden arayan kişileri tespit etmek için savcılığa gitmelidirler. Durum çok ciddiyse ve devamlı bir aranma söz konusuysa savcılığa gidilebilir. Arayan numara görünüyorsa arayanın kimliği 118 55 servisi ile bulunabilir.

Özel Numara Öğrenme Turkcell

Sizi arayan kişinin numarası telefon ekranınızda gözükmüyorsa CLIP (Arayan Numarayı Göster) özelliğini kullanabilirsiniz. Tüm Turkcell aboneleri için bu özellik aktiftir ve abonelerin telefonlarında arayan numaraların tamamı gösterilir. Bu özelliğin aktif olarak kullanılabilmesi için Turkcell abonelerinin telefonlarının CLIP özelliğini desteklemesi gerekir. CLIP özelliğini destekleyen tüm telefonlarda özel numara bilgisine ulaşılabilir.

CLIP özelliğini aktif etmek için “Kurumsal Online İşlem Merkezi” kullanılabileceği gibi “*30*” (yıldız – 30 – yıldız) kodu da kullanılabilir. Bu özelliği pasif etmek içinse “*130* (yıldız – 130 – yıldız) kodu kullanılmalıdır.

*#30# Özel Numara Bulma

Vodafone, Türk Telekom ya da Türkcell aboneleri, telefonlarından *#38# tuş kombinasyonunu kullanarak özel numaraları görüntüleyebiliyordu. Sonradan bu kod işlevini yitirdi ve bunun yerine *#30# kodu kullanılmaya başlandı. Ancak şu an her iki kod da kullanılamamakta ve bu yöntemlerle artık özel numaralar görünememektedir.

Özel Numara Bulma Uygulamaları

Özel numara bulma uygulaması ile numaraların görünmesini sağlamak pek tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bunun nedeni bu tür uygulamaların güvenilirliğinin son derece düşük olmasıdır.

Sonuç olarak Turkcell aboneleri dışında diğer GSM aboneleri özel numaradan rahatsız edildiklerinde kendilerine en yakın savcılığa giderek şikayetlerini iletebilir ve kim tarafından arandıklarını öğrenebilirler. Turkcell aboneleri ise telefonlarının desteklemesi halinde CLIP özelliği sayesinde onları kimin aradığını bulabilirler.