Kredi Notu Nasıl Öğrenilir? Findeks TC İle Sorgulama-SMS İle Öğrenme!

Kredi notu Findeks, SMS ve bankalar olmak üzere üç şekilde öğrenilebilir. Tüm kredi notu sorgulamalarında belli bir ücret alınmaktadır. Bu ücretin miktarı sorgulama şekline göre değişmektedir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks ile kredi notu sorgulamak için öncelikle sisteme üye olmanız gerekmektedir. Findeks üyelik için hiçbir ücret istememektedir. Findekse üye olmak için “Ücretsiz Üye Ol” butonuna tıklayın, bireysel ya da ticari seçeneklerinden birini seçin. Bireysel’i seçtiğinizde karşınıza bir form çıkacaktır. Bu formda normal üyelik ve mobil imza üyelik şeklinde iki seçenek bulunur.

Normal üyeliği seçerseniz T.C. kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, cep telefon numaranızı, eğitim durumunuzu ve çalışma şeklinizi belirtmeniz gerekir. Mobil imza üyeliğini seçtiğinizde ise aynı bilgilere ek olarak Turkcell ya da Avea operatörlerinden birini de seçmeniz istenir. Kayıtlı bilgilerinizin tanıtım ve bilgilendirme mesajları için kullanılmasına izin verdikten sonra güvenlik kodunu girin ve “Devam” tuşuna basın. Ardından gelen ekrandan nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeyi seçin. Yine “Devam” tuşuna basın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra kimlik numaranız ve telefon numaranız ile sisteme giriş yaparak kredi notu sorgulama gibi işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Findeks kredi notu sorgulama ücreti 6,50 TL olarak belirlenmiştir.

Bankalardan Kredi Notu Öğrenme

Banka şubelerine giderek ya da bankaların internet bankacılıklarını kullanarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Özellikle kredi çekmek için başvuru yapanlar, kredi çekmek istedikleri bankaya giderek kredi puanları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Kredi notunuzu banka şubesine gitmeden de öğrenebilirsiniz. Bunun için anlaşmalı olduğunuz bankanın internet bankacılığına giriş yapmalı ve ilgili menüden kredi notu sorgulamanızı yapmalısınız. Bankadan bankaya kredi notu sorgulama ücreti değişmektedir.

Kredi notu öğrenme Akbank’ta Akbank Direkt uygulaması ile yapılabilir. Ücretsiz kredi notu sorgulama Yapı Kredi ile mümkün değildir. Yapı Kredi Bankası da diğer tüm bankalar gibi kredi notu sorgulamalarından belli bir ücret talep etmektedir. Bankaların internet şubelerinden kredi puanı sorgulanırken “Krediler – Risk Raporu” adımları izlenmelidir.

Kredi Notu Öğrenme SMS

SMS ile kredi notu öğrenmek için kullanabileceğiniz servis tüm operatörler için 1122’dir. Bu numaraya T.C. kimlik numaranızı ve doğum yılınızı bir boşluk bırakarak yazın ve gönderin. Onay mesajının ardından birkaç dakika içinde kredi notunuz telefonunuza gelecektir.

- Kredi notu öğrenme Turkcell: Kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi yazarak 1122’ye gönderin. Örnek sorgu; “12345678910 1992” şeklindedir. Turkcell kredi notu öğrenme ücreti 9 TL’dir.

- Kredi notu öğrenme Türk Telekom: Kimlik numaranızı ve doğum yılınızı 1122’ye gönderin. Türk Telekom kredi notu öğrenme ücreti 9 TL olarak belirlenmiştir.

- Kredi notu öğrenme Vodafone: 11 haneli T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi 4 haneli olacak şekilde 1122’ye gönderin. Vodafone kredi notu öğrenme ücreti 9 TL’dir.

T.C. İle Kredi Notu Sorgulama

Kredi puanı sorgulama işlemlerinin hepsinde kimlik numarası kullanılmaktadır. SMS ile, Findeks ile ya da internet bankacılığı ile sorgulama yaparken ilk sorulan şey kimlik numarasıdır.

Kredi Notu Öğrenme E-Devlet

E-Devlet kapısı kullanılarak pek çok bilgiye ulaşılabilir. Ancak bu bilgiler içinde kredi puanını öğrenmek yoktur. E-Devlet’in verdiği hizmetlerden biri olmayan kredi puanı sorgulamaları için diğer seçeneklerden biri tercih edilmelidir.