Hijyen Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Gıda işletmeleri başta olmak üzere insan bedeniyle direk temas edilen işyerlerinde alınması gereken belgelerden biri, Hijyen Belgesi’dir. 2013’te yürürlüğe giren Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında bu belgenin alınması zorunlu hale getirilmiş ve Hijyen Belgesi almayan kişi ve işletmelere cezai işlem uygulanmaya başlanmıştır.

Kişilerin ve toplumun sağlığı için önemli bir konu olan hijyen, kanunlar sayesinde belli bir standarda oturtulmuştur. Hijyen belgesi alabilmek için belli eğitimleri tamamlamak gereklidir. Bu eğitimleri hem işveren hem de çalışanlar ayrı ayrı almalıdır.

Kaliteli bir hizmet sunmak ve sağlıklı bir ortam oluşturmak amacıyla verilen Hijyen Belgesi eğitimlerinde; hem işverenler hem de personeller, çalışanların işlerini yapmasını engelleyecek bulaşıcı hastalıklar ve cilt hastalıkları gibi konularda bilgilendirilir ve bu hastalıkların nasıl önleneceği konusunda bilinçlendirilir.

MEB Hijyen Belgesi Eğitimlerinde Neler Öğretilir?

Hijyen kursuna katılanlara şu eğitimler verilmektedir;

 • Hastalıklara yakalanma riski nasıl azaltılır?
 • Hastalıklar nasıl ve ne şekilde bulaşır?
 • Mikrop nedir ve mikrop çeşitleri nelerdir?
 • Mikroplar nasıl bulaşırlar?
 • İşverenlere hangi yasalar uygulanır?
 • Çalışanlara yönelik yasalar nelerdir?
 • Hastalıklara yol açan mikropların ve virüslerin özellikleri nelerdir?
 • Sık görülen hastalıklar nelerdir?

Kişiler hijyen eğitimi aldıklarında; kişisel hijyen, el yıkama ve kurulama, maske nasıl kullanılır, bone ve önlük nasıl kullanılır, tuvalet temizliği ve kullanımı, koruyucu giysi nasıl kullanılır ve hastalıklardan nasıl korunulur gibi konularda bilgi sahibi olurlar.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Hijyen Sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı tüm eğitim kurumlarından alınabilmektedir. Halk eğitim merkezleri de Hijyen Belgesi vermektedir. Hijyen eğitimlerinin alınmasının ardından kursiyerlere Hijyen Sertifikası verilmektedir.

Manisa Hijyen Belgesi Nereden Alınır?

Manisa’da yaşayanlar MEB’e bağlı merkezi eğitim kurumlarından ve halk eğitim merkezlerinden alabilirler. Bu eğitimi ve sonrasında sertifikasını veren pek çok kurum vardır. Fiyatlar ve kurs tarihleri hakkında bilgi almak için kurumların telefon numaraları aranabilir.

Yunusemre, Turgutlu, Şehzadeler başta olmak üzere; Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi ve Soma ilçelerinin tamamında halk eğitim merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler düzenli aralıklarla Hijyen Eğitimi vermekte ve bu belgeyi isteyen kişilere temin etmektedirler.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır Antalya?

Antalya ilinde ikamet eden çalışanlar ve işverenler, hijyen kursları, halk eğitim merkezi kursları  ve MEB bünyesindeki merkezi eğitim kurumlarına giderek ve gerekli eğitimlere katılarak Hijyen Belgesi’ni temin edebilirler.

Muratpaşa, Manavgat, Kepez ve Kumluca başta olmak üzere; Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Konyaaltı, Korkuteli ve Serik’te çok sayıda halk eğitim merkezi bulunmaktadır.

Hijyen Belgesi Nereden Alınır İzmir?

İzmir’de yaşayanlar halk eğitim merkezlerinden, merkezi eğitim kurumlarından ve İzmir Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nden (EGESEM) Hijyen Belgesi’ni alabilirler. Konak, Karabağlar, Buca, Çiğli ve Karşıyaka başta olmak üzere; Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Çeşme, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçelerinin tamamında Hijyen Belgesi veren kurslar bulunmaktadır.

Bu belgeyi alabilmek için kimlik fotokopisi ve başvuru formu belgeleri yeterli olmaktadır.

Hijyen Belgesi E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Hijyen Belgesi e-Devlet üzerinden alınamaz. E-Devlet sisteminden yalnızca hijyen belgesi sorgulama yapılabilir. Kursa kayıt olan ve eğitimleri tamamlayıp belgesini alan kişiler sertifika bilgilerini e-Devlet kapısından görüntüleyebilirler.

Sorgulama yapabilmek için sırayla şu adımların takip edilmesi gerekir;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından Kurumlar sekmesini açın.
 • M harfine gelin.
 • Sayfayı aşağı kaydırarak Milli Eğitim Bakanlığı bağlantısını açın.
 • MEB’in sayfasına geldiğinizde sayfayı aşağı kaydırın ve “Yaygın Eğitim Sertifika Belgesi Sorgulama” bağlantısına tıklayın.
 • Sisteme giriş yapın ve kimlik doğrulama adımını tamamlayın.

Sayfa açıldıktan sonra tamamlamış olduğunuz tüm kurslar ve almış olduğunuz tüm sertifikalar ekranda görünecektir.

Hijyen Belgesi Kaç Günde Alınır?

Bu belgeyi almak için MEB’e bağlı kurslardan minimum 8 saat ve maksimum 40 saat eğitim almak gereklidir. Eğitim saatleri kurs içeriğine göre değişmektedir. Örneğin kuaförlerin katılacağı eğitim süreleriyle lokantacıların katılacağı eğitim süreleri farklılık göstermektedir. Belge en az 1 gün en fazla ise bir hafta içinde alınabilir.

Hijyen Belgesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hijyen belgesinin geçerlilik süresi için bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu belge alındıktan sonra bir kez daha alınmasına gerek yoktur. Ömür boyu geçerli olan bu belgenin kaybedilmesi halinde kurslara müracaat edilerek tekrardan çıkartılabilir. Belgenin yenilenmesine de gerek yoktur.

Hijyen Belgesi Almamanın Cezası Ne Kadar?

Bu belgenin alınması yasalarca zorunlu hale getirilmiştir. Bu belgeyi almayan kişilere ve kurumlara idari para cezası verilir. Verilen para cezası 5 bin TL ile 30 bin TL arasındadır. Para cezasının yanı sıra işyerinin 7 günden 90 güne kadar tatiline karar verilebilir.

Sonuç olarak Hijyen Belgesi pek çok meslek kuruluşunda alınması zorunlu olan belgelerden biridir. Türkiye’nin 81 ilindeki MEB’e bağlı kurumlardan bu belge temin edilebilmektedir. Belgenin alınması için bir takım eğitimlere katılmak ve kursu tamamlamak gerekir.