Kara Listede Miyim? Kara Liste Sorgulama

Her vatandaşın kredi çekmek için bankalara başvuru yaptıklarında kredi puanına bakılmaktadır. Söz konusu bu puan Merkez Bankası tarafından tutulmaktadır. Bireyin daha önceki çekmiş olduğu kredileri geri ödeme durumundan tutunda kredi kartı borçlarına kadar bir çok detay dikkate alınarak bu puan hesaplanmaktadır. 

"Kara liste bu puan hesaplamasında kredi çekmesine onay verilmeyecek olan kişilere uygulanan bir fitredir. Bir şahıs herhangi bir bankaya başvuru yaptığı zaman kredi çıkmasına onay verilmemesi kara listede odluğunu tanımlar."

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Bankadan kırmızı kalem yediğimi nasıl öğrenebilirim?

Kara liste sorgulama 5 farklı şekilde yapılabilir:

 1. Kredi Kayıt Bürosunun Findeks uygulamasını kullanarak
 2. E-Devlet sisteminden
 3. Bankaya bizzat kredi başvurusu yaparak
 4. Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak
 5. Türkiye Bankalar Birliği’ne bir dilekçe yazarak

Banka Kara Liste Sorgulama E-Devlet

E Devlet sistemi üzerinden herhangi bir ücret ödemeden kara listede olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. Ancak bu sorguyu ayda sadece bir kez yapabilirsiniz. E Devlet sistemi üzerinden ücretsiz bir şekilde bu sorgulamayı yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz: 

BİRİNCİ ADIM: E Devlet sitesini ziyaret ederek aşağıdaki resimde gösterilen arama kutusuna "risk raporu" yazınız. Hemen aşağıda zaten önerilen sayfalar açılıyor zaten. Açılan bu sayfalardan "" sayfasına tıklayınız.

 

İKİNCİ ADIM : Yeni Başvuru sekmesine tıklayınız. 

 

 

Kara listeye alınıp alınmadığınızı e-Devlet kapısı üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayda bir defaya mahsus olmak üzere e-Devlet sistemini kullanarak ücretsiz sorgulama yapabilirsiniz. Eğer Findeks sistemine para vermek istemiyorsanız risk raporunuzu e-Devlet yoluyla temin edebilirsiniz. E-Devlet yoluyla kara liste sorgulaması yapmak için sırayla şu adımları izlemeniz gerekir;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından Kurumlar sekmesini açın.
 • Daha sonra T harfine gelin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve Türkiye Bankalar Birliği bağlantısına tıklayın.
 • Açılan sayfadan “Risk Merkezi Raporu Başvuru” bağlantısını açın.
 • Sisteme giriş yapın ve kimlik doğrulama adımını geçin.
 • Risk raporu için istenen bilgileri doldurup “Geçmiş Dönem Kredi Raporu Alma” seçeneğine tıklayın.

E-Devlet yoluyla yaptığınız sorgulamalarda hangi bankaya ne kadar kredi borcunuzun olduğunu, ödemelerde ne kadar gecikme yaptığınızı ve yasal takibe alınan ürünleriniz olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz. Yasal takibe alınan ve kara listeye düşmenize neden olan tüm kredileriniz detaylı bir şekilde listelenir.

Findeks Kara Liste Sorgulama

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi sitesidir. Bu site üzerinden kredi risk raporu ile kara liste sorgulaması yapılabilir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar sırayla şu şekildedir;

 • BİRİNCİ ADIM : Öncelikle findeks.com.tr adresine girin.
 • İKİNCİ ADIM : Ardından sayfayı aşağı kaydırın ve “Risk Raporu” bağlantısına tıklayın.
 • ÜÇÜNCÜ ADIM: Açılan pencerede risk raporu hakkında bilgiler göreceksiniz. Kredi notunuz, kredi notunuzun değişimi ve ülke ortalamasıyla karşılaştırması, kaç tane kredili ürününüz olduğu ve bunların çeşitleri gibi çok sayıda bilgiye risk raporu ile ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için “Detay Gör” bağlantısına, raporu almak içinse “Satın Al” butonuna basın.
 • DÖRDÜNCÜ ADIM : C. kimlik numaranızı, telefonunuzu ve 5 haneli güvenlik kodunu girdikten sonra bilgi formunu okuyun ve ilgili kutucuğa işaret koyun. (Güvenlik kodu büyük ve küçük harfe karşı duyarlıdır, bu nedenle büyük harfleri yazarken dikkatli olmayı unutmayın.)
 • “Devam” butonuna basın.
 • BEŞİNCİ ADIM: Kullanıcı Bilgileri ekranı gelecektir. Bu ekrandaki forma adınızı, soyadınızı, doğum tarihinizi (gün, ay ve yıl şeklinde), e-mail adresinizi, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve ilçeyi yazın.
 • Paylaştığınız iletişim bilgilerinin tanıtım ve bilgilendirme amaçlı kullanılmasına izin ver seçeneğini geçin.
 • İletişim kurulması için onay verdiğiniz kanalı; telefon, SMS, e-posta ya da adres seçeneklerinden birine tıklayarak seçin.
 • Üyelik Sözleşmesini okuyun ve ilgili kutucuğa işaret koyun.
 • “Devam” butonuna basın.
 • Ödemenizi tamamlayın.

Kara Liste Sorgulama Ücreti Ne Kadar?

Findeks ile alacağınız risk raporu bedeli 11 TL + KDV’dir. KDV bedeli 1,98 TL’dir. Yani ödeyeceğiniz toplam tutar 12,98 TL olarak belirlenmiştir.

Findeks risk raporunu satın almanızın ardından Findeks size finansal bir uyarı bildirimi gönderir. Bildirimi açtığınızda risk raporundaki tüm ürünlerinizi ve bu ürünlerin durumlarını görüntüleyebilirsiniz. Risk raporunda aldığınız kredilerin sayısını, toplam limiti ve borç oranlarınızı görebilirsiniz. Zamanında yaptığınız ödemeler yeşil renkte, süresi dolan ya da zamanında ödenmediğiniz ürünler ise kırmızı renkte görülür.

Kredi Borcunu Ödemeyen Kara Listeye Girer mi?

Eğer bir krediyi 3 aydan fazla geciktirdiyseniz kredi notunuz ciddi oranda düşer. Kredi notunuzun düşmesi kara listeye alınacağınız anlamına gelmez ama ileri tarihlerde kredi çekmek isterseniz size zorluk çıkarabilir. Kredi notunuz yüksekse, bankaların gözünde siz güvenilir bir müşteri imajına sahip olursunuz. Ancak kredi notunuzun düşmesi, ödemelerini zamanında yapmayan güvensiz bir müşteri profiline yol açar.

Findeks kredi notunuz 200 – 300 gibi düşük bir rakam çıkarsa ve yasal takibe alınan borç bilgileriniz varsa kara listeye alınmışsınız demektir.

Bankaya Kredi Başvurusu Yaparak Kara Liste Durumunu Öğrenme

 • Ücretsiz kara liste sorgulama yöntemlerinden biri de bankalara giderek bilgi almaktır.

Bankalar doğrudan sorgulama hizmeti vermezler ama kredi başvurusu yaparsanız, kara liste durumunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer yasal takibe alınan bir borcunuz varsa, kredi başvurunuz kabul edilmez ve kredi çekemezsiniz.

 • Bankaya gittiğinizde müşteri hizmetleri için sıra numarası alın ve yetkili kişiye kredi çekmek istediğinizi söyleyin. Banka çalışanı kimlik numaranızı sisteme girerek sicil durumunuzu kontrol edecektir. Kredi çekmeye engel bir durum varsa, yetkili kişi size bu durumu bildirecektir.
 • Müşterisi olmadan da kredi başvurusu yapabileceğiniz bankalar; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası’dır.

Bankanın Müşteri Hizmetlerini Arayarak Kara Liste Durumunu Öğrenme

Banka şubesine gitmeden de kredi başvurusu yapabilirsiniz. Hatta artık internet bankacılığından bile kredi başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra birkaç dakika için kredi red ya da onay mesajı gelecektir. Eğer başvuru reddedilirse ve geçmiş dönemlerde ödemediğiniz borçlarınız varsa kara listede olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası’na bir dilekçe yazarak kara listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Dilekçeyi “İstiklal Caddesi No: 10 Ulus 06100 Ankara” adresine posta yoluyla göndermeniz gerekir.

 • Dilekçenizi yazdıktan sonra size bir takip numarası verilir.
 • Bu numarayı kullanarak dilekçenizin durumunu öğrenebilirsiniz.
 • Başvurunun cevaplanması yoğunluğa bağlı olarak bir ayı bulabilir. Bu nedenle Merkez Bankası yoluyla yapılan sorgulama en uzun süren yöntemdir.

Sonuç olarak kara liste durumunuzu sorgulamak için belli bir ücret karşılığında Findeks sistemini kullanabilir, ayda bir kez olmak üzere ücretsiz olarak e-Devlet sisteminden risk raporu alabilir, bankaya bizzat giderek sorgulama yapabilir, müşteri hizmetlerini arayabilir ya da Merkez Bankası’na posta gönderebilirsiniz.

Kara Liste Hangi Kuruluş Tarafından Belirlenir?

Bankalarda yaptığınız tüm işlemler hem banka tarafından hem de merkez bankası tarafından kayıt altına alınır. Kredi kartı borcunu geç ödemeniz ya da hiç ödememeniz, hangi kredileri çektiğiniz, bu kredilerin vadeleri, ödemeleri hangi tarihlerde yaptığınız gibi bilgilerin tamamı takip edilmektedir.

Eğer banka ödemelerinizi geciktirirseniz ya da hiç ödeme yapmazsanız yapılacak yasal takip işlemlerinden ve uyarılardan sonra kara listeye alınabilirsiniz. Birkaç dönem ödemediğiniz ya da üst üste vadesini geciktirip ödediğiniz borçlarınız varsa siz de kara listeye alınmış olabilirsiniz. Bunu öğrenmenin birkaç yolu vardır.

KARA LİSTEDEN NASIL ÇIKARIM?

Kredi borcunuzu ödemediğiniz tarihten itibaren 5 yıl içinde sicil kaydınız temizlenmektedir. Ancak bankalar kendilerine ait kayıtlarda tutmaktadır. Dolayısı ile cezaya girmenize sebep olan bir bankadan kredi çekmeniz durumunda banka 5 yıl sonrası içinde size ceza puanı uygulayarak talebinize ret cevabı verebilir. 

Bu durumda sizlere önerimiz başka bankaları tercih etmenizdir. 

KREDİ ÇEKMEK İÇİN SİCİL NE ZAMAN TEMİZLENİR?

5 yıl içinde sicil kaydınız temizlenir.