İstanbul, Ankara ve İzmir'de Kızlık Zarı Muayenesi, Dikimi ve Fiyatları

Henüz evlenmemiş ve hiç bir ilişki yaşamamış olan kızlarımızın başından bazı olumsuz sebeplerden dolayı kızlık zarı yırtılması hadisesi gerçeklemiş olabilir. Özellikle herhangi bir kaza, tıbbi sebepler yada bazı hastalıklardan dolayı zar yırtılması yaşamış olabilirsiniz. Toplumsal dinamiklerimizin kızlık zarına olan bakışındaki hassasiyeti malumunuz. İslam dininin gereği fuhşiyatın her anlamda yasak olması ve genel toplumsal düzen için bu hassasiyetler elbette gereklidir. 

Ancak meselenin bir diğer yönüde söz konusu bu kızlık zarının evlilik öncesinde tamir edilmesi meselesidir. Herhangi bir yanlış ilişki sonrası bekaretin kaybolmasına karşı çıkmakla birlikte, bu zarın evlilik öncesi tamiri bazı hanımlar için çok önem arz edeceği için sizlere çok önemli bir rehber yazı hazırladık. Bu makalemizde;

  • Kızlık zarı dikimi ve muayenesi için hangi sağlık merkezlerine başvuru yapmanız gerektiğini,
  • Tamir işleminin nasıl yapıldığını, 
  • Ücretlerinin ne kadar olduğunu, 
  • Gizlilik kurallarına riayet edilip edilmediğini, 
  • Ameliyat sonrası kızlık zarı dikilmesinin anlaşılıp anlaşılmayacağını, 
  • Ve su süreç hakkında bilmeniz gereken onlarca sorunun cevabını bu makalemizde aktaracağız. 

Ayrıca erkeklerin evlendiği kızdan şüphe etmesi durumunda eşinin zar tamiri yaptırıp yaptırmadığını nasıl tesit edeceğini anlatacağız. 

Evlilik çağına gelmiş hanımlar için en önemli hususlardan bir tanesi hiç şüphesiz bekaretini kaybetmemiş olarak evlenip gelin gitmektir. Ancak Elbette bazı genç bayanlar büyük yanlışa düşerek henüz evlilik sürecine girmeden kendilerini art niyetli erkeklere teslim edebilir. 

Bu meselenin sosyolojik ve psikolojik hatta dinsel bir çok yönü var. Biz bu makalemizde meselenin dinsel yada sosyolojik boyutuna değinmeyeceğiz. Kızlık zarı muayenesini ve kızlık zarı dikimini bütün boyutları ile alacağız. İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bu işlem için en çok tercih edilen hastane ve muayehaneleri sizlere anlatacağız.

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

Devlet Hastanelerinde yada SGK'nın geçerli olduğu özel sağlık kuruluşlarında kızlık zarı muayenesi yapılmamaktadır. Bu işlem için tamamen kendi bütçenizden özel sağlık kuruluşlarına yada özel muayehanelere başvurmanız gereklidir. Hekim branşı olarak Jinekoloji Uzmanlarını yada Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarını tercih etmeniz gereklidir. Bunun dışında diğer hekim branşları söz konusu muayene işleminde yetersiz kalacaktır. 

Muayene ücreti konusu muhitten muhite değişir. 

  • 18 yaşından küçük kızlar kesinlikle böyle bir muayene işlemine tabi tutulamaz. 18 yaşından büyük olan hanımlar kendileri özgür beyanları ve iradeleri ile böyle bir muayene işlemi için dilediği hekime başvurusu yapabilir. Ancak özgür iradesinin dışında hiç bir bayan bu şekilde bir muayeneye zorlanamaz. 

KIZLIK ZARI (HYMEN) DİKİMİ NEDİR?

Kızlık zarı dikimi bekaretini herhangi bir sebeple kaybeden kızlarda, tekrar cinsel ilişki esnasında kanama olmasını sağlayan çok küçük bir operasyondur. Söz konusu bu ameliyat iki şekilde yapılmaktadır. Geçici kızlık zarı dikimi, kalıcı kızlık zarı dikimi. 

Kızlık zarı çeşitli sebepler ile yırtılabilir. Bu sebeplerin başında tabi ki de ilişkiye girmek gibi çeşitli kazalar, tıbbi müdahaleler, bazı açma germe hareketleri, taciz ve tecavüz gibi sebepler de gelebilmektedir. Ve kadınlar hangi sebeple olursa olsun kızlık zarlarını kaybettikleri gibi geri diktirmekte isteyebilirler. Kızlık zarı veya çevresine yapılan çeşitli müdahaleler ile ilk cinsel birleşmede tekrardan kanama gelecek şekilde vajinada yapılan değişikliklere kızlık zarı dikimi denir.

Bu işleme dair bütün detayları sırasıyla sizlere anlatalım.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı dikimi hakkında konuşmadan önce kızlık zarının kendisi hakkında konuşmamız gerekmekte. Kızlık zarı vajinanın girişinde bulunan ince et yapıdır. Bilimsel adı Hymen’dir, tıp çevrelerinde bu isimle anılır. Kızlık zarının görevi ise genç yaşlarda vücudu korumaktır. Unutulmamalıdır ki vajina vücudun içine, kan yoluna direk olarak açılan bir organdır. Yani vajinadan girecek herhangi bir yabancı cisim hemen kan yoluna karışıp bize zarar verebilir. Kızlık zarı da perdemsi yapısı ile hareketlerimiz kontrol edemediğimiz, bağışıklık sistemimizin gelişmemiş olduğu çocukluk dönemlerinde vücuda yabancı maddelerin girmesini önlemek için var olan bir organdır.

Kızlık zarının çeşitli türleri vardır. Her kadında kızlık zarı farklı şekillerde bulunur. Genel olarak ortasında küçük bir delik olan bir yapıdadır. Bazı kadınlarda bu yapı daha da küçük olabilir yani kızlık zarının ortasındaki delik çok daha büyük olabilir. Bazı kadınlarda ise kızlık zarı hiç olmayabilir. Bu tür zarlara ise esnek kızlık zarı denir. Cinsel ilişki sırasında penisin içeri hiç veya minimum bir dirençle girmesine izin verdiğinden dolayı kızlık zarı yırtılmaz yani kanama olmaz. Bazı kadınlarda ise kızlık zarı tamamen kapalı olabilir. Çoğu kadında bulunan zarın ortasındaki delik bazı kadınlarda olmayabilir. Bu durumlar ise tıbbi müdahaleler gerektirir. Çünkü ortasında delik olmayan kızlık zarı adet kanı ve çeşitli akıntıların dışarı çıkmasına izin vermez. Vücuttan atılamayan bu sıvılar ise enfeksiyonlara, hastalıklara yol açar.

Ama çoğu kadında kızlık zarı normal boyutlarda ve şekillerdedir. Ve cinsel ilişki sırasında, penis vajinaya giriş yaparken bu zar yırtılır. Yırtılan zar ise kanamaya yol açar. Yani ilk ilişkide kan akması gayet doğal bir durumdur. Endişelenecek bir durum yoktur.

Kızlık zarını dikmek için vücudunuzun yapısına, kızlık zarınızın kalıntılarına göre çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Geçici Kızlık Zarı (Hymenorrafi) Dikimi Nedir?

İlk kızlık zarı dikme yöntemi halk arasında geçici yöntem adıyla bilinen yöntemdir. Geçici yöntemde kızlık zarınızdan kalanlar veya kızlık zarınızın çevresindeki doku çok ince dikiş malzemesi ile birbirlerine yakınlaştırılır. Cinsel birleşme sırasında ise dikiş yerleri penisin girişi sonrası parçalanır ve kanama sağlanır. Bu yönteme geçici yöntem denmesinin sebebi dikişlerin 1 haftaya yakın bir süre içerisinde kendiliğinden parçalanıp, vajinanın eski haline dönmesidir. Dolayısıyla geçici kızlık zarı ameliyatı dikimi cinsel ilişkiden kısa bir süre önce yapılmalıdır. Cinsel ilişkide ameliyattan sonra ne kadar erken yapılırsa o kadar çok kan akar, o kadar çok işe yarar.

Bu dikişten sonra kadınlar 3 gün içinde cinsel ilişkiye girmek zorundadır. Çünkü yapılan ameliyat sadece 3 gün geçerlidir. Hatta riske etmemeniz için ilişkinizi ilk 2 gün içinde yapacak şekilde planlayınız. Çünkü elde olmayan herhangi bir sebeple cinsel münasebet geçikebilir.  

  • Bu işlemde vajinanızın girişi daraltılır. Ayrıca ilişki esnasında kanamanın olmasını sağlayacak bir yada iki dikiş atılır.  
  • Hekiminiz çok narin ve dışarıdan gözükmeyen dikiş malzemesi kullanacaktır. Bu dikişler aynı zamanda içeride gizlenir. 

Not: Bu geçici zar dikimi sadece 3 gün geçerlidir. Herhangi bir sebeple ilişkiniz gecikirse kanama yaşamayabilirsiniz. Ayrıca geçici dikiş yaptıracak olan hanım kızlarımız hekimine dikişlerin gizli tutulması gerektiğini muhakkak iyice ifade etmelidir. 

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Diğer kızlık zarı dikimi yöntemi bazı kişilerce flep yöntemi bazı kişilerce kalıcı kızlık zarı dikimi olarak bilinen yöntemdir. Kızlık zarının birkaç milimetre önünde, vajina duvarlarının iki ayrı tarafından iki deri parçası kesilerek kızlık zarına benzeyecek şekilde bir araya dikilir. Kesmeye bağlı olarak bu yöntemde kendi içerisinde lazerli kızlık zarı veya normal şekilde olarak ikiye ayrılır. Bu ameliyatta iki canlı doku birbirlerine bağlandığı için dikişlerin bir önemi yoktur. Yani bu yöntem uzun yıllar boyunca sağlam kalır. Dokular canlı olduğu, kendi içlerinde kılcal damarlar olduğu içinde kanama gerçek kızlık zarı kanamasıyla birebir olur.

Kalıcı zar dikiminde geçici dikimde ki bir süre sınırlaması yok. İlişkiyi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken nokta, her iki dikiş yönteminde de bir sefere mahsus ilişki yaşayabilirsiniz. 

Yani ameliyattan sonraki ilk cinsel ilişkiden sonra kanama hadisesi gerçekleşecektir.  

Yapay Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Üçüncü ve ülkemizde bilinmeyen bir yöntem ise yapay kızlık zarı dikimidir. Bu kızlık zarı dikiminde gerçek deri parçalarını birbirine dikmek veya kızlık zarının kalan parçalarını birleştirmek yerine deriye çok benzer biyomateryallerden oluşan bir yapı kızlık zarının olduğu yere dikilir. Bu yapının içerisinde dekana benzer özellikte bir sıvı bulunmaktadır. Yapay yapı yırtılınca akan bu sıvıda kızlık zarı kanamasını birebir taklit eder.

Kızlık Zarı Dikimi Nerelerde Yaptırılır?

Kızlık zarını dikimi zamanla yayılan bir operasyon türü olsa da hala bazı küçük şehirlerde yapılmamaktadır. Ama çoğu orta ve büyük derecede ilde kızlık zarı dikimi yapan jinekologlar bulunmaktadır.
Bu jinekologlar kimi zaman kendi muayenesinden çalışırken, kimi zaman hastanelerden çalışmaktadırlar. Kendinize en uygun jinekoloğu yine siz araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Gizli Tutuluyor mu?

Kızlık zarı dikimi gizliliği adı altında sorulan iki soru vardır. O iki soru kızlık zarımı diktirdiğim belli olur mu ve doktorlar gizlilik içerisinde operasyonumu gerçekleştirir mi sorularıdır. Kolay olan cevaptan başlarsak doktorlarınız kızlık zarı dikimi operasyonlarınızı gizlice yapmaktadırlar diyebiliriz. Doktorlarınızın bu ameliyatı soranlarla paylaşmak gibi bir yükümlülüğü yoktur. Paylaşmakta istemezler. Bir doktorun böyle tabu bir operasyon için gizliliğini koruyamaması demek sayısız hastanın onu tercih etmemesi demektir. Ayrıca bu ameliyatlarda neredeyse hiçbir hazırlık istemeyip yarım saat içerisinde yapılabilen operasyonlardan olduğu için hızlıca ve kolaylıkla yapılırlar. Çevrenizdekilerin şüpheleneceği bir durum olmaz.

Kızlık zarınızın diktirilmiş olup olmadığı ise normal bir insan tarafından anlaşılamaz. Ne gözle ne de fiziksel dokunmayla bu konuda eğitim almamış bir kişi kızlık zarının dikilmiş olduğunu anlayamaz. Hatta doktorunuz yetenekli ve işinin ehli bir insan ise diğer doktorlar bile kızlık zarınızı diktirmiş olduğunuzu anlayamayabilirler.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda bir standart yoktur. Şehirden şehire, doktordan doktora değişmektedir. Kızlık zarı dikiminizi yaptırmak için çeşitli özel hastanelerden muayenelere kadar seçeneğiniz olduğu gibi her seçeneğinizin de farklı bir fiyatı vardır. Geçireceğiniz operasyonun türü de fiyatın değişmesinde başka bir faktör olacaktır. Ülke çapında genel olarak bir fiyatlandırma söylersek bu fiyatın 1500 TL’den başlayıp 3000, 4000 TL gibi fiyatlara çıkacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İstanbul'da Kızlık Zarı Dikim Fiyatları

Bu hususta bir çok klinik bizimle irtibata geçip iletişim numaralarını ve ücret tarifilerini sitemizde yazdırmak istemiştir. Şuan için herhangib kliniğin reklamını yapmak istemediğimiz için bunu kabul edemedik. Ancak ortama fiyatlarını sorduğumuzda bu sürecin tamamen pazarlık usulü olduğunu ifade ettiler. 

Kendi yaptığımız analizlerde başvuran kişinin mağduriyet durumu ve acele davranıp davranmamamasına göre fiyat biçiliyor. Örneğin çok acele davranan ve panik içinde olduğunu belirten bir kızdan daha yüksek ücretler talep edilebiliyor. Aynı zamanda İstanbul'da muhite göre ücret tarifeleri de değişmektedir. Şuan için klinikler ile ilgili ayrıntılı bilgi paylaşmak istemiyoruz. 

Şuanki ortalama fiyarların 2000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. 

Ankara'da ve İzmir'de Kızlık Zarını Diktirmenin Ücreti Ne Kadar?

Şuan ki ortlalama fiyatlar 1500 - 200 TL arasında değişmektedir. Ancak pazarlık güvünüzü iyi kullanmanız gereklidir. 

Kızlık Zarı Dikimi Günah Mı?

Kızlık zarı dikimi üzerine tıbbi ve maddi sorular sorulduğu kadar dini ve sosyolojik sorularda sorulmaktadır. Birçok kişi anlaşılabileceği üzere bu operasyonun dini açıdan durumunu veya toplumun bu olaya bakışını, görebilecekleri tepkiyi merak etmektedir.

Kızlık zarı dikimine dinlerin bakışını anlayabilmek için kızlık zarı dikmenin niçin yapıldığını, kimi ne yönde etkileyeceğini anlamalıyız.

Kızlık zarı dikimleri ülkemizde genellikle evlilik öncesi yapılmakta ve yapılma amacı da kadının kendisini karşı tarafa veya ailesine bakireymiş gibi göstermek istemesidir. Hepimizin bildiği gibi insanları kandırmak genel olarak günahtır. Bu sebeple kızlık zarı dikimi ilk bakışta her anlamda günahmış gibi dursa da bazı istisnai durumlarda günah sayılmaz. Bu istisnai durumlara örnek olarak kadının kızlık zarının yırtılmasının kaza ve ona bağlı olmadığı durumlar sayılabilir. Kadınların kızlık zarları bazen fiziksel kazalar sonucu, bazen spor hareketlerinde kendini zorlama, bazen ise tecavüz gibi talihsiz durumlarda yırtılabilmektedir. Bu ve benzeri örneklerde doğal olarak da kadını suçlayamayız. Peki bu kadınların mutluluğu elde etmesi, kendi suçları olmayan bir durum yüzünden evliliklerinin zarar görmesi adil midir? Tabi ki de değildir. O yüzden bu kadınların kızlık zarı diktirme ameliyatı yaptırması günah sayılmaz. Unutmamalıyız ki, kızlık zarını önemseyen bir erkek saf, duru, günahsız bir kadın ile evlenmek istediği için kızlık zarını önemsemektedir. Bu kadınların ise gönülleri hala saftır, günahsızdır. Eşinize ve ailenize söylemiş olacağınız bu beyaz yalan herkesin iyiliği için olacağından günah sayılmaz. Bu beyaz yalanın günah sayılmaması için kadının kızlık zarı elinde olmayan bir sebepten dolayı yırtılmış olsada, kızlık zarının yırtılmış olmasını fırsat bilerek kendi zevki, kendi tercihi için cinsel ilişkiye girmemiş olması gerekmektedir.

Kızlık zarı dikiminin günah olmadığı diğer bir istisna ise kişinin canını korumasından gelmektedir. Ne yazıktır ki ülkemizde bakire olmamak bazen ölüme sebebiyet verebilmekte. Bazı kendini bilmez insanlar Allah’ın verdiği canı kendilerince almakta sorun görmemekte. Bu sebeple kızlık zarının yırtılmış olduğu, bakire olmadığı öğrenilmesi durumunda canı tehlikeye girecek insan kızlık zarı diktirme ameliyatı olabilir. İslam’da canınız tehdit edilirse kişinin içinden gelmeyerek, canını kurtarması için İslam’ı bile reddedebileceği söylenmişken, kişinin canını korumak için kızlık zarı dikme ameliyatı olmasının günah sayılacağı düşünülemez. Evlilik öncesi cinsel ilişki ne kadar günah kabul edilmiş olsa, bu günahın cezası İslam’a göre kişiyi diğer tarafta bekliyor olsa da kişinin canını korumak için bu durumu saklaması kesinlikle günah sayılmaz.
Bu durumlar dışında zevk için cinsel ilişkiye giren kadınların kocalarını ve ailelerini kandırmak için kızlık zarı dikme ameliyatı geçirmeleri İslam’a göre günahtır. Eşlerini kandırmaları, kendileri hakkında yalan söylemeleri adil değildir. Bu sebeple günaha girmiş olurlar.

Kızlık Zarı Dikimine Toplumun Bakışı

Kadınların kızlık zarı diktirme ile ilgili merak ettikleri diğer bir soru da toplumun bu operasyona, kızlık zarını diktiren kadınlara karşı bakışı açıları nedir sorusudur. Veya birçok kadın kızlık zarı diktirme ameliyatını toplumun yani çevresinin ne tepki vereceğini bilmeden yaptırır, sonrasında ise pişman olur. Bu sebeple toplumun kızlık zarı diktirme ameliyatına karşı bakışını anlatan bu başlığı ekledik.

Kızlık zarı dikimine toplumun bakışını belirleyen en önemli sebep, kızlık zarı dikiminin altında yatan en büyük sebep ile aynıdır. Bir kişiyi kandırmak, insanlara yalan söylemek, kendin hakkında gerçekleri söylememek. Bu sebeplere bakarak açıkça söyleyebiliriz ki kızlık zarı diktiren kişi, anlaşıldığı takdirde çevresinden negatif tepkiler görecektir. Çevresindekiler açık görüşlü veya kapalı görüşlü insanlar olsa da kızlık zarı dikimi yaptıran kişiye karşı bir nefret oluşacaktır. Olay bakire olup olmamaktan daha öte bir durumdur. Olay kişinin kendi hakkında böyle büyük bir durumda bile yalan söyleyebildiğine göre başka ne konular hakkında yalan söyleyebileceğidir. Toplum sizin niçin kızlık zarı diktirme ameliyatı yaptırdığınızı, yaptırmak zorunda olup olmamanızı düşünmez. Sadece sizin güvenilemez bir insan olduğunuzu düşünecektir. Bu hayatta gerçeklerin elbet açığa çıkmak gibi bir huyu vardır. Ve gerçekler açığa çıktığında ise kızlık zarı dikimi yaptıran kişinin hayatı çok daha kötü bir hale gelecektir.

O kişi artık hiçbir konuda güvenilemez sayılacak, haklarında nice dedikodular çıkacak, arkasından sayısız kötü sözler ve yalanlar söylenecektir. Tabi ki de artık bu kişinin sözünün bir değeri kalmayacağından kendini savunmak için söyleyeceği hiçbir şey de fayda etmeyecektir. Hakkında söylenebilecek onca yalan itham da onu hayatının geri kalanında takip edecektir.

Bu ameliyat yerine, kişinin evleneceği insana yalan söylemesi yerine gerçekleri söylemesi daha makbuldür. Eğer karşınızdaki kişi sizi olduğunuz gibi kabul etmiyorsa, birbiriniz için yaratılmış insanlar değilsinizdir. Kızlık zarı dikimi ameliyatları yerine, çevrenize yalan söylemeniz yerine sizi olduğunuz kişi şeklide sevecek insanlar bulmanız hem sizin için hem de sevdikleriniz için çok daha iyi olacaktır.

Zina Nedir?

Zinanın günümüzde pek çok birbirine benzeyen tanımı yapılır. Bu tanımlar arasından ise en çok kabul edileni şu şekilde ifade edilir. Zina evli olmayan yani nikah bağıyla bağlanmamış iki insanın cinsel ilişkiye girmesidir. Cinsen ilişkiye girmekten kasıt ise İslami değerlere bağlı olan bir insanın kendisine istek duyabilecek yaştaki başka bir insana nikah akdi veya cariyelik olmadan cinsel temasta bulunmasıdır. Bu cümlelerden ayrıca şu sonuç çıkmaktadır. Nişanlı veya sözlü gibi tanımlara sahip olan ilişkilerde yapılan cinsel ilişkide zinaya girmektedir. Yani biz zaten 2 aya evleneceğiz, biz sözleştik kesinlikle evleneceğiz gibi düşünceler yapılan cinsel birleşmenin zina olmasını engellemez. Kadın ile erkeğin arasındaki cinsel ilişkinin zina sayılmaması için günümüzde evlilik kesinlikle şarttır. Evlilikten kasıt ise dini nikahtır. Sadece resmi nikah kadın ve erkeği Allah’ın gözü önünde evli saymayacağı için yapacakları cinsel birliktelik zinaya girer.

İslam’ın Zinaya Bakışı Nedir?

İslam Dininin zinaya bakışı çok kesin ve serttir. Gündelik hayatta pek çok durum, olay Kuran’da geçmez. Hatta namaz kılmayı bile peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in hadislerinden öğrenmekteyiz. Ama İslam’da zinaya bakış o kadar belirlidir ki zina konusunda merak edilen her şey açıkça kuranda yazmaktadır.

Örneğin İsra Suresi 32 “Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur” der. Furkan Suresi 68 “Yine onlar ki, Allah ile beraber tuttukları başka bir tanrıya yalvarmazlar, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar ve zina etmezler. Bunları yapan günahının cezasını bulur” der. Nur Suresi’nin neredeyse tamamı ise zina ve kötülükleri üstüne yazılıdır.

Zinanın Günahının Cezası Nedir?

İslam’a göre zina günahının dünyada ki cezası ikiye ayrılmaktadır. Evli olmayan insanların yaptığı zinanın cezası ayrıyken evli kişinin yaptığı zinanın cezası farklıdır. Evli olan kişinin yaptığı zinanın cezası çok daha ağırdır. Çünkü hem kendi evlilik yeminine saygı duymamıştır, hem kendi aldattığı eşinin kul hakkına girmiştir varsa da çocuklarının kul hakkına girmiştir. Cezalara gelecek olursak;

Zinayı yapanlar evli değiller ise Nur suresi 2. Ayete göre “Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer değnek vurun. Eğer Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, Allah’ın dinini tatbik konusunda onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir topluluk onların cezalarına şahit olsun” denir. Yani zinanın cezası evli olmayanlara 100’er sopadır. Tabi ki de bu günahın Allah katında ki karşılığının dışında bir günahtır.

Evli olanlar ise Hz Muhammed’in (s.a.v.) hadislerine dayanılarak önce yüz değnek cezasına çarptırılıp ardından recm edilerek öldürülürler.