Google Kim Ne Zaman Kurdu, Sahibi Kim? Google'nin Blinmeyen Yönleri

İnternet dünyasının en güçlü firmasıdır google hiç şüphesiz. İnterneti google'suz düşünebilir misiniz? Başka arama motorları da mevcut. Ancak Türkiye'de ve dünyanın yüzde 90'ında google sadece arama motorunda değil, bu arama motoruna bağlı bağlı bir çok hizmette tekel oluşturmuş durumdadır. 

Ancak normal bir kullanıcı google'u sadece bir arama motoru olarak düşünür. Biz bu makalemizde bu arama motorunun bilinmeyen yönlerini sizlere aktaracağız. 

Google’nin Sahibi Kim?

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, dünya çapında elde ettiği başarısıyla 22 yıldır hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Google'un Sahibi:

Larry Page ve Sergen Brin’in birlikte kurdukları Google, teknoloji denince ilk akla gelen firmalardan biridir.

Google İlk Hangi Tarihte Kimler Tarafından Kurulmuştur?

Dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olan Google, Larry Page ve Sergey Brin’in ortaklığında kurulmuştur.

Google Hangi Tarihte Kuruldu:

4 Eylül 1998’de kurulan şirketin bir diğer önemli ismi Eric Schmidt’tir. Kurulduğu yıllarda arama motoru olarak piyasaya giren şirket, 2004 yılının Ağustos ayında halka açıldı ve farklı alanlarda hizmet vermeye başladı.

Google Neden ve Nasıl Kuruldu?

Google’ın kurulma hikayesi, Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan ve bir araştırma projesinde yolları bir araya gelen Larry Page ve Sergey Brin’in tanışması ile başladı.

 • 1995 yılında tanışan ikili 3 yıl sonra PageRank algoritması ile birlikte BackRub arama motorunu geliştirdiler.
 • BackRub, backlinkler aracılığıyla siteleri analiz etme mantığı ile çalışıyordu.
 • Bir yıl içinde BackRub çok tutulur ve üniversitede kulaktan kulağa yayılır.
 • Fakat Larry Page ve Sergey Brin’in yeterli sermayeleri yoktur ve BackRub’ın çalışması için kullanacakları sunucu çok pahalıdır.
 • Kredi kartları ile bir sunucu alırlar ve şu an dünyanın en çok kazanan şirketlerinden biri haline gelen Google’ın ilk veri merkezini Larry Page’in kaldığı yurt odasında kurarlar.
 • Sergey ise Stanford Üniversitesi’nde bir ofis bulur ve Google’a yatırımcı aramaya koyulur.
 • Başlarda kimse ikiliye güvenmez fakat Microsystems’in kurucularından biri 100 bin dolarlık çeki Google Inc. Şirketi için vermeye razı olur.
 • Sergey ve Larry çevrelerinden aldıkları borçlarlar Google Inc. Şirketini kurarlar.

Google kurulmadan önce de dünyada farklı arama motorları vardı. Google, PageRank özelliği ile site analizleri konusunda daha iyi bir sistem sundu. PageRank sisteminde sıralama yapılırken sayfa dizinleri ile orijinal site arasındaki bağlantılar hesaplandı ve siteler, ziyaretçilerin tıklama oranlarına göre sıralandı.

Google’ın Bugünkü Parasal Değeri Ne Kadar?

Apple, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerle sürekli bir rekabet halinde olan Google’ın piyasa değeri şu an 871 milyar dolardır. Google, 2015 yılında kurduğu Alphabet Google’a ait bütün şirketleri tek bir çatı altında toplamıştı. Alphabet’in kurulmasıyla birlikte Amazon ve Apple’in hisse senetleri düşmüştü.

Amerika’nın teknoloji devlerinden biri olan Apple, 889 milyar dolarlık değeriyle piyasadaki en değerli hisse senetlerine sahip. Google’ın parasal değeri ile aralarında çok az fark olması, iki firmanın rekabetini daha da artırıyor.

Google Üzerinden Nasıl Para Kazanırım?

Google’dan para kazanmak için AdWords, Adsense, Android, satış ortaklığı, blog yazarlığı, SEO ve Youtube gibi pek çok yol vardır. Bunları kısaca açıklayacak olursak;

 • AdWords: Yayıncıların Google’a reklam vermek için kullandığı bir platform olan AdWords ile yüksek gelirler elde edilebilir. AdWords’e reklam verirken hangi arama kelimelerinde ve tıklama başına ne kadar ödeneceği belirlenir. Aynı arama kelimelerinde en yüksek fiyatı veren firmanın sitesi en üstte çıkar.
 • Adsense: İnternet sitelerinde yayıncıların reklamlarını yayınlamak ve reklamlara tıklandığında para kazanma mantığına dayanır. Web sitesinin ziyaretçisi ne kadar çoksa ya da içeriği ne kadar özgün, farklı ve ilgi çekiciyse o kadar çok kazanma şansı vardır.
 • Androis İşletim Sistemi: Mobil uygulamalar hazırlayarak ve bunları Google Play’den satarak para kazanılabilir. Uygulamaların içine konacak Google reklamları ile de gelir elde edilebilir.
 • Affiliate Marketing: Online satış ortaklığı olarak da bilinen Affiliate Marketing, firmaların ürünlerini satmak ve her satış üzerinden belli bir komisyon almaktır. Satışı yapılacak ürünlerin site ile alakalı olması, ziyaretçilerin alış gücünü daha çok artıracaktır.
 • Blog yazarlığı: Özgün ve ilginç yazılar yazarak Google’dan para kazanmak mümkündür. Site belli bir ziyaretçi sayısına ulaştığında Adsense ile ya da blogda satış ortaklığı yaparak para kazanılabilir.
 • SEO: Blog yazarlığı SEO kurallarına uyularak yapıldığında Google’da ilk sıralara çıkılabilir ve daha çok kişiye ulaşılabilir. Sitenin ilk sayfada çıkması tıklama başına daha yüksek ödemeler yapan firmaların reklam vermesini de sağlayabilir.
 • Youtube: Aynen blog yazarlığında olduğu gibi Youtube kanalıyla da para kazanılabilir. İyi bir takipçi kitlesine sahip olmak, videoların daha çok kişi tarafından tıklanmasını sağlar. Youtube kanallarının reklamları sosyal medyada paylaşılarak takipçi sayısının ve tıklanma sayısının artması sağlanabilir.

Larry Page Kimdir ve Mesleği Nedir?

26 Mart 1973’te Amerika, Michigan’da doğan Larry Page’in asıl adı Lawrance Page’dir. Annesi Gloaria Page ve babası Carl Page’dir. Larry Page’in hem annesi hem de babası akademisyendir. Ebeveynlerinin böylesine donanımlı insanlar olmaları Larry Page için büyük bir avantajdır. Bilimsel yayınlar ve bilgisayarlarla dolu bir evde yetişen Larry Page, Michigan’daki Montessori okuluna gitmiştir. Bu okulda öğrenciler özgürce yaratıcılıklarını geliştirebiliyordu. Otokontrolü ve kararlı olmayı öğrenerek yetişen Larry, 12 yaşında Nikola Tesla’nın hayatını okumuştur. Ünlü mucidin hayatından çok etkilenen Larry, daha o yaşlarda bilginin yayılmadığında hiçbir işe yaramadığını fark etmiştir.
Yenilenebilir enerji kaynaklarına, mucitlere ve icatlara çok düşkün olan Larry Page, lisans eğitimini Michigan Üniversitesi’nde, doktorasını ise Stanford Üniversitesi’nde yapmıştır. Larry Page’in mesleği bilgisayar mühendisliğidir.

Türkiye'de Google Benzeri Bir Arama Motoru Var Mı?

Yaani, Attabot, Geliyoo, Biliver, Vuhuv ve TurkTC gibi pek çok yerli arama motoru vardır.

 • Biliver; 2009 yılında kurulmuş ve daha çok iş dünyasındakilere yönelik olarak geliştirilmiştir. Mobil cihazlara uyumlu olmayan Biliver’in arama algoritması ve site indekslemeleri diğer arama motorlarına göre daha farklıdır.
 • Vuhuv arama motoru 2012 yılında kuruldu. Siteleri indekslerken örümcek yazılımdan faydalanır.
 • TurTC kendi index ve dizini ile 2008 yılından beri faaliyet göstermektedir.

Turkcell’in Nisan ayında hayata geçirdiği Yaani, ne yazık ki tanıtıldığı kadar başarılı olamadı. Google’ın veri tabanını kullanan Attabot ise TDK ve Redhouse gibi sözlükleri tek çatıda toplayan bir arama motorudur.

Yerli Arama Motorları Neden Başarılı Olamıyor?

Sermaye eksikliği yerli arama motorlarının başarısız olmasındaki en büyük etkendir. Arama motorunu tanıtmak için harcanacak reklamlar, sistem oturana kadar çalışanlara verilecek maaşlar, vergiler, primler ve sunucu maliyetleri gibi pek çok masraf yetersiz sermaye nedeniyle karşılanamamakta ve başarısız olunmaktadır.

Sermaye sorunlarının dışında bir diğer sorun da yeterli yazılım mühendisinin olmamasıdır. Arama motoru yapabilecek donanımlı yazılımcılar, kar getirmesi için uzun bir süreye ihtiyaç duyulan bu projeye destek vermemektedirler. Önyargılar, sabırsızlık, irade eksikliği, güvensizlik ve kopyalama alışkanlığı, arama motorlarının başarısını etkileyen diğer faktörlerdir.

Google Hangi Ülkenin?

Google bir Amerikan firmasıdır. Kurucusu Larry Page Amerika’nın Michigan eyaletinde doğmuş ve tüm eğitim hayatı Amerika’da geçmiştir.
Bu nedenle BackRub isminden vazgeçtiler ve “gooogle” sözcüğünde bir imla değişikliği yaparak Google ismini ortaya çıkardılar. Googol kelimesi, Amerikan matematikçi Edward Kasner’in yeğeni Milton Sorotta’nın ortaya çıkardığı ve 10 üzeri 100 anlamına gelen bir kelimeydi. Googol aynı zamanda sonsuz bilgi düzenleme sistemini de ifade ediyordu.