KYK Borç Sorgulama E-Devlet Üzerinden Hızlıca Öğren!

Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl öğrencilere öğrenim kredisi ve katkı kredisi adı altında çeşitli burslar vermektedir. KYK’nın verdiği bursları, mezun olmuş ancak maddi durumu iyi olmayan kişiler ödeyemiyor. Ödenmemiş KYK borçları birkaç yıl içinde on bin TL’leri bulabiliyor. KYK borçları e-Devlet kapısından ücretsiz olarak öğrenilebilir.

KYK Borcu Öğrenme E-Devlet

Ne kadar borcunuz olduğunu öğrenmek için;

  • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girin.
  • Sisteme giriş yapın.
  • Sırayla “Kurumlar – Tüm Kurumlar – G – Gençlik ve Spor Bakanlığı” yolunu izleyin.
  • Sayfayı aşağı kaydırın.
  • “Burs / Öğrenim Kredisi İşlemleri” yazan yere gelin.
  • Borç sorgulamak için “Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama” yazan yere tıklayın.

Aynı sayfaya, arama kutucuğuna “KYK borcu” yazarak ya da https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama bağlantısına tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Karşınıza gelen ekranda katkı kredisi ve öğrenim kredisi için ne kadar borcunuz olduğu, hangi tarihlere kadar ödeme yapmanız gerektiği ve borcun üzerine eklenen faiz miktarı gibi bilgileri görebilirsiniz.

KYK Borç Ödeme E-Devlet

Milyonlarca öğrencinin maddi olarak destek alabilmesi için devletin öğrencilere sunduğu geri ödemeli bir hizmet olan KYK bursları için geri ödemeleri internet üzerinden birkaç dakika içinde yapabilirsiniz. Öğrenim kredisi ve katkı kredisi borçlarınızı e-Devlet kapısından kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun için sorgulama yaptığınız sayfada borcunuzun karşısında bulunan “Öde” butonuna basmanız yeterlidir. Kredi kartınızla ya da banka kartınızla ödemenizi online olarak yapabilirsiniz.

Eski yönetmeliğe göre mezun olan öğrenciler en geç 2 yıl sonra geri ödeme yapmak zorundadırlar. Okulu bitirdikten sonra 2 yıl içinde çalışmaya başlamamışsanız bile borç ödemelerinizi zamanında yapmanız gerekiyordu, aksi halde borcunuzu faiziyle birlikte daha yüksek miktarlarda geri ödemek zorundaydınız. Ancak yasada yapılan düzenlemelerle birlikte kredi çeken ve mezun olan kişiler sigortalı bir işe girene kadar ödeme yapmak zorunda değiller.

KYK Borçları Silinecek Mi?

TBMM’nin Ekim’de tekrar açılmasıyla birlikte maddi sıkıntılar nedeniyle KYK borçlarını ödeyemeyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında KYK borçlarının silinip silinmeyeceği gelmektedir. KYK borçlarının tamamen silinmesi için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulundan “hayatını çalışarak kazanması mümkün değildir” şeklinde bir sağlık raporu çıkarılması gerekmektedir. Eğer sağlık sorunlarınız nedeniyle çalışamıyorsanız, bir hastaneye giderek çalışamadığınızı belgeleyen bir sağlık raporu almanız gerekir. Bunun dışında vefat eden kişilerin de tüm borçları silinmektedir.

KYK Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borçları hesaplanırken kredinin verildiği zamandan normal öğrenim süresi tamamlanana kadar geçen zamana bakılır. Bu süre içindeki enflasyon artışı tespit edilir. Sigortalı bir işe girildiğinde ödenmeyen borçlar için aylık %1,40 oranında gecikme faizi uygulanır. Bu nedenle bazı borçlar alınan kredi miktarının 3 ya da 4 katına kadar çıkabilir.

Taksitleri zamanında yatırmadığınız takdirde gecikme faizinin yanı sıra ilk etapta borçların 1 yıllık kısmı, tekrarlanması halinde ise tamamı Vergi Dairesi Müdürlüklerine devredilir. Bu yüzden zamanında geri ödeme yapmadığınız borcunuzu artık bankaya değil, bağlı bulunduğunuz vergi dairesine ödemeniz gerekir.

Öğrenim Kredisi Affı

Dönem dönem vergi afları çıkmakta ve borçlar için yapılandırmalar yapılmaktadır. Yapılan Öğrenim kredisi geri ödeme planı kişinin isteğine göre 12 ay, 24 ay ya da 36 ay şeklinde olabilir. Yapılandırma yaptıktan sonra borçlarınızı yine yatırmazsanız bu sefer icralık bile olabilirsiniz. Bu nedenle taksitlerinizi düzenli olarak ödemeye özen göstermelisiniz.

Erken Ödemede İndirim Uygulanır Mı?

Erken ödemede KYK borçlarına indirim yapılmaktadır. Ancak bu indirim kredi borcunun tamamının, ödeme başlangıç tarihinden önce yapılması halinde uygulanır. Yapılan indirimler anaparaya değil, anaparaya eklenen enflasyon farkı nedeniyle oluşan borca göre hesaplanır. Ödeme planı yapıldıktan sonra ödeme başlangıç tarihi başlamadan önceki ilk yılda ödeme yapılırsa %30 oranında, ikinci yıl yapılırsa %20 oranında indirim uygulanır.

KYK Borçları Nasıl Ertelenir?

1 yıl boyunca almış olduğunuz KYK borçlarınızı erteleyebilirsiniz. Bunun için borç vadenizin henüz başlamamış olması ve borcunuzu hiç aksatmadan ödüyor olmanız gerekir. Başvuruları e-Devlet kapısından yapabilirsiniz. Bunun için e-Devlet anasayfasına girdikten sonra arama ekranına “KYK borç erteleme” yazmanız yeterlidir. Çıkan sonuçlardan Gençlik ve Spor Bakanlığı/Kredi Geri Ödeme Erteleme Başvurusu bağlantısına tıkladığınızda karşınıza bir form gelecek ve bu formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekecektir.

KYK borç erteleme yapabilmek için işsizlik, askerlik, yüksek lisans veya doktora eğitimi gibi şartlar vardır. Bu şartlardan birini karşılamadığınız takdirde yani bu şartlar dışında bir sebeple başvuru yapmanız halinde erteleme başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

Borcunuzu ertelemeniz halinde 1 yıl boyunca taksit ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak ertelediğiniz dönem içinde aylık taksitlere faiz işlemeye devam edecektir.

Sonuç olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan almış olduğunuz burslar için borç durumunuzu e-Devlet kapısından kolayca öğrenebilirsiniz. Ödeme yapmak ya da erteleme başvurusu yapmak için de aynı hizmeti kullanabilirsiniz.