Araçta Lokal Boya Nedir?

Yama boyası ya da yerel alan boyası olarak bilinen lokal boya, aracın bir alanın boyanması anlamına gelmektedir. Lokal boya, adından anlaşılacağı üzere aracın tamamının değil bazı bölgelerinin boyanmasıdır. Başka bir deyişle araca yama yapmaktır. Çizilmiş, lekelenmiş ya da kaza sonucu hasar görmüş kısımlar lokal boya yapılarak kusurlar kapatılabilir.

Lokal Boya Anlaşılır Mı?

İşçiliği kusursuz bir şekilde yapılan ve kaliteli malzeme kullanılan lokal boyaların anlaşılması çok zordur. Yalnızca boya ölçüm cihazlarıyla veya eksper denetimiyle anlaşılabilir. Ancak kötü işçilikle yapılan ve kalitesiz malzeme kullanılan lokal boyalar kolayca anlaşılabilir. Aracın boyanmamış kısımları ile kısmi olarak boyanan kısımları arasındaki renk farklılıkları, lokal boya yapıldığını ortaya çıkaracaktır.

Lokal boya yapılıp yapılmadığından emin olamıyorsanız parçaların birleşme noktalarına bakılmalıdır. Birleşme noktalarında kaynak izi benzeri boya izleri göze çarparsa araca lokal boya yapılmış demektir.

Lokal boya yapılması gereken bir görüntü
Lokal boya yapılması gereken bir görüntü

Lokal Boya Arabanın Değerini Düşürür Mü?

Lokal boyama aracın küçük bir bölümüne yapıldığında aracın değerini düşürmez. Fakat lokal boyama yapılan kısmın etrafındaki ana parçalar da boyanırsa bu durumda araç değer kaybedebilir. Örnek verecek olursak aracın kaputu, sol çamurluğu ve sol kapısının bir bölümü boyanmışsa bu durumda araç soldan darbe almış demektir. Soldan darbe alan aracın bu kısımları lokal boya ile kapatılmıştır. Hasar gören aracın değeri orijinal değerinden çok daha düşük olacaktır. Fakat yalnızca sol kapının alt kısmı boyanmışsa bu durumda araç değer kaybetmez.

Macunsuz Lokal Boya

Lokal boya yapılırken araç önce zımparalanır ve kusurlu bölge pürüzsüz hale getirilir. Daha sonra hasarlı bölgenin ince işlemleri yapılır. Ardından çok az ya da hiç macun kullanmadan astar işlemi tamamlanır. Astardan sonra tekrar zımpara ve maskeleme yapılır. Aracın orijinal rengine sadık kalınarak boya yapılır. Boya kuruyunca pasta cila yapılır.

Lokal boyama yapılırken renk farkı belli olmamalıdır. Bu nedenle işçilik son derece önemlidir. Beyaz renkli araçlarda kısmi boyanın çıplak gözle fark edilmesi son derece zordur. Ancak boya ölçüm cihazları ile boya yapıldığı anlaşılabilir.

İkinci el araç alırken ilanda “lokal boyalı araç” ibaresi ile karşılaşırsanız mutlaka aracın hasarlı fotoğraflarını görmek isteyin. Böylece hasarın boyutunu görebilir ve fiyat konusunda anlaşmazlığa düşmezsiniz.

Sonuç olarak lokal boya; ufak tefek çizikler ya da hasarlar için aracın tüm yüzeylerinin değil yalnızca hasarlı bölgelerinin boyanması işlemidir. Buna ek olarak bel altı boyalı veya komple boyalı gibi ek kavramları da duymanız muhtemel. Bir aracın bel altı boyanmış olması nispeten aracın değerini düşürse de esasen bir aracın komple boyalı olması daha düşündürücüdür.