Gusül Abdesti(Boy Abdesti) Nasıl Alınır, Farzları Nelerdir?

Kıymetli Müslümanlar,

Bu haftanın sohbet konusunu Gusül abdestine, guslün nasıl alındığına, farzlarının neler olduğuna ve gusül abdestini bozan şeyleri anlatmaya ayırdık. Bu husus dinimizin en temel esaslarından bir tanesi olup, maalesef günümüz gençlerinden bazılarının pek bilmediği bir konu haline gelmiştir.

Bu makalemizde sadece dini açıdan bilinmesi gereken detaylardan değil, aynı zamanda sağlık açısından faydalarından da bahsedeceğiz. 

GUSÜL ABDESTİ NEDİR?

Literatürde diğer ismi boy abesti olarak geçmektedir. Bedenin hiçbir yerinin kuru kalmayacak şekilde tepeden tırnağa temiz su ile yıkanması demektir. Tabi bu yıkanma işleminde baştan bu niyetle hareket etmek lazımdır. Zira niyetin boy abdesti olduğunu ifade etmeden bütün bedeni yıkamak suretiyle banyo yapmak gusül alındığını göstermez. 

GUSÜL ABDESTİNİ BOZAN HALLER NELERDİR?

Bir Müslümanın boy abdesti alabilmesi için öncelikle ergenlik çağına gelmesi gereklidir. Ergen olan bir kadın yada erkeğin aşağıdaki durumlarda boy abdesti alması gerekir: 

Kadın ve erkeklerdeki cünüplük hali (Cenabet)

 • Cinsel ilişkiye girmek (meni gelsin yada gelmesin)
 • Penisin sünnetli bölgesinin kadın cinsel organına girmesi 
 • Kadının veya erkeğin rüyada ihtilam olması
 • İstimna (Mast. - Elle meninin getirilmesi - Elle boşalma yani)

Kadınların adet olması ve lohusalık hali 

Cünüplük Durumu Nasıl Olur?

 • Cinsel ilişkiye girmek hem kadında hemde erkekte boy abdestini gerektirir. Meninin gelmesi yada boşalmak (diğer bir ifade ile orgazm olmak) şart değildir. Bir sefere mahsus dahi penis kadın cinsel organına girerse gusül şarttır. 
 • Hem kadınlarda hem de erkeklerde meninin şehvetle dışarı çıkması halidir. Söz konusu bu hal direk cinsi münasebetle olabileceği gibi, rüyada da olabilir. 
 • Elle meninin dışarı atılması (mast. yani) yada el yardımıyla boşalma olması halinde. 
 • Erkek cinsel organının sünnetli kısmının kadın cinsel organına girmesi ile: Bu işlem tek bir sefere mahsus dahi olsa ve herhangi bir şehvet durumu olmasa dahi hem kadına ve hem erkeğe gusül gerekir. 
 • Hem erkeklerde ve hem kadınlarda oynaşma, bakma ve düşünme gibi hallerle meninin gelmesi yada orgazm olma durumlarında da boy abdesti almak gerekir. 

Kadınlarda Meninin Dışarı Çıkmaması Durumu

Cinsel ilişki sonrası erkeklerde şehvet sıvısı denilen meni dışarı çıkmaktadır. Bu durum kadınlarda çoğu zaman gözükmez. Dolayısı ile kadınların yukarıda saydığımız hallerde meni gelmese dahi cünüplük hali söz konusudur. 

Mezi Sıvısına Dikkat Ediniz:

Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus mezi denilen sıvıdır. Bu sıvı hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Beyaz renkli yapışkan bir sıvıdır. Bu sıvı meniden ayrı bir sıvıdır. Dolayısı ile boy abdesti almanızı gerektirmez. 

NOT: Her iki sıvı birbirine benzediği için meni ile mezi sıvısını iyi tanımanız gereklidir. 

GUSÜL ABDESTİNİN FARZI KAÇTIR VE FARZLARI NELERDİR?

Kıymetli müminler, temel olarak boy abdestinin ne olduğunu ve nasıl alındığını bilmiş olsak da maalesef guslün farzlarının ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Bu başlığı özellikle bir TV programında gençlere sorulan bir sorunun cevabını gençlerden işittikten sonra yazmaya karar verdim. 

Guslün farzı sadece 3'tür (üçtür). 

Ağzı temiz su  ile yıkamak,

Burnu temiz su ile yıkamak,

Bütün bedeni kuru kalmayacak şekilde temiz su ile yıkamak.

Boy abdesti almaya niyetlenen bir kişi hemen yukarıda saydığımız 3 işlemi yapması halinde boy abdesti almış demektir. Ancak faziletli olanı sünnete uygun şekilde boy abdesti almaktır. Alt başlıkta ifade edeceğimiz boy abdestinin nasıl alındığı hususu Sünnete uygun şekilde anlatılmıştır. 

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

Hemen bir üst başlıkta bu abdesti almanın dinen farz olan hususlarını dile getirdik. Ancak Sünnete uygun olarak aşağıdaki şekilde gusül abdesti almanız gerekir. 

1- Besmele Çekmek ve Niyet Etmek 

"Besmele çektikten sonra " Niyet Ettim Allah Rızası İçin Gusul Abdesti Almaya" 

2- Avret yerlerini (cinsel bölgeleri yani) yıkamak ve bedenimizin kirli yerlerini yıkamak

3- Normal abdest almak 

 • Elleri bileklerinize kadar yıkayınız. 
 • Sağ eliniz ile ağzınızı 3 defa su ile çalkalayınız. Boğazınıza kadar ağzınızı çalkalayınız. (Oruçlu olanlar dikkat etmelidir.)
 • Sağ eliniz ile burnunuzu 3 defa yıkayınız.  
 • Önce Sağ sonra Sağ kolunuzu dirseklerinize kadar 3'er defa yıkayınız. 
 • Başınızın dörtte birini mesh ediniz. 
 • Kulaklarınızın içini ve dışını mesh etmek suretiyle yıkayınız. 
 • Ensenizi mesh ediniz. 
 • Ayaklarınızı topuklara kadar yıkayınız. 

4- Normal abdest aldıktan sonra 3 defa başınızdan aşağıda, 3 defa sağ omzunuzdan aşağıya ve 3 defa da sol omzunuzdan aşağıya su dökünüz. 

Bedenimize su dökerken ellerimiz ile bedenimizi ovuşturarak bütün vücudumuzu yıkamanız gereklidir. Küçüçük bir noktanın dahi kuru kalmamasına dikkat ediniz. Tırnak içlerinize, göbeğinize, saç derinize, bıyık sakal diplerinize, avrat bölgelerinin en altına vs. kadar her nokta yıkanmalıdır.

"Ağzınız ve burnunuz yıkandıktan sonra bedeninizde iğne ucu kadar dahi kuru yer kalmamalıdır." 

Bayanlarda ve Erkeklerde Boy Abdesti Nasıl Alınır?

Bayanlarda yada erkeklerde farklı bir boy abdesti alma şekli söz konusu değildir. Hem bayanlar ve hem erkekler bir üst başlıkta ifade ettiğimiz gibi almak zorundadır. Ancak erkeklerin boy abdesti alırken sakal ve bıyık altlarına suyun temas etmesini sağlaması gereklidir. 

Bayanların ise ojeli olan tırnaklarını temizleyip abdest alması gerekir. Yine küpelerinin olduğu deliklere suyun temas etmesini sağlamaları gerekir. 

Gusül Abdestinde Besmele ve Niyet Unutulursa:

Besmele çekmeniz ve niyet etmeniz Sünnet olduğu için şart değildir. Dolayısı ile besmeleyi ve niyeti unutmanız halinde de boy abdestiniz olur. Ancak iç niyetiniz bu amaçla olmalıdır. Normal banyo yapmak amacıyla banyo yapmak boy abdesti olmayacaktır. 

Boy abdesti ile namaz kılınır mı, ayrıca abdest almak gerekir mi?

Evet kılabilirsiniz. Boy abdestinden sonra normal abdest alınmaz ve abdestiniz bozulmadığı sürece namaz kılabilir yada diğer ibadetleri yerine getirebilirsiniz. 

Cünüpken normal abdestle namaz kılınır mı?

Hayır kılınamaz. Ancak suyun olmadığı gibi durumlarda Teyemmüm ile namazı kılabilirsiniz.