Nasıl Zengin Olurum? Zengin Olmak İçin 7 Öneri

Yeni Kimliğin bu haftaki araştırma dosyasında yatırımcılar için çok önemli bir konuyu ele aldık. 21. yüzyıl ekonomik düzeninde nasıl zengin olurum? Ayrıca konumuza zenginlik katmak açısından sıfırdan yatırımcı olan bir girişimci için büyük bir yatırımcıya dönüşmenin püf noktaları neler olduğunu araştırdık. 

Makalemizi oluştururken isimlerini paylaşamayacağımız bir kaç önemli iş insanı ve iş kadının önerilerini burada belirttik. 

Meselenin felsefik boyutuna değinecek değiliz. Bu makalemizde geçmiş dönemlerde, özellikle son 30 yıl içinde büyük bir zenginliğe ulaşan insanların hayat tecrübelerini de aktararak nasıl zengin olunabileceğini anlatacağız. 

Zengin Olmak İçin Ticaretle Uğraşınız

Herhangi bir işyerinde maaşla çalışıp, para biriktirerek büyük bir servete ulaşmak asla mümkün değildir. Büyük bir servete ulaşmak istiyorsanız eğer muhakkak ticaretle uğraşmak zorundasınız. 

Tarihsel süreç içinde sıfır bir sermayeden iyi bir zenginliğe ulaşan insanları incelediğimizde yüzde 97'sinin ticaretle uğraşarak servetlerini oluşturduğunu görüyoruz. 

Para Biriktirerek Zengin Olabilir miyim?

Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayırdır. Öncelikle küçük harcamaların birikimleri büyük bir servet için küçük bir ayrıntı olacaktır. Ancak İslam dininin de ruhunu teşkil eden bir husus var: israf. İsraf haram olmakla birlikte mevcut servetin yada birikimin de bereketini kaçırır. 

Bir çok iş adamanın hayatını incelediğimizde hemen hemen hepsinin çok tasarruflu olduklarını görüyoruz. Ayrıca içlerinde israfa düşenlerin iflasa düştüklerini de görüyoruz.  

Yapılmayan İşleri Yapınız?

Günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesi yatırımcıların bir çoklarının aynı anda benzer iş kolunda iş yapıyor olmasıdır. Küçük bir örnekle bu hususu açıklamak isteriz:

90'lı yıllar müteahhitlik sektörü en büyük servet kaynağıydı. Bu durum başka sektörlerde iş yapan bir çok yatırımcıyı bu sahaya kaydırmıştır. Tabi bu durumun verdiği en büyük netice kar marjları daha da düşmüş, rekabet daha çok artmış, hatta kontrolsüz yatırımlar neticesinde iflaslar yaşanmıştır. 

İnternet çağını yaşadığımız bu devirde kimsenin yapmadığı işi bulmak çok zordur. Çünkü ortaya çıkan herhangi bir iş kolu çok kısa bir süre içinde herkes tarafından duyularak keşfedilmektedir. 

Bu durumda siz yatırımlara düşen bu sektörler içinde en az tercih edileni bulmaktır. 

Uzmanlık Gerektiren İş Sahalarını Tercih Ediniz?

Bir üst maddede ifade ettiğimiz gibi tercih edeceğiniz bir iş kolunda bir çok rakipleriniz olacaktır. Rakiplerinizi en aza indirmek için tercih edeceğiniz iş kolunun uzmanlık gerektiren bir iş sahası olmasına dikkat ediniz. 

Kendi Uzmanlık Alanınızda Yatırım Yapınız

Günümüzün sermaye sahipleri için yatırım yapmak hiç de zor değil. Dışarıdan transfer edilen bir kaç uzmanla ve ortaya konulan sermaye ile iş kurmak hiçte zor değil. 

Ancak bu durum kendi uzmanlık alanınızda iş kuracaksanız sizler için çok iyi bir fırsat olabilir.

Bunun sebebi: hiç bir çalışan başkasının işini kendi yaptığı gibi yapmayacaktır. Çok iyi yaptığınız bir iş rakipleriniz karşısında sizleri üstün kılabilir. 

Kredi Temelli Değil, Öz Sermayeyi Tercih Ediniz

Günümüzün yatırım biçimlerinin başında öz sermayesi az olup, ağırlıklı olarak kredilerle finanse edilen yatırım şeklinin varlığı. Yatırımcılar göstermelik öz sermayenin üzerinde yıllara yayılmış ödemeli seçeneklerle kredi çekerek risk üstlenmektedir.

Ancak ticarette unutulmaması gereken en önemli hususlardan bir tanesi ticarete girilen ilk bir yılın yok sayılması gerektiğidir.

Ödenmesi gereken kredilerin zamanı geldiğinde tutması beklenen işler henüz tutmaya başlamamış ise zaman olgunlaşmadan erkenden iflas bayrağı çekilmektedir. 

Bizlerin bu konuda sizlere tavsiyesi kredilerle finanse edilmeyen, gerçek öz sermayenize dayanan yatırımları tercih ediniz. 

Böylelikle birikimlerinize faizi daha en başından bulaştırmamış olacaksınız. Üstlendiğiniz risk sadece kendi öz sermayeniz olduğu içinde bekleme süreniz daha uzun olacak ve bu süre içinde müşteri biriktirme şansına sahip olacaksınız. 

Müşteri Biriktiriniz

Bu ifadeyi bir çok seminer ve sunumumda sürekli tekrar ederim. Nasıl ki insanlar para biriktirir, antika biriktirir vs. Benzer şekilde ticaretle uğraşan insanlar da müşteri biriktirmelidir. 

Özellikle herhangi bir iş koluna yeni girmiş bir yatırımcı ilk bir yılında sabırla müşteri biriktirerek piyasada tutunmaya çalışmalıdır. 

Yahudi toplumlarının ticaret anlayışını incelediğimizde ilk bir kaç yılında gerçek kar amacı gütmeden bu anlayışı benimsediklerini görüyoruz. 

İyi Bir Ekip Kurunuz ve Ekibinize Ortak Gibi Davranınız

Büyük bir iş sahasında faaliyet gösteriyorsanız eğer, ekibinizin her bir üyesinin yaptıkları işte sizin kadar hassas olmasına dikkat etmeniz gereklidir.  Vermiş olduğum seminerlerde takım çalışması olarak anlattığım bu husus aslında sanılanın da ötesinde çok önemli bir detaydır.

Şirketinizin her bir departmanın da sizler gibi ince düşünen, şirketi için elinden gelen bütün fedakarlığı yapan bir ekip sadece mevcut işini en iyi yapmakla kalmayacak, yeni iş fırsatlarını da kollayacaktır. 

Çünkü ekibinizin her bir ferdi sizin aklınızla düşünür ve yaptıkları işe fikir katarlarsa eğer bu durum çarpan etkisi ile işlerinizde etkisini gösterecektir. 

Tabi bu durumu sağlamak tamamen sizin elinizde. Öncelikle ekibinizi baştan oluştururken sağlam ve güvenilir insanlarda doldurmanız gereklidir. Taki sizde böyle bir ekibe gereken fedakarlığı yaptığınızda değsin. 

Ekibiniz kendini şirketiniz de çalışan değil, bir ortak gibi hissetmelidir. Sahiplik duygusunu bir şekilde tesis etmeniz gereklidir. 

Fırsatları Yakalayınız ve İş Çevrenizi Geniş Tutunuz

Günümüzün ekonomik düzeni bilgi çağına paralel sürekli değişim içindedir. Bu değişim sürecini yakalayan yatırımcılar için çok önemli fırsatlar söz konusu. Örneğin, bilgisayar sistemlerinde yeni ortaya çıkan bir ürünü en erken bilen bir yatırımcı olarak bu iş koluna atılmak çok önemli bir fırsat olabilir. 

Bununla birlikte sürekli ufku geniş insanlarla oturup kalkmak ve bu kitle ile fikir alışverişinde bulunmak sizlere de geniş ufuklar açabilir.