Düzenli Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Dünyanın ilk romanı 11. yüzyılda Murasaki Shikibu isimli Japon yazar tarafından kaleme alınmıştır. Söz konusu bu roman 54 bölümden oluşan baştan çıkarma konulu "Genji'nin Hikayesi" isimli romandır.  Ancak asıl enterasan olan bu romanın yüzyıllar boyunca milyonlarca kişi tarafından okunmuş olmasıdır ve hala da okunmaya devam etmesidir. 

Bilim insanlarının bu roman üzerinden aşağıda yer alan sorunun cevabı üzerinden kitap okumanın faydalarını sorgulamaktadır:

Kitap okumak sadece zevk işi midir? Yada kitap okumanın zevk ve eğlencenin ötesinde faydaları var mıdır? Kitap okumanın önemi nedir? Çok mu kitap okumalı?

Kitap Okumanın Faydalarına Dönük Araştırma Sonuçları:

Kitap okumak sizler için sadece bir zevk meselesi olmayabilir. Okuduğunuz her kitap fiziksel ve ruhsal açıdan üzerinizde ömür boyu etkiler bırakabilir. Özellikle çocukluk döneminden itibaren okuma alışkanlığına sahip olanların beyin fonksiyonlarının ve muhakeme yeteneklerinin normal insanlara nazaran çok daha fonksiyonel çalıştığı kanıtlanmıştır. 

kitap okumak faydalı mı

Orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde bedenin yaşlanmasına karşın beyin olarak genç insanlardan daha genç insan olmak elinizdedir. 

Aşağıda geniş bir araştırma konusunun sonuçlarını sizler için özetledik. Henüz okuma alışkanlığı kazanmamış olanlar bu makalemizde ifade ettiğimiz hususları inceledikten sonra bu alışkanlığı kendileri ve diğer aile bireylerine kazandırmak için bir daha düşünsünler.  

Kitap Okumanın En Büyük Faydası : Okuma beyninizi güçlendirir

Konuyla ilgili araştırma grupları, okumanın gerçekten fikrinizi değiştirdiğini göstermektedir.  Araştırma verilerinde MR tarama sonuçları kullanılmıştır. Kitap okuyan kişiler ile okumayan kişilerin beyin MR sonuçları karşılaştırılmıştır.  MR sonuçları değerlendirilirken yaş kriterleri gözetilmiş, çapraz ve fonksiyonel karşılaştırmalar yapılmıştır.  

İnsan beyni karmaşık bir devre ve sinyal ağını içerir. Okuma yeteneğiniz olgunlaştıkça, bu ağlar da güçlenir ve daha karmaşık hale gelir.

2013 yılında yapılan bir araştırmada roman okumanın beyindeki etkisini ölçmek için fonksiyonel MRI taramaları kullanıldı. Çalışma katılımcıları 9 günlük bir süre içinde “Pompeii” romanını okudular. Hikayede gerginlik arttıkça, beynin daha fazla alanın aktivite içinde olduğu görüldü.

Çocuklar ve ebeveynler neden birlikte okumalı?

 • Ebeveynlerin çocuklarıyla bebeklikten başlayarak ve ilkokul yıllarında beraber kitap okuyarak alışkanlık kazandırmaları oldukça önemlidir.
 • Çocuklarınızla beraber okuma, sıcak ve mutlu bir ortam oluşturur, çocukların gelecekte okumayı keyifli bulma olasılığını artırır.
 • Ayrıca okuma okul performansına olumlu katkı sağlar. Ayrıca kelime dağarcığını artırır, benlik saygısını yükseltir, iyi iletişim becerileri geliştirir ve beyindeki nöronları güçlendirir.

Kitap Okumak Empati Kurma Yeteneğinizi Artırır

kitap okuma

 • Edebi kurguların insanlar üzerindeki etkisi üzerine yapılan bir çalışmada karakterlerin iç yaşamlarını, duygularını ve inançlarını anlamaya ve anlamlandırmaya çalışan okurların empati yeteneğinin geliştiği ortaya çıktı.
 • Araştırmacılar bu yeteneği “zihin teorisi” olarak adlandırıyor, sosyal ilişkileri kurmak, yönlendirmek ve sürdürmek için gerekli olan bir dizi beceri.
 • Tek bir edebi romanın derin duyguları tetiklemesi muhtemel olmasa da, uzun vadeli okumanın okurlar üzerinde daha gelişmiş bir zihin teorisine sahip olma eğiliminde olabileceği sonucu ortaya çıkar.

Kitap Okumak Kelime Dağarcığınızı Genişletir

 • Biliyorsunuz ki günümüzde zenginler daha çok zenginleşiyor ve yoksullar daha çok yoksullaşıyor. Bu metaforu günlük hayattaki maddi olanaklar için değil kelime dağarcığı için de kullanabiliriz. Ne kadar okursanız o kendinizi o kadar çok kelimeyle ifade edebilirsiniz. Ne kadar az okursanız kendinizi ifade etmek için gerekli kelime dağarcığınız o kadar düşer.
 • Araştırmalar genç yaşlardan başlayarak düzenli olarak kitap okuyan öğrencilerin yavaş yavaş geniş kelime dağarcığı elde etmelerine olanak tanımıştır. Kelime dağarcığı, testlerden alınan puanlardan, üniversite sınavlarındaki puanlara ve hatta
 • iş fırsatlarına kadar hayatınızın birçok alanını etkileyebilir.
 • İşe alım süreçleriyle ilgili yapılan bir araştırmada katılımcıların yüzde 69’u etkili iletişim yeteneği gibi becerilere sahip insanları işe aldıklarını gösterdi. Kitap okumak, etkili iletişim için yeni kelimelerle donatılmanızın en iyi yoludur.
 • Yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi önlemeye yardımcı olur

Yaşlandıkça zihni meşgul tutmanın en iyi yolu kitap okumaktır.

 • Araştırmalar, kitap okumanın Alzheimer gibi hastalıkları önlediğini kesin olarak kanıtlamasa da , her gün matematik problemlerini okuyan ve çözen yaşlıların bilişsel işlevlerini sürdürdüğünü ve geliştirdiğini gösterir.
 • Rush Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yürütülen bir çalışmada zihinsel aktivitesi yüksek insanların beyinlerinde plakların ve lezyonların oluşumunun daha yavaş olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle kitap okumaya ne kadar erken başlarsanız o kadar iyidir.

Stresi azaltır

 • 2009'da bir çalışma grubu üzerinde yapılan bir araştırma ile yoga, mizah ve kitap okumanın stres üzerindeki etkileri ölçüldü.
  Çalışmada, 30 dakikalık okumanın kan basıncını , kalp atış hızını ve psikolojik sıkıntıları yoga ve mizah kadar etkili bir şekilde düşürdüğünü ortaya çıkardı.

Sizi iyi bir gece uykusuna hazırlar

 • Düzenli bir uyku rutininin bir parçası olarak okumak oldukça faydalıdır. Ayrıca uykuya dalmakta zorluk çeken insanlara yatak odanız dışında bir yerde okuması tavsiye edilir.
 • En iyi sonuçlar için, ekranda okumak yerine bir basılı kitap seçmek isteyebilirsiniz, çünkü cihazınızın yaydığı ışık sizi uyanık tutabilir ve diğer istenmeyen sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur

İngiliz filozof Sir Roger Scruton “Hayali şeylerden teselli olmak hayali bir teselli değildir” yazmıştır. Okumak geçici olarak kendi dünyanızdan kaçmanıza ve karakterlerin hayal edilen deneyimlerinde kendinizi bulmanıza izin verebilir. Ayrıca kişisel gelişim kitapları kendinizi daha iyi algılamanıza yardımcı olabilecek stratejiler öğretebilir.

Kitap Okumanın Faydaları Maddeler Halinde:

Okumak çok ama çok güzel. Araştırmalar düzenli okumanın etkilerini şu şekilde ortaya koyuyor:

 • Beyindeki bağlantı sayısını artırır.
 • Kelime dağarcığını ve anlama düzeyinizi artırır
 • İnsanlarla empati kurmanızı sağlar
 • Uyku hazırlığına yardımcı olur
 • Stresi azaltır
 • Kan basıncını ve kalp atış hızını düşürür
 • Depresyon belirtileriyle savaşır
 • Yaşlandıkça bilişsel gerilemeyi önler
 • Daha uzun bir yaşama katkıda bulunabilir.

Çocukların olabildiğince fazla okuması özellikle önemlidir, çünkü okumak beyinde yeni kavram haritalarının oluşması açısından çok faydalıdır. İyi bir kitabın sayfalarında sizi bekleyen pek çok fiziksel ve psikolojik faydadan çok geç olmadan faydalanmayı unutmayın.