Migros Çalışma Saatleri, Açılış ve Kapanış Saatleri 2022

Migros Çalışma Saatleri

Migros deyince aklımıza her yerde kendini tanımamızı sağlayan farklı sayıdaki M ‘ leri ile turuncu vurgulu dış dizaynı, içinize mutluluk dolduran fon müziği, çalışanların verdiği güleryüzlü hizmet, bol ürün ve marka çeşitliliği gelir. Gördüğünüz ürünün markasını tanımasanız da Migros güvencesini hissedersiniz ve gönül rahatlığıyla alışverişinizi yaparsınız. Hemen alt kısımda Migros'un ne zaman açılıp ne zaman kapandığını yani Migros çalışma saatlerini öğrenebileceksiniz.

Migros açılış- kapanış saatleri

Migros’ un çalışma saatleri;

Açılış: 09:00

Kapanış: 22:00 şeklindedir.

Not: Hafta içi ve hafta sonu 7 gün boyunca hizmet vermeye devam eder. Öğle arası tatili uygulaması yoktur. Belirtilen saatler arasında ara vermeksizin açıktır.

Migros, Resmi ve Dini Bayramlar’ da açık mı kapalı mı oluyor?

Migros, Resmi tatillerde de hizmet vermeye devam eder(1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim). Ramazan ve Kurban Bayramları’ nda da yine açıktır, fakat açılış- kapanış saatleri esnetilmiştir. Örneğin 2019 Kurban Bayramı’ nda;

İlk gün: 13.30- 20:00

İkinci gün: 10:00- 20:00

Üçüncü gün: 10:00- 20:00

Dördüncü gün: Normal günlerdeki gibi 09:00- 22:00 arası hizmet vermiştir.

Migros amblemleri neden turuncudur, tahmin yürütelim…

Renklerin anlamlarını araştırdığımızda; turuncu renk kişiye iyimserlik, canlılık, hayata olumlu bir bakış açısı katma, risk alma cesareti, gösterişe yatkınlık, güçlü sosyal iletişim, iştah açıcılık, öz saygı ve başkalarına saygılı olma isteği, güven artışı, eyleme geçme isteği katar.

Turuncu renk “herkes için” psikolojisini empoze eden bir renk olduğu için, ticari olarak tercih edilen renklerdendir. Yukarıda saydığımız sebeplerden olsa gerek kişinin alışveriş hevesini arttırma özelliğine sahip bir renk olduğundan reklamlarda da çok tercih edilen renklerden biridir.

Bu sebeplerden olsa gerek, Migros’ un önünden bile geçsek o turuncu amblemle gözgöze geldiğimizde “bizim için” de içeride bişeyler olduğunu düşünür ve mutlaka en azından indirimli neler varmış iyimserliğiyle kendimizi marketin içinde bulmuyor muyuz?

Migros’ un kısa tarihçesi

 

1925 yılında İsviçre’ de Zürih’ te kurulan Migros’ un tarihi, işe temel gıda ve temizlik maddelerini Zürih’ in çevresindeki köylerde Migros minibüsleri ile satarak başladı. Kurucusu Duttweiler aracıyı devreden çıkardığında maliyetlerin % 40 azaldığını görünce Migros markasını üretme macerası başlamış oldu.

1954 yılında da İstanbul Belediyesi, İsviçre Migros Kooperatifler Birliği ile anlaşarak 45 gezici kamyon ile uygun fiyata temel gıda ve ihtiyaç maddelerini kendi denetimi ve kontrolünde hizmete sundu.

1957 yılında ilk mağazasını açmıştır ve 1975’ te de Koç Grubu tarafından çoğunluk hisseleri devralınmıştır ve ağını hızla genişletmeye başlamıştır. 2008 yılında % 50,83’ lük hissesi Moonlight Perakendecilik ve T.A.Ş’ye devredilmiştir. Şirket hisselerinin % 37,4’ i halka arzdır, % 11,77’ si de Migros’ un dolaylı hissedarlarından BC Partner’ın yönettiği fonlardır.

(AG Anadolu Grubu Holding, Migros’ un %50,83 hissedarı olan Moonlight Perakendecilik ve T.A.Ş’ nin sermayesinin 2015’ te %80,5’ ini satın alarak, 2017’ de % 100 hissedarı olduğu için; Anadolu Grubu’ nun Migros payı da dolaylı olarak % 50 olmuştur.)

Migros’ taki M’ ler ne anlama geliyor?

Kendisini modern parekende sektörünün öncüsü olarak tanımlar Migros. Türkiye’ de 21 Mayıs 2020 itibariyle 59 Macrocenter mağaza, 850 M-jet, 709 M, 391 MM, 139 MMM,55 adet de 5M olmak üzere toplam 2144 mağazası  ile bize Türkiye’ nin 81 ilinde hizmet veren mağazalar zinciridir.

Migros’ un başındaki “M” harfi ürün çeşitliliğini ifade eder. M’ ler arttıkça mağazanın büyüklüğü, ürün portföyü ve marka çeşitliliği de artmaktadır.

M-jet: 125 m2 lik mağazaya 2500 çeşit ürün bulunmaktadır.

Migros: Yiyecek bulabilirsiniz. Yiyecek haricinde sadece temel ihtiyaçlar az bir çeşitlilikte satılır.

MM Migros: Yiyecek ve temel ihtiyaçlar, geniş bir ürün portföyüyle bulunur.

MMM Migros: Elektronik eşyalar, kitaplar, kozmetik ürünler, tekstil ürünleri de bulundurur.

5M Migroslar: Elektronik eşyalar, kitaplar, hırdavat, kozmetik ürünler, tekstil ürünleri, ev ürünleri, beyaz eşya, züccaciye, sezonluk ürünler de bulundurur. Ayrıca mutfak, satın alınan ürünlerin tüketilebildiği bir cafe gibi pekçok farklılıkları vardır. 30.000 çeşit ürüne ulaşabiliyorsunuz.