Gülün Anlamı Nedir? Beyaz, Sarı, Kırmızı, Pembe Güllerin Evrensel Anlamları

Gülün anlamları üzerine yaptığımız bu çalışmada kırmızı, beyaz, sarı ve pembe güllerin anlamlarını, evrensel olarak hangi manaya geldiklerini anlatan psikolojik ve sosyolojik bir araştırma yazısı ortaya koyduk. 

Güllerin her renginin evrensel olarak ifade ettiği anlamları vardır. Bu anlamları bilmeden bir kişiye gül almamanızı öneririm. Zira alacağınız bu hediye karşı tarafta ters tepki çekebilir. Örneğin iş arkadaşınıza  teşekkür amaçlı alacağınız bir kırmızı gül karşı tarafta kendisine aşık olduğunuz anlamı taşıyabilir.    

Kırmızı Gülün Anlamı

Kırmızı renkli güller evrensel olarak aşkı ve sevgiyi ifade eder. Ancak bu çiçeğin İslam İnancımızda da ayrıca bir manası vardır. Türkler'in kültürel olarak Orta Asya'dan gelen inanç geleneğinde herhangi bir nesne yada cisimlere mana yükleme geleneği vardır. 

Söz konusu bu durum dinimizin asli kaynaklarından gelen bir durum değildir. Aziz Milletimizin kültürel bir etkileşimidir. Gül'e yüklemiş olduğu mana ise Peygamberimize (S.A.V.) duyulan sevgi ve muhabbettir. 

Şiir ve edebiyatımızda gül üzerine söylenen yüzlerce söz ve verilen eserlerde hep Hz.Peygamber'e sevgi ve özlem dile getirilir. Bu sevginin aynı zamanda Türkçe'de isim geleneğine de etkileri olduğunu ifade ederlim. 

Gül, Gülistan, Gülbahar, Güllü, Ayşegül gibi onlarca isim bu sevgiden dolayı isim arşivimize girmiştir. 

Evrensel olarak kırmızı gülün anlamı: Aşık olmayı ve tutkuyu ifade eder. Bir kişiye aşık olduğunuzu ifade etmek için kırmızı renkli gül alabilirsiniz. Tek bir kırmızı gül evrensel dilde seni seviyorum demektir. 

Beyaz Gülün Anlamı

Sevgi ve bağlılığın anlamı olarak sembolize edilmiştir. Masumiyetin simgesidir. İlk tanışma ve ilanı aşkta kırmızı renkli olanları önermiş olsak da devam eden bir ilişkide ve evlilikte beyaz rengi tercih etmeniz gereklidir. 

Mavi Renkli Güller

Doğada çok az bulunan, açıkçası çiçekçilerde de zor bulacağınız bu renkli güller eşsiz ve büyük bir aşkı simgeler. 99 kırmızı buket arasının tam ortasında mavi renkli bir gül çok derin manalar ifade edebilir. 

Mor Renkli Güller

Asaletin sembolü olan bu renk gelin el çiçeklerinde tercih edilebilir. Gönderdiğiniz kişiye gönlünüzde derin bir yer olduğunu belirtirsiniz. 

Pembe Güllerin Anlamı

Özellikle gelinlerin el çiçeği olarak kullanılmaktadır.Gönlümün sende ifade olduğunu ifade etmek için kullanılır. 

Sarı Renkli Güller

Sıcaklığı ifade eden sarı rengi sevginin sıcaklığını belirtir. 

Nasıl Bir Gül Almalıyım? 

  • 1- Bir kişiye ilanı aşk etmek için bir sepette 99 adet kırmızı gül demeti alabilirsiniz. Ayrıca bu sepetin içine bir adet beyaz renkli gül ilave ederek daha dolu bir mana yükleyebilirsiniz. Özellikle sevdiğiniz kişinin iş yeri yada okuluna sürpriz hediye olarak göndereceğiniz bu sepet sizin dilde dile konuşulmanıza sebep olacaktır.  
  • 2- Bu tarz hediyelerin güzel olduğu aşikar. Ancak maalesef bu şekildeki hediyeler bir kaç güne kadar solmaktadır. Önemli bir teklif yada aşk ifadesi olarak tabi ki alınabilir. Ancak bana göre bu şekilde bir hediye almak israftır da. Bunun için çok güzel ve özenle yapılmış bir saksı içine canlı bir gül demeti almak 

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay saksının güzel seçilmesidir. Ayrıca güllerin açılmaya başlamış olmasıdır. Saksısına önceden resminizin işlenmesi yada saksı üzerine istemiş olduğunuz şiir mısralarının yazılı olması da güzel bir seçenek olabilir. 

Evlilik Yıldönümü İçin Hangi Renk Gül Almalıyım?

Bu konudaki tercihiniz beyaz renk olmalıdır. Beyaz renk sevgi ve bağlılığın yani sadakatin sembolüdür. 

Tek Bir Kırmızı Gülün Anlamı Nedir?

Bir kişi size tek bir kırmızı gül hediye ediyorsa sizi sevdiğini ve size derin bir muhabbet duyduğunu ifade ediyor demektir. Bu kişinin sevgisine karşılık verecekseniz alabilirsiniz. Yok eğer bu sevgiye karşılık vermeyi düşünmüyorsanız eğer bizim size tavsiyemiz bu hediyeyi alarak hemen bu kişinin yanında önemsemediğinizi de ifade ederek başka bir kişiye hediye edin. 

Kişiye de davranışlarınızla bunu belli ederek umutlanmasını önlemeye çalışın. Direk ret de verebilirsiniz. Ancak bu karşı tarafta kötü etki bırakabilir. Ancak bizim tavsiyemiz baştan kabul etmemeniz gerektiğidir.