Neftlix Fauda Dizisi İnceleme Yazısı ve Yorumları

Neftlix de yayınlanan Fauda isimli İsrail Dizisi hakkında kaleme alınan aşağıdaki makalemiz misafir yazarımız Hakan TOPSANCAK tarafından kaleme alınmıştır. 

FAUDA (KAOS) DİZİSİ İNCELEME YAZISI

Fauda isimli diziyi bir gazetecinin Twitter'daki hesabından  tavsiyesi üzerine izlemeye başladım. İzlediğim her bölümde daha derin bir hayal kırıklığı ile bu makalemi yazmak için baştan sona doğru izlemeye devam ettim. 

Aşağıda dizi hakkında bütün izlenimlerimi açıklayacağım. Ancak makalemin en başında özetle ifade edebilirim ki İslamın ve Müslümanların onurunu ayaklar altına alan yalan ve dolanlarla dolu bir dizi. 

FAUDA NE DEMEKTİR?

Arapça kökenli bir kelime olup, kaos yada kargaşa anlamlarını ifade eder. 

FAUDA HANGİ ÜLKEDE ÇEKİLMİŞTİR VE KONUSU NEDİR?

İsrail Devletine bağlı olarak faaliyet yürüten özel bir birimin Filistinli militanlara karşı gösterdiği bir mücadeleyi konu almaktadır.

Film yapımcısının kurgusuna göre İsrailliler çok insancıl bir toplum. İnsan haklarına son derece saygılı ve dünyaya barış getirmekten başka bir kaygısı olmayan bir toplum ve Devlet. 

Buna karşın Filistinliler terörist bir toplum. Bu topluluk içinden çıkan direniş hareketi terörist bir eylem. Dizide işlenen tema da haliyle isralin uydurma kahraman polislerinin Filistinli terörist ilan ettikleri Müslümanlara karşı amansız mücadelesi anlatılıyor. 

DİZİDE İŞLENEN HAMAS, EL FETİH, İŞİD VE İSRAİL ALGISI

  • Film İsrail yapımı olması nedeniyle İsrail toplumu ve devleti oldukça insancıl ve hümanist gösteriliyor. Bu durumu kınayamam. Zira hiç bir ülke kendini anlatan bir filmi çektiğinde kendini kötü gösteremez.
  • Filistin'i gerçek hayatta olduğu gibi El Fetih ve Hamas olarak iki ayrı gruba ayrılmış olarak işlemiş. Ancak Hamas hareketini tamamen terörist bir hareket olarak anlatmış. 
  • Gerçek hayatta da Hamas İsrail tarafından terörist bir hareket olarak adlandırılırken El Fetih hareketi filistinin meşru temsilcisi olarak algılanmaktadır. 
  • Dizinin 2. sezonunda İŞİD 'de her iki gruptan ayrı olarak devreye giriyor. Hamas'tan bir şekilde kopan bazı eylemcilerin bir şekilde İŞİD'e kayması konuları işlenmeye başlamış. 

BİRİNCİ SEZONDA ANLATILAN ABU AHMAD'IN ÖLÜMÜ

Dizinin birinci sezonunda iki başrol oyuncusu göze çarpıyor. Birincisi İsrail ajanı rolünü oynayan Doron ve Hamas Komotunını oynayan Abu Ahmed. İlk sezonda tamamen arka planda gözükse de Abu Ahmed'in gizli bir karizması dikkati çekiyor. 

  • Elbette bu durumu Dorun isimli oyuncunun çirkinliğine ve Abu Ahmed isimli oyuncunun güzelliğine de bağlayabiliriz. 
  • Dizinin ilk bölümlerinde bu karizmayı fark eden yönetmen Abu Ahmed'i pasif oyuncu rolüne getiriyor. Ayrıca yemek yemesi, uyuması gibi bazı temel ihtiyaçlarında absürt davranışlar sergilettirerek oyuncuyu ve temsil ettiği değerleri bilinç altında küçük düşürmeye çalışıyor. 
  • Özellikle Abu Ahmed'e yedirtilen çukolata sahneleri özellikle dikkatimi çekti. Uyku sahnelerinde ki basitlik gözüme çarpan bir diğer ayrıntı.  

Dizi herşeye rağmen ilk sezonunda sürükleyici bir şekilde giderken yönetmen beyefendi Abu Ahmed'i basit bir şekilde öldüttürmeye karar veriyor. Direk kendi yardımcısına. Ben bu ölüm sahnesini Abu Ahmed'in filimdeki karizmasının Dorondan yüksek olmasına bağlıyorum. 

HAMAS DİZİDE NASIL ANLATILMIŞ?

Filmi yorumlayabilmek için gerçek hayatta da Filistin'i ve şartlarını bilmek gerekir. Yaklaşık 10 yıl önce Filistinde yapılan seçimlerde Hamas % 65 oy oranı ile iktidara gelmiştir. Buna karşın El Fetih seçimleri kaybetmiştir. 

Ancak herşeye rağmen israil devleti Hamas'ı terörist ilan etmeye devam etmektedir. 

Filimde de Hamas terörist bir örgüt olarak yansıtılmış. Bunda elbette hiç beis yok. Ancak filimde Hamas'lı rolüne bürünen oyuncuların rollerindeki küçüklük hayretler içinde bırakıyor bizi. 

Sürekli küfür ve hakaretler yağdıran, s.x düşkünü, makam ve mevki peşinde gösterilen küçük davranış hareketleri söz konusudur.  

FİLİMDE FİLİSTİNLİ KADINLAR İLE İŞLENEN AŞK SAHNELERİ

Bu konudan ayrıntılı bahsetmek istemiyorum. Ancak filmin bir kaç bölümünde gösterilen sahnenin özeti şu: Filistinli kadın kocasını aşık olduğu israilli ajana yakalattırıyor. Sonra gidip bu ajanın evinde onunla yatıyor. Sevişiyor vs. 

Ne kadar da basit değil mi? Bu filmin yayınlanması normal bir durum. Bir müslümanın izlemesi beni hayretler içinde bıraktı. 

FAUDA'NIN AKSİYON SAHNELERİ NASIL?

Bizdeki Arka Sokaklar dizindeki sahnelere benziyor diyebilirim. Öyle çok büyük beklentiye girmeyiniz. 

İŞİD ROLÜNE SOYUNAN OYUNCULARA KARİZMA KATILMIŞ?

Filimde dikkatimi çeken en önemli noktalardan bir tanesi şudur: İŞİD rolüne bürünen oyunculara oldukça karizma yüklenmiştir. Buna karşın Hamas rolündeki oyunculara ise küçüklük biçilmiştir. 

  • İŞİD rolündeki kişiler eli yüzü daha düzgün kişiler seçilmiş. Davranış kalıpları, oturup kalkmalarına karizma biçilmiş. Daha idealist yansıtılmış. 
  • Buna karşın Hamas rolündeki kişiler bencil, sürekli birbirlerisi satan, yemek yeme davranışlarına dahi bayağılık yüklenmiş kişiler.