Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır?

Tarih sahnemizde Göktürk Devletinin çok büyük bir yeri olduğunu ifade etmek isterim. Göktürk Devletinin Aziz Milletimizin kaderinde ve Millet olma bilincimizin gelişim sürecindeki önemine dair binlerle ifade edilen akademik çalışmalar yapılmış, bir çok meşhur tarihçimiz bu konuda güzel eserler ortaya koymuştur. Şimdi hep beraber Göktürkçe Türk nasıl yazılır? öğrenelim.

Millet olma bilincimizin hafızasına dair araştırma yaparken Göktürkler Devletine ve Orhun Abitleri ve Orhun Alfabesine dair okumalar yapmanız gereklidir. 

Göktürkçe Türk Nasıl Yazılır?

Göktürkler tarih sahnesinde Türkler adına ilk Türk Alfabesini kullanan bir devlet olup, söz konusu bu alfabemiz Orhun Alfabesidir. Türk kelimesinin Orhun Alfabesinde yazılışı aşağıdaki gibidir:

Göktürk Alfabesinde Türk Yazılışı : ????

Klavyede Göktürkçe Türk Nasıl Yazarım?

Bu konuda klavyede bu harfleri yazmanız için net bir tanımlama yoktur. Sizler için en kesin ve kestirme yolu hemen yukarıda yer alan "????" yazısını kopya ederek kullanmaktır. 

FTNH ne anlama geliyor?

Yukarıda yazdığımız " ????" harfleri Türk kelimesinin Orhun Alfabesindeki yazımıdır. Kelimede yer alan harfler FTNH benzediği için FTNH ifadesi Türk kelimesinin yazımı olarak ifade edilmektedir. 

Ancak bu şekilde bir yazımı ben kesinlikle doğru bulmuyorum. Eğer sizlerde Orhun Alfabesine göre doğru bir şekilde Aziz Milletimizin ismini yazacaksanız eğer Alfabenin aslına uyarak bunu yapmalısınız. 

Aksi durumda bu yozlaşmayı beraberinde getirir. 

Göktürkçe Türk ne anlama gelir?

Bu konuya dair en güzel açıklamayı Ziya Gökalp yapmıştır. Aziz şairimiz milletimizin isminin töreli, türeli, kanun nizam yada düzen sahibi anlamlara geldiğine dair akademik araştırmalar yapmıştır. 

Ayrıca tarihsel süreçte Millet olarak kendimizi gösterdiğimiz ilk tarihlerden itibaren yeryüzüne düzen vermeye çalışan bir millet olmuşuzdur.  

Göktürk Alfabesini Kim Buldu?

Orhun yazıtları Milletimize ait olan en eski yazıtlar olarak bilinmektedir. Bu yazıtların keşfinden önce Yenisey yazıtlarının keşfi gerçekleşmiştir. Ancak tarihsel süreçte Orhun yazıtları daha eski bir tarihe aittir. 

Yenisey Yazıtları : Bu yazıtlarda Orhun Yazıtları gibi Göktürk Alfabesi ile yazılmıştır. Yenisey yazıtlarının keşfi ise: Rus Çarı Birinci Petro döneminde 1721 tarihinde gerçekleşmiştir. Rus Çarının görevlendirdiği bitki bilimcisi Messerschmidt ve İsviçreli tutsak subay Strahlenberg tarafından Yenisey Vadisinde bulunmuştur. 

Orhun Yazıtları ise: Rus bilimci Yardrintsev tarafından 1889 yılında Orhun Vadisi’nde gerçekleşmiştir. 

Orhun Yazıtlarını İlk Kim Çözmüştür?

Danimarkalı dil bilimci Thomsen 1983 tarihinde anıtları ilk çözmeyi başaran kişi olmayı başarmıştır.