iPhone’um Şarj Olmuyor. Ne yapmalıyım?

İOS iPhone marka cihazım şarj olmuyor? Ne yapmam gerekir? Tamire vermeden yada şarj cihazını değiştirmeden önce yapmanız gereken adımlar nelerdir?

  • Bütün marka telefonların bataryalarının belirli bir ömrü vardır. 
  • Ancak kullanmış olduğunuz cihazın bazı özellikleri, kullanım şeklinize ve fiziki ortama göre bu süre kısalabilir. 
  • Özellikle sürekli tak çıkart şeklinde kullanımdan dolayı bataryanızın kullanım ömrü yavaş yavaş azalabilir. 

İPHONE ŞARJ OLMUYOR? YAPMANIZ GEREKEN ADIMLAR NELERDİR?

İOS cihazlarınızın bataryalarının dolmaması ile ilgili karşılaştığınız sorunlarda batarya değişimine gitmeden evvel aşağıda sıraladığımız kontrol adımlarını yapmanızı öneririz: 

İPhone Cihazınızı Yeniden Başlatın

Bütün elektronik cihazların anlık yaşanan sorunlarına karşı yapılması gereken ilk adım cihazınızı yeniden başlatmaktır. Yapılan teknik analizlerde elektronik cihazlarda yeniden başlatıldıktan sonra karşılaşılan sorunların kendiliğinden düzeldiği tespit edilmiştir. 

İPhone Şarj Cihazınızın Kablosunu Değiştirin

Telefon yada tabletinizin bataryasında yaşanan bu sorun şarj cihazınızın USB kablosundan kaynaklı olabilir. Batarya değişim sürecine girişmeden evvel bir yakınınızdan temin edeceğiniz aynı marka cihazın şarjını denemek olmalıdır. Özellikle USB kablosunu denedikten sonra batarya değişimi yapmalısınız. 

iPhone USB Kablosu ve Şarj Cihazınız Orjinal Ürün Olmalıdır

Bütün markaların yan sanayi ürünlerinde orjinal olmayan markalara ait ürünler piyasada oldukça fazla satılmaktadır. Sahip olduğunuz batarya ve şarj cihazının orjinal olup olmadığına dikkat ediniz. Bunun sebebi orjinal olmayan ürünler cihazınıza zarar da verebilir. 

İPhone Şarj Adaptörünü Deneyin

Üst başlıkta ilk sırada USB kablosunu denemenizi önermiştik. USB kablosunda arıza olmaması durumunda adaptörünüzü denemek zorundasınız. Adaptörde de bir sorun gözükmeyebilir. Bu durumda USB kablosu ile birlikte adaptör cihazınızı değiştirerek denemeniz gereklidir. 

NOT: Bataryanızda yaşanan bir sorun durumunda bataryanızı değiştirmeden evvel USB kablosunu yada adaptörünüzün çalışıp çalışmadığını denemeniz gereklidir. Mümkünse bu işlemi çevrenizde aynı marka cihaza sahip kişilerden temin ederek yapınız. Aksi durumda tamirciye gittiğinizde öncelikle USB kablosunu yada adaptör cihazını denemek istediğinizi belirtiniz. 

NOT: Deneme işlemlerinde tamircinin yanında olunuz. Yapılan işlemi görmeye çalışınız. Bir kaç dakika dahi sürmeyecek bir işlem için bir gün sonrasına gelmenizi isteyeceklerdir. Kendiniz tamircide beklemeyi öneriniz. Kabul edilmemesi durumunda başka bir tamirciye gidiniz. 

Şarjın Soket Girişini Kontrol Ediniz

Bu sorun çok nadir yaşanan bir sorundur. Şarj cihazınızın soket girişine toz şeklinde minik minik parçacıklar sıkışmış olabilir. Bu sorun telefonunuzun soket girişinde yada kabloların soket girişinde de olabilir. Öncelikle bu girişlerdeki tozu ve yabancı maddeleri temizleyiniz. 

Bataryanızın Ömrü Bitmiş Olabilir

Yukarıda telefonunuzun şarj olmaması durumunda yapmanız gereken adımları sıraladık. Bu adımları yaptıktan sonra yine de cihazınızın şarj olmuyorsa bataryanızın ömrü bitmiş olabilir yada arıza yapmış olabilir. 

İPhone 8 ve Sonraki Modellerin Şarj Sorunu

İPhone 8 ve üzeri model cihazınızı kablosuz olarak şarj ederken sorun yaşayanlar öncelikle aygıt ile birlikte gelen USB adaptörü ve kablosu ile şarj etmeyi denemelidir. USB adaptörü ve kablosu ile şarj ederken sorun yaşamamanız halinde sadece uzaktan şarj alma konusunda teknik destek almanız gereklidir. 

Takip etmeniz gereken adımlar: 

  • 1- Cihazınızın yanında gelen USB kablosunu kullanmanız gereklidir. 
  • 2- USB kablosunu aşağıda sıraladığımız güç kaynaklarından size uygun olanına bağlayınız. 

Prize Takabilirsiniz

Öncelikle USB kablonuzu USB güç adaptörü yardımı ile prize takınız. 

Bilgisayarınızı Kullanabilirsiniz

USB kablonuzu direk bir PC'ye yada tablete bağlayabilirsiniz. PC'nin uygu modunda olmaması gereklidir. PC'nin USB 2.0 yada 3.0 bağlantı noktalarından bir tanesini kullanmanız gereklidir. Ayrıca klavyenin USB bağlantı noktasını kullanmayınız. 

Güç Aksesuarlarını Kullanabilirsiniz

Üçüncü seçenekte cihazınızın içinden çıkan USB kablonuzu bir güç aygıtına takabilirsiniz. 

İPhone Telefonum yada Tabletim Yavaş Şarj Oluyor

USB kablonuzda yada USB adaptörünüzde kopma yada eğilmiş uç olup olmadığını kontrol ediniz. Kopma yada eğik uç tespit etmeniz halinde hasarlı ürünleri kullanmayınız. 

Şarj Aletinizi Prize Takınız

Şarj cihazınızı ilk aşamada bir prize takmayı deneyebilirsiniz. Telefonunuz, usb bağlantı kablonuz, adaptörünüz ve priz arasında bir bağlantı sorunu olup olmadığına dikkatli bir şekilde bakınız. 

Cihazınızın Soket Girişini Zarar Vermeden Temizlemeniz Gereklidir

Yaşanan sorunların en başında soket girişinde biriken tozların olduğunu ifade etmek isterim. Ancak bu soruna bağlı olarak yaşanan bir diğer sorun ise şudur: bu bölüm temizlenirken cihazın içine zarar verilmesidir. Bu bölmeyi temizlerken dikkatli olmanız gereklidir. 

30 Dakika Şarjda Bırakın

Cihazınızı şarja taktıktan sonra 30 dakika şarjda bırakınız. Bu süre sonunda bataryanın dolup dolmadığını kontrol ediniz. 

Cihazınızı Yeniden Başlatmaya Zorlayınız

İphone 8 ve üzeri modellerde sesi aç düğmesine basın. Sesi kıs düğmesine de kısaca bastıktan sonra Apple logosunu görene kadar yan düğmeye basılı tutunuz. 
iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod touch (7. nesil) cihazlarda:Apple logosunu görene kadar yan düğmeyi ve sesi kıs düğmesini basılı tutunuz. 
iPhone 6s veya önceki modelleri, iPhone SE (1. nesil) ve iPod touch (6. nesil) veya önceki modelleri: Apple logosunu görene kadar Yan (veya Üst) düğmeyi ve Ana Ekran düğmesini basılı tutun.