Gökçeada'da Neler Yapılır? Nerede Gezilir? Ne Yenir? Nerede Kanılır?

Gökçeada tatil rotanız veya olmaya aday ise size bu yazımızda Gökçeada ile ilgili pek çok şey sunacağız. Ada başlı başına bir sahil cenneti. Bazı sahilleri su sporlarına uygun ve sualtı keşfi yapmak için ideal, ada olmasından kaynaklı denizi temiz,  Ege incisi. Gökçeada ‘ da ne yapılır? nereler gezilir? Ne yenir , ne içilir? Sizin için bunları 10 başlık altında toparlayacağız. Gökçeada bizim beklentimizden fazlasını karşıladı, umarız sizde bıraktığı intiba da bu yönde olur. Keyifli tatiller şimdiden.

Gökçeada Genel açıklamalar:

Gökçeada yeterince turizme açılamamış bakir bir yer olarak görüyoruz. Bu ada çok büyük. İnanılmaz bir doğası var. Eğer doğa aşığıysanız bu adaya mutlaka gelmelisiniz. Şehrin stresinden gürültüsünden yorulduysanız ve sadece rüzgârın yaprakları tırmalamasını duymak istiyorsanız Gökçeada iste tam size göre. Burada uykuya daldığınız zaman sanayiden, egzoz dumanından uzak diyar size öyle güzel uyku vaat eder ki anlatılmaz ancak yaşanır türden. Bu ada her tür insana uygun. Bu ada öyle bir ada ki hem muhafazakâr ailelere hitap ederken aynı zamanda kampını kurup kumsalda doğanın tadını çıkarmak isteyen özgürlükçülere, bisikleti ile adanın etrafını turlayacak tutkunlara…

Gökçeada'ya ulaşım

Adaya ulaşım feribotla yapılıyor. Feribot saatlerini iyi yakalamanız gerekiyor. Aksi halde seferler 2 saatte bir gerçekleştiriliyor. Eğer hafta sonu veya Cuma günü adaya giriş-çıkış yapacaksanız çevrimiçi bilet almanız fayda sağlayabilir. Çünkü yoğunluk fazla olursa yer kalmayabilir. Biz adaya gelirken çevrimiçi bilet almadık fakat adadan dönerken aldık.

gökçe ada feribot

Gökçeada'da nerede kalınır?

Bu soru en önemli sorudur. Burada adayı ziyaret edeceklere öncelikle şu soruyu sormak istiyoruz. Aracınız var mı? Eğer aracınız varsa her yer de kalabilirsiniz. Çünkü adanın her tarafında denize giriliyor diyebiliriz. Fakat aracınız yoksa özellikle kıyıda yer alan otelleri veya apartları tercih edebilirsiniz. Aracı olmayanlar için adada ulaşım zor ve sıkıcı olabilir. Zaten kıyıdaki otellerin geneli kumsallara yakın oluyor. Biz tercihimizi merkezden yana kullandık. Aracımızla tüm kumsalları gezmeyi tercih ettik.

Gökçeada'da park sıkıntısı var mı?

Hayır, adanın hiçbir yerinde park sıkıntısı bulunmuyor. Sadece birkaç yerde park ücreti uygulaması var. Alt kısımda değineceğiz.

Gökçeada hafta sonu tatilleri için uygun mu?

Evet, hafta sonu tatilleri için ada çok uygun. Hafta sonunuzu adada geçirebilirsiniz.

1-Gökçeada'da Oğlak Eti Yiyin

Gökçeada’nın öyle bir çoban kültürü var ki keşke tüm Türkiye’de olsa diyebileceğiniz türden. Adanın neresini gezerseniz gezin kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz. Çünkü keçiler çobanları tarafından otlamaya bırakılmış. İşte o keçiler ki dağlarda ki keklikle besleniyor. Bu özgür oğlakların etleri çok güzel... Mekân olarak Gökçeada Yörük Çadırı Lokantasını önerebiliriz. Aynı zamanda bu mekânda alkollü içkilerde sunuluyor. Eğer bu mekân size cazip gelmezse adanın birçok yerinde kuzu veya oğlak yiyebilirsiniz. Oğlak etinin kokusu biraz farklı gelebilir. Eğer alışık olmadığınız tatlara karşı kayıtsanız tercih etmeyebilirsiniz.

gökçe ada kahvaltı

2-Gökçeada'da Kamp Kurun

Gökçeada’da yapılacak en güzel şey ne derseniz bence kamp kurmak. Adanın her kumsalında kamp kurabilirsiniz. Aynı zamanda plajlarda isletmelerin çoğunda kamp alanları bulunuyor. Belli bir ücret karşılığında kampı bu işletmelerin tahsis ettiği alanlara kurabilirsiniz. Aşağıda plajları listeledik.

3-Gökçeada'da Bisikletle Gezin

Bu ada bisiklet tutkunları için çok güzel. Fakat yeri gelmişken belirtelim aynı zamanda yorucu olabilir. Çünkü yollar dümdüz yollar değil. Genelde virajlar buluyor ve yol kimi yerde çok daralıyor. Dikkatli olunduktan sonra bisiklet için çok güzel bir seçim olabilir. Ada büyük bir ada olduğu için tüm adayı bisikletle gezmek isterseniz duraklayıp dinlenmeniz gerekecektir. Biz sık sık bisiklet gezisi yapan kafilelerle karşılaştık.

4-Gökçeada'da Zeytinli Köyü'ne Gidin

Köye girişte kilise ve yeniden öğretime girmiş bir Rum İlkokulu karşıladı bizi.  Köyün girişine aracımızı park ettik çünkü köye araç girişi ziyaretçiler için yasak. (ev sahiplerinin araçları evlerinin önündeydi izinli olduğunu düşündük) Taşlı yollarından yürürken az çok bu köyde ne yapılabileceğiyle ilgili fikrimiz vardı fakat kendimiz de keşfetmek istedik. Bu sebeple dekoru ve ambiyansıyla bizi çeken bir kefeye girdik ismi Parask Kek ve tatlı evi. Damlasakızlı muhallebi istedik ve bu da neydi böyle. Bundan önce yediğim tatlıları unutturan enfes bir şeydi. Burada birçok tatlı, kurabiye, limonata, dibek kahvesi gibi içecekler ve dondurma var, tatlıları ve içecekleri ev yapımı. Sonraki gidişimizde dondurma yemeye nail olduk diyorum çünkü nefis, nefis, nefis. Ağzımıza atıp yediğimiz ilk kaşıkta eşimle göz göze geldik bunu dondurmanın lezzetini anlamanız için söylüyorumJ Sahibi Thodoris yapıyor. Kendisi bir Rum ve çok içten misafirperver biri, Türkçe de konuşuyor tabi.

tepeköy dondurma

Köyün meydanında bu şekilde birkaç tatlıcı, kahveci(dibek) yani kafe tarzı yerler bulunuyor. Tercih sizin ama o dar sokaktaki bu renkli, etnik ve iki kültürü (Türk-Rum)birleştiren böyle bir yerde olmaktan çok haz alacağınız kesin.

Sonra köyü keşfetmek için yürümeye koyulduk. Rum evleri kendini belli etmiş harika yapılardı. Birkaç butik otel bulunuyor. Türk evleri de var ama yapılar Rum ağırlıklı. Sadece yazın evlerine gelenler de var, yaz kış yaşayanlar da. Bol bol fotoğraf çekip taş sokaklarında yürüdük. Güzel anılarla zeytinli köyünü gezmeyi tamamladık. Köy dediğimize bakmayın uygarlıkta zirve yapmış bir yer medeniyetleri birleştirmesiyle yollarıyla, mekânlarıyla, evleriyle hafızalarda kesinlikle yer edecek bir köy..

5-Gökçeada'da Tepeköy Sokakları Gezin

Bir sonraki rotamız Zeytinliköy’ün hemen ilerisinde bulunan Tepeköy’dü. Bu köyde Rum köyü... Tepeköy özellikle tavernalarıyla nam salmıştır. Köyde aynı zamanda Rum kahvehanesi bulunuyor. Kahvehane dediğimize bakmayın. Bizim kültürümüzdeki gibi sadece erkekler oturmuyor. Yine Tepeköy’de sokaklar kartpostallık derecesinde enfes bir ambiyans sunuyor. Bu yapılar yüzyıllara kafa tutmasına rağmen her bir yapının kendi karakteri bulunuyor. Eğer şarap almak isterseniz Barba Yorgo tavernasından şarap alıp kumsalda bu enfes şarabın tadına bakabilirsiniz.

gökçeada tepeköy

barba_yorgo_tavernasi

barba yorgo şarapları

6-Gökçeada'da Dereköy'ü Ziyaret Edin

En büyük Rum köylerinden biri olan Dereköy diğer iki köye göre daha hareketsiz. Bu köyde hem Rum hem de Türk vatandaşlar yaşıyor. Tabi ki yerleşik Rum sayısı az. Genelde Rumlar yazları köylerine geliyor. Dereköy’de sokakları gezebilir, köye ait yüz yıllara kafa tutan çamaşırhaneyi ziyaret edebilirsiniz. Bunun yanında Ayışığı Çamlık Restoranst’ta fırında oğlak yiyebilirsiniz.

gökçe ada dereköy

gökçe ada çamaşırhane

ay ışığı çamlık gökçe ada

ay_isigi_camlik

7-Gökçeada'da Uğurlu Gizli Liman Plajı Keşfedin

Adanın her tarafının denizle çevrili olması nedeniyle birçok kumsal mevcut. Uğurlu köyünde yer alan gizli liman plajına ulaşmak için öncelikle liman karşınıza çıkıyor ardından kısa bir yolculuğun ardından gizli liman plajına ulaşabilirsiniz. Kumsal taşlık, deniz tertemiz... Kamp kurulmaya uygundur.

gökçe ada gizli liman

gizli_liman_gokceada

8-Gökçeada'da Laz Koyu Plajında Denize Girin

Bir diğer plajımız Laz koyu. Yine adanın kumsallarından biri. Güzel ve temiz bir kumsal fakat denize girip 5-10 adım attıktan sonra derinleşiyor. Kamp kurulmaya uygundur.

9-Gökçeada'da Yıldız Koy Plajında Dalış Yapın

Adanın en popüler koyudur. Gençliğin ve hareketin merkezi olarak nitelendirebiliriz. Fakat kumsalı çakıl taşlı ve deniz kestanesiyle karşılaşma ihtimaliniz bulunuyor. Genelde insanlar denize kayalıklardan atlıyor veya deniz platformundan. Yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız tercihinizi buna göre yapabilirsiniz. Yeri gelmişken belirtelim adada plajlardan sadece bu plajda otopark ücreti alınıyor. Doğal yapısı nedeniyle özellikle dalışlarda bu koy tercih ediliyor. Kamp kurulmaya uygundur.

yıldız koyu gökçe ada

yıldız koyu gökçe ada

10-Gökçeada'da Mavi Koy Plajında Doğayı Keşfedin

Yıldız koy’un devamında zor bir yolu aştıktan sonra mavi koya ulaşabiliyorsunuz. Yolun durumunun pekiyi olmadığı bilgisini aldıktan sonra buraya gitmekten vazgeçtik.

11-Gökçeada'da Aydıncık Plajı Sörf Yapın

Adada en çok beğendiğimiz plaj işte bu plajdı. Tuz gölünün hemen yanından yer alan aydıncık plajının plajı kum ve deniz birden derinleşmiyor. Bu plajda nispeten rüzgar daha fazla... Bu nedenle sörf yapmak için uygun. Aynı zamanda bunun eğitimini veren bir merkezde yer alıyor. Wind Sörf ve Kite Sörf. Eğer merakınız varsa burada konaklama hizmeti de yer alıyor.

aydıncık plajı

12-Gökçeada'da Kuzu limanı plajı

Adanın diğer bir plajı ise kuzu limanı plajı. Bu plaj yine gayet güzel ve temiz bir plaj. Bu plajda kamp kurabilir. Denizin keyfini sürebilirsiniz.

13- Gökçeada'da Marmaros Plajı

Gitmek istediğimiz fakat gidemediğimiz plaj Marmoros. Anayoldan 7km uzaklıkta olan Marmaros plajına ulaştıracak yollar çok kötü(çukur, engebeli, yer yer kayalık). Yolun yarısına kadar gelebildik fakat artık devamını getiremedik. Aracınıza güveniyorsanız Marmaros plajına gidebilirsiniz.  Aynı zamanda Marmaros şelalesi de aynı istikamette yer alıyor. Fakat yaklaşık 25-30 dakikalık bir yürüyüş mesafesi bulunduğu bilgisini yerel halktan öğrendik.

marmoros koyu

14-Gökçeada'da Kaleköy

Kaleköy adanın en hareketli yerleşim birimlerindendir. Daha çok eğlence merkezi olarak kabul ediliyor.  Alkollü mekânların ve canlı müziğin olduğu mekânlar yer alıyor. Aynı zamanda sahilde yürüyebilirsiniz. Sahilde yer alan kahvede çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Eğer midye seviyorsanız midye yiyebilirsiniz. Balık yemek istiyorsanız özellikle Kaleköy'ü tercih edebilirsiniz. Yeri gelmişken belirtelim. Kaleköy’de otopark ücretli. 5 TL ücret alınıyor. Kaleköye giderken yol üstünde bulunan yörük çadırında oğlak eti yiyebilirsiniz.

yörük çadırı gökçeada

15-Gökçeada Merkez

"gökçeada

Gökçeada merkez denizin kenarında değil iç kesimde yer alıyor. Büyük marketler A101, Bim, Carfouur ve Migros marketleri yer alıyor.  Gökçeada merkez yeme içme anlamında birçok seçenek sunuyor. Aynı zamanda kafelerde yer alıyor. Adanın en kalabalık yerleşim yeri merkez. Merkezde özellikle Efi Badem kurabiyelerinden tatmanızı öneririz. Taptaze ve çıtır çıtır.

efi badem

Aynı zamanda merkez yer alan Gül Hanım Mantı ve Ev Yemekleri ‘nde zeytinyağlı ev yemeklerinden yiyebilirsiniz.

Merkezde özelikle kebap üzerine birçok mekân yer alıyor.  Her ne kadar ada bile olsa ne yazık ki balık kültürü yeterince kendini hissettirmiyor.

gökçeada gül hanım

Gene merkezde kahvaltı edebilirsiniz.

gökçeda kahvaltı

Doğal ve organik ürünler de satın alabilirsiniz.