İBAN ve Hesap Numarası Sorgulama, İban Nedir, Nerede Yazar, Kaç Hanedir?

Her bankada şahıslar adına yada kurumlar adına açılmış bir banka hesabının IBAN numarası vardır. Her banka için ayrı sorgulama sistemi söz konusu olup, aşağıda bütün bankalar için nasıl sorgulama yapacağınızı ayrıntıları ile sizlere aktarmaya çalıştık. 

IBAN ve Hesap Numaralarını sorgularken bankaların resmi web sitelerini yada yine resmi kanallarını (çağrı merkezleri gibi) kullanınız. Harici sorgulama sistemlerini yada sitelerini asla tavsiye etmiyorum.

İŞ BANKASI İBAN VE HESAP NUMARASI SORGULAMA VE ÖĞRENME 

 • Resmi web sitesi üzerinden,
 • Çağrı merkezinden,
 • Banka yada Kredi Kartınızdan,
 • İnternet yada mobil bankacılık işlemleri üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. 
1- Resmi Web Sitesi Üzerinden

İş Bankası Hesap ve İban Sorgulama Adresi (Resmi İş Bankası Sitesine Gider)

 

 

 • Yukarıda linkini verdiğimiz sayfayı ziyaret ediniz. Bu sayfa da iki sorgulama seçeneği vardır. Hesap Numarası bilgilerinden IBAN sorgulama yada IBAN numarasından Hesap Numarası sorgulama
 • Üstteki resim birinci işlem işlem için, ikinci resim ise ikinci sorgulama için karşınıza çıkacak resimdir. 
2- Çağrı Merkezinden

0 850 724 0 724 Çağrı merkezi numarasını arayarak öğrenebilirsiniz. Bu numara İş Bankasının resmi çağrı merkezi numarasıdır. 

3- Banka Kartı Üzerinden 

Hesabınıza ait banka kartınızın hemen üzerinde her iki numaralarda yazmaktadır. Ancak 16 haneli rakamla karıştırmayınız. 

4- İnternet Yada Mobil Bankacılıktan

Hesabınızın internet yada mobil bankacılık işlemlerine girdiğiniz zaman her iki bilgiyi de rahatlıkla internet bankacılık işlemleri üzerinden öğrenebilirsiniz. 

 

HALK BANKASI İBAN KONTROLÜ VE HESAP NUMARASI ÖĞRENME 

Halk Bank Resmi Sorgulama Sayfası (Resmi Web sitelerindeki sorgu sayfasıdır)

 • 1 numarası ile yazan yere dikkat ediniz. Kilit işareti muhakkak yazmalıdır. Aksi durumda herhangi bir bilginizi girmemenizi tavsiye ederiz. 
 • 2 numarası ile gösterdiğimiz yere mevcut İBAN numaranızı yazarak hesap numaranıza ait bilgileri sorgulayabilirsiniz. Ayrıca numaranızın doğruluğunu da kontrol edersiniz. 
 • 3 numaralı yere ise Bankanıza ait hesap bilgileri yazarak ibanınızı öğrenebilirsiniz. 

 

 

 

ZİRAAT BANKASI İBAN VE HESAP NUMARASI ÖĞRENME VE HESAPLAMA

Ziraat Bankasının Resmi Sorgulama Sayfası (direk ilgili bankanın sorgulama sayfasına ait linktir)

Ziyaret edeceğiniz sayfada direk aşağıdaki görüntü karşınıza çıkacaktır. Bu sayfadan sadece ibanınızı sorgulama yapabilirsiniz. 

 • 1 rakamı ile yazan yerdeki kilit işaretine dikkat ediniz. Güvenli değildir işareti yoksa eğer o sayfada işlem yapmanızı tavsiye etmiyoruz. 
 • 2 rakamı yazan yerde mevcut hesabınıza ait bilgileri yazacaksınız. 
 • 3 rakamı ile yazan yere ise bilgilerinizi yazdıktan sonra tıklayarak hesaplama yapacaksınız. 

 

 

GARANTİ BANK İBAN SORGULAMA

Garanti Bankasının Sorgu Sayfası

Bu linki ziyaret ettiğinizde aşağıdaki ekran açılacaktır. 2 numaralı bölüme hesabınıza ait bilgileri yazdıktan sonra hesapla tuşuna basmanız gereklidir. 

 

 

İBAN Nedir?

Banka hesapları için tanımlanmış hesap numaraların da standardın olmaması nedeniyle Uluslararası geçerliliği olan IBAN numaraları verilmeye başlanmıştır. 

Böylelikle para transferinde söz konusu bu numara üzerinden dilediğiniz bir hesaba havala yada EFT çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. 

İBAN Sorgulama

NOT: İBAN sorgulama işleminde dikkat etmeniz gereken en önemli detay bu işlemin sadece ilgili bankanın resmi sitesinde yapılıyor olmasıdır. Dolayısı ile herhangi bir numara üzerinde sorgulama yaparken sadece ilgili bankanın resmi sitesine girerek sorgulama yapmanızı tavsiye ederiz. 

Bunun sebebi gayrı resmi sitelerde önemli verilerinizi paylaşmanız çok ciddi güvenlik açıklarına sebep olabilir. Her şeyden ziyade kendinize yada başka birine ait IBAN yada hesap numarasını başkalarının bilmesi sizler için tehlikeli olabilir. 

İBAN No ile Hesap Numarası Arasındaki Fark Nedir?

Hesap numarası bankada olan hesaplarınız için sadece o şubeye özgü sizlere tanınmış bir numaradır. Ancak başka bir kişinin size para gönderebilmesi için hesap numaranızın yanında şube kodunu da bilmesi gereklidir. 

Örneğin: Şirinevler Halk Bankası şubesinde hesabı olan bir kişiye para gönderirken bu kişinin öncelikle şube kodunu bilmeniz gereklidir. Şube kodundan sonra o hesaba tanınmış hesap numarasını bilmeniz gereklidir.

NOT: Üst kısımda bazı bankalara ait sorgulama sayfalarının linkleri verilmiştir. Bu sayfaların sitemiz ile bir bağlantısı yoktur. Bütün sorumluluk ilgili bankalara aittir.