Hesap Makinesi

NASIL KULLANILIR?

Toplama işlemi
Sayıları toplamak için araya klavye kullanarak + işareti konulabilir veya sayılar her yazıldığında Mouse ile + işareti seçilebilir.
531 + 17 = 548


Çıkarma işlemi
İki sayı arasındaki farkı bulmak istiyorsanız sayılar arasında "-" kullanabilirsiniz. Birden fazla sayı ile işlem yapacaksanız her defasında araya “-” işaretini koyup en son “=” işaretini kullanmanız gerekiyor.
1621 - 10 = 1611


Çarpma işlemi
Sayıların çapımını almak için "x" işaretini veya klavye üzerinde “*” işaretini kullanabilirsiniz. Birden fazla sayı ile işlem yapma durumunda sonra "=" tuşunu kullanmanız gerekir
11x 10 = 110


Bölme işlemi
Bir sayıyı başka bir sayıya bölmek için sayılar arasında "/" işaretini kullanın. Son sayıda “=” kullanmanız gerekiyor.
Bölme işlemi iki sayı arasında yapılır. Bölen ve bölünen şeklindedir. İki sayısı bölmek için
1200 ÷ 100 = 12


Parantezli işlemler
Parantezli işlemlerde bilmeniz gereken en yegane husus işlem önceliğidir. Parentez içerisindeki işlemler dışındaki işlemlere göre önceliklidir. Bu nedenle önce parentez içerisindeki işlemler yapılır.
50 x 10 + 3 = 503
50 x (10+ 3) = 50 x13 = 850


Yüzde işlemleri
Yüzde alma işlemleri için % işaretini kullanabilirsiniz. Önce yüzdesi alınacak sayıyı yazın ve sonuna “%” işareti ekleyin ardından araya çarpı(*) işareti koyun yüzde alınacak sayıyı yazın ve ” =” eşittir işaretine tıklayınız.
120'nin %20'u için ; 10% x 120 = 12
120'yi %20’i kadar artırmak ;20%x120 + 120= 144

Kare alma işlemi
Herhangi bir sayının karesini almak için hesap makinesi üzerinde yer alan “x2” işaretini kullanın.
152 = 15 x 15 = 225

İşlemlerde öncelik sırası var:
Ne yazık ki matematik derslerinde hala zorlandığımız öğretmenlerin senelerdir anlattığı ve hala neslin anlamadığı temel matematiksel işlemdir. Sıralama şu şekildedir:
Parantezi > çarpma > bölme > toplama > çıkarma
Anti durum: Eğer çarpma ve bölme bitişikse öncelik sırası sol tarafda yer alana göre yapılır.

Not. Virgüllü işlemlerde de çalışır.

 

HESAP MAKİNESİ GOOGLE

Hesap makinelerinin tamamı aynı mantıkla çalışmaktadır. Ancak hesap makinesi türlerine göre her makinenin farklı işlevi vardır. Klasik hesap makinesi işlevinde google hesap makinesi son derece işlevseldir. Yukarıda yer alan hesap makinesi google eklentisi olarak sizlere hizmet vermek üzere yayınlanmıştır. 

Hesap makinesi google ile bir çok işlevi rahatlıkla ve güvenle yapabilirsiniz. Yukarıda yer alan hesap makinesi kullanımı kolay olarak dizayn edilmiştir. Google algoritmasını kullanması emsalleri nazarında en büyük artısını teşkil etmektedir. 

Google Arama Çubuğuna e Yazılması

Birçoklarımız belki bilmez, ancak google arama motoruna e yazıldığı zaman karşımıza direk hesap makinesi gelmektedir. Açıkcası bu durum bir çok kişi için kolaylık sağlamaktadır. Acil bir işlem tesis ederken hesap makinesine ihtiyaç duymanız halinde hemen sadece e yazarak hesap makinesi işlevini getirebilirsiniz. 

Google Hesap Makinesi İle Hangi İşlemleri Yaparım?

4 İşlemin tamamını yapabilirsiniz. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerinin tamamı yukarıda yer alan makinede yapılabilmektedir. Bunların dışında herhangi bir sayının karesini tek bir işlem ile öğrenebilirsiniz.

Buradaki Hesap Makinesinin Normal Hesap Makinesinden Farkı Var mı?

Hiçbir farkı yoktur. Normal bir cihazda yapabileceğiniz işlemlerin tamamını burada ki hesap makinesinde de yapabilirsiniz. Sadece ileri matematiksel teknikler için yukarıda yer alan makine şimdilik uygun değildir. Bir kaç güne kadar bilimsel hesap makinemizi de hizmete sunduğumuzda bu eksiklikte giderilecektir. 

Bu sebepten özellikli bir durum yoksa eğer google algoritmasını kullanan bu hesap makinesi sizler için yeterlidir ve bu durumda yeni bir cihaz satın almanıza gerek yoktur. 

Hesap Makinesi Aç

Yukarıda ki hesap makinesi ile iş yerinizde ki, okuldaki klasik hesaplarınızın tamamını bir kaç işlem ile yapabilirsiniz. En çok kullanılan 4 işlem yanında, rakamın karesini alma, vs. normal bir hesap makinesinde yer alan bütün işlevler vardır. 

Hesap makinesi mi yoksa hesap makinası mı? Doğrusu hangisi

Doğrusu hesap makinesi'dir.