Gökçeada Tatil İçin Kiralık Apartlar, Daireler, Pansiyonlar ve Oteller

Bu sene ailem ile birlikte Gökçeada'da yaptığım tatilimi ve bunun neticesinde elde ettiğim izlenimleri özellikle Gökçeada'da tatil yapmak isteyen ailelerin apart, daire ve pansiyon kiralarken nelere dikkat etmeleri gerektiğine dair tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.  

Her şey tatil için arkadaşlarımdan öneri almakla başladı. Arkadaşımın öve öve bitiremediği bu eşsiz adaya sonunda bende gitmeye karar verdim. Ancak gecikmiş bir rezarvasyon ile Otel yada lüks bir pansiyon tutmam çok zordu. Çünkü bütçem açısından da otel tutmak bana ciddi külfet getirecekti. 

Bende bunun üzerine bu adada turizmin konaklama açısından bir yönü olan apart yada daire kiralamaya karar verdim. İlk aşamada da Sahibinden sitesi üzerinden tatil için kiralık dairelere bakmaya başladım.

Hangi ilan sahibini aradıysam hepsi dolu olduklarını ve adada başka hiçbir yerde boş yer olmadığını bana söylediler (?). Soru işaretini özellikle koydum. Birazdan bunun sebebini açıklayacağım. 

Aradığım tarihlerde sadece Eşelek Köyünde bir apart buldum kiralık olan. İlk ödemeyi de yaptıktan sonra tatil gününde Gökçeada'ya ve buradan da Eşelek Köyüne geldik.

Öncelikle Eşelek Köyünün bir köy olduğunu ve buranın merkezin bir çok imkanından yoksun olduğu bilinciyle geldim.

Ancak tutmuş olduğum apart bir felaket. Kesinlikle bir ailenin konaklaması için uygun değil. Hani bekar erkekler için gelinip konaklanacak bir yer. Ancak aileniz ile gidecekseniz kesinlikle bu köyü önermiyorum.

Ancak haksızlıkda yapmak istemiyorum. Çünkü ben sadece bir kaç apartı gördüm. Diğerlerini bu apartlar ile kıyas ediyorum.

Bunun üzerine ani bir karar ile Merkezde başka bir daire tuttuk. 

GÖKÇEDA DA BAZI APART SAHİPLERİNİN TATİLCİLERE HİÇ SAYGISI YOK

Bu başlığı özellikle atmak istedim. Çünkü günlüğü 200 – 300 TL'ye kiralanan bu dairelerde olan eşyalar ikinci el eşyanında ikinci eli. Açıkcası 2000'li yılların başında Üniversite Öğrencisi iken biz dahi ikinci elden daha güzel ve daha kaliteli eşyalar alarak ev tutuyorduk.

Deyim yerindeyse döküntü çekyat, kanepe, yakat, tabak ve çanak ile belkide daire başına 500 TL yi geçmeyen eşya masrafları ile insanların tatillerini kabusa çevirmeye hiçde hakları yok. 

TATİL SADECE GÜZEL KUMSAL VE SAHİL DEĞİLDİR?

Ada sakinleri için apart kiralamak kendileri için güzel bir ek gelir kapısı olmuş. Ancak bu potansiyellerini maalesef değerlendirme bilincinden yoksunlar. 

Başlıkta da ifade ettiğim gibi insanlar sadece Gökçeada gibi harika denizi, kumsalı ve doğası, ayrıca sakinliği olan bir yer için tatile çıkmıyorlar. Akşamları konakladığı evin yada pansiyonun, apartın güzel olması da tatilin bir parçasıdır.

GÖKÇEADA'DA BAŞKA BİR APARTA GEÇTİM

Her aile de olduğu gibi bizim evdede bizi yöneten hanım bir an evvel bu evdende çıkmamızı istedi. Bu defa acele etmeden bir kaç yer gezerek çok güzel bir ev bulduk.

Şansımıza bu kişi (ismini ve iletişimini paylaşmak istemiyorum) tatil bilincine sahip bir kişi. Evdeki eşyalar yeni, ev temiz, bahçeli ve konaklamak için bir çok şey var.

GÖKÇEADA TATİLİ İÇİN ÖNERİLERİM

Öncelikle hayran kaldığım bir ada. Sakinliği harika ötesi. Turizm sezonu için sanırım Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında açık.

Ancak deniz tutkunları için Temmuz ve Ağustos ayları daha bir müsait.

Tatil için genel tatil olmayan bir günü tercih ediniz. Çünkü başta İstanbul bir çok merkeze yakın olduğu için günü birlik yada bir kaç günlük gelenler olabiliyor.

Ancak bu durum sizi korkutmasın. Çünkü gelen ziyaretçilerde inanın çok medeni ve eğitimli insanlar. 

Kalacağınız yeri günler öncesinden ayarlayınız. Ve sahibinden ilanlarına pek itimat etmeyiniz.

Etseniz dahi kalacağınız yerin ayrıntılı resimlerini muhakkak isteyiniz.Kalacağınız evde soracağınız eşyalar şunlar olabilir:

 • TV : Sürekli dışarıda olmayacaksınız.
 • Çamaşır Makinesi : Denizde kirlenen elbileselerinizi yıkamanız için bana göre önemli.
 • Çaydanlık
 • Yeterli Sayıda Tencere ve Tabak
 • Bardak, Çatal, Kaşık vs.
 • Kısacası tam teçhizatlı mutfak eşyaları.
 • Temiz yastık ve yatak eşyaları. Bunların temiz olup olmadığından emin olmanız gerekli.
 • Banyonun sağlam olduğunu sorunuz. Çünkü bizim kaldığımız evde banyo bir felaketti.
 • Temizlik konusunu özellikle sormanız gerekli. Sizden önce kalan aileden sonra bütün yastık ve çarşafların temiz bir şekilde yıkanıp yıkanmadığını sorunuz.
 • Buzdolabı. Buzdolabı küçük portatif değil, büyük olmalıdır. Çünkü evinizde yemek yapacaksanız eğer küçük dolap size yetmez.
 • Eşyalarınız için yeterli sayda askılıklı dolap.

GÖKÇEADA'DA NEREDE APART YADA DAİRE TUTMALISINIZ

Merkezi konumlar olsun, neresi olduğu önemli değil. Çünkü her kumsal yada sahile maksimum 30 dakikaya gidiliyor.

Örneği adanın merkezinden en meşhur sahili Aydınlık plajına adece 14 dakikaya gidiliyor. 

Merkezi konumdan kastım fırın ve marketler yakın olmalıdır. Çünkü apartda yada dairede kalacaksınız eğer, yemeğide muhakkak evde yapmayı düşünmüş olmalısınız. Merkezde BİM, A101, MİGROS, Carfursa gibi bir çok mağaza var. 

ADADAN OĞLAK KEBABI YEMEDEN GELMEYİN

Gökçedanın doğasının yanında en meşhur şeyi oğlak. Benim sizlere tavsiyem şu olacaktır. Tepsi içinde hazırlamış olduğunuz güveçleri merkezde yer alan bir fırın (ismini maalesef hatırlamıyorum. Belediye binasının sokağında) 10 TL karşılığında ğişiriyor. Benim gittiğim dönem oğlak kilosu 45 TL idi.

1 kilo pişmiş oğlak 2 kişiye çok rahat olarak 3 kişiye ise yinede yetiyor. Ben kaldığım 6 günün 3 gününü bu şekilde geçiştirdim.

Bu şekilde de tasarrufta ettim diyebilirim.

Yazının devamını getireceğim. Sizlerinde (ada sakinleri dahil) yorumlar kısmından katkıda bulunmasını özellikle istirham ediyorum.