Kulüp Mü Yoksa Kulüb Mü? Tdk'ya Göre Doğru Cevap Nedir?

Dilimize Fransızcadan geçen “kulüp” kelimesinin yazımı ile ilgili sık sık hatalar yapılmaktadır. Bazı yerlerde kelimedeki "U harfi" yazılmıyor, bazı yerlerde ise kelime "P harfi" ile değil "B harfi" ile yazılmaktadır.

TDK’ya Göre Kulüp Kelimesinin Doğru Yazılışı

Türk Dil Kurumu “klup”, “klub” ya da “kulüb” sözcüklerini doğru bulmamaktadır. Sözcüğün doğru yazılışı “kulüp” şeklinde olmalıdır. Kabul edilen görüşe göre, İngilizce “club” kelimesinin Türkçe karşılığı olarak “KULÜP” sözcüğü seçilmiştir.
Çoğu kişi İngilizcedeki haliyle kelimeyi kullanmakta ve yazım yanlışı yapmaktadır. Okunduğu gibi yazılan kelimede “u” harfini yazmamak, yanlış yazımlara yol açar. Sözcüğün sonundaki P harfinin yanına sesli harf geldiğinde P harfi yumuşamakta ve B harfine dönüşmektedir. Örnek kullanımlar şu şekildedir;

  • Tenis Kulübü
  • Gençlik ve Spor Kulübü
  • Okulun en büyük kulübünde oynuyordu. Kulübün başarısı bu yıl çok düşüktü.

Örnek cümlede de görüldüğü gibi sözcüğün sonuna sesli harf geldiğinde P harfi yumuşayıp B harfi olmaktadır. Ancak bu kullanımlar, kelime ek almadığında yanlıştır. Sözcüğün hiçbir ek almamış halinde son harfi P olmak zorundadır.

Kulüp Kelimesi Ne Anlama Gelir?

Türk Dil Kurumu’na göre kulüp sözcüğünün anlamları şu şekildedir;

  • Konuşmak, görüşmek, okumak ya da spor yapmak gibi faaliyetler amacıyla toplanılan ve sadece üye olan kişilerin girebildikleri yer. “Kız da erkek de tenis kulübü üyesiydi.”
  • Spor kulübü. “Akşamları kulübün kapalı ışıkları açılıyordu.”
  • Kişilerin ya da toplulukların meydana getirmiş olduğu gruplardır.
  • Milletlerin meydana getirmiş olduğu gruplardır.
  • Herkesin girebildiği, müzikli ve içkili eğlence mekanlarıdır.
  • Kulüp kelimesinin eş anlamlısı olarak “pakt” kelimesi kullanılabilir. Ancak bu kelime her yerde kulüp sözcüğünün yerine yazılamaz. Cümlenin anlamı değişebileceğinden ve cümle bambaşka bir anlam kazanabileceğinden eş anlamlı kelimeleri seçerken son derece dikkat edilmesi gerekir.

Kulüp Kelimesinin Zıt Anlamlısı

Kulüp kelimesinin zıt anlamlısı yoktur. Türk Dil Kurumu’na göre bu sözcüğün zıddı olarak kullanılabilecek bir sözcük bulunmamaktadır.

Sonuç olarak pek çok öz Türkçe olmayan pek çok kelimede olduğu gibi kulüp sözcüğünde de yapılan hataların sayısı hayli fazladır. Kelimenin yanlış yazılmasındaki en büyük etkenler, orijinal halinde U harfi kullanılmaması ve sondaki P harfinin, kelimenin aldığı eklere göre B harfine dönüşmesidir. Yanlış yazmamak için hatırlanması gereken en önemli nokta, Türkçe’nin okunduğu gibi yazılan bir dil olduğudur. Hiçbir sözcüğün okunuşu ile yazılışı farklı değildir.