George Washington Kimdir?

George Washington kimdir? Nerelidir ve babasının adı nedir? Ölümünün sebebi nedir? 1 ABD dolarında resmi bulunan George Washington ABD tarihi için neden bu kadar önemlidir? Sırlarla dolu tarih bilgileri için yazımızın devamını dikkatli bir şekilde okuyunuz... 

GEORGE WASHİNGTON KİMDİR?

George Washington 1 ABD dolarında resmi bulunan bir başkan olmanın ötesinde ABD tarihinde en önemli kişilerden biri olarak gösterilmektedir. Bu isim hakkında muhakkak bilmeniz gereken hususları maddeler halinde aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • 1 ABD dolarında resmi bulunan bir Başkandır. 
  • ABD'nin bağımsızlığına kavuşmasını sağlayan dönemin ABD orduları Başkomutanı olarak tarihe geçmiş kişidir. 
  • Amerika Birleşik Devletlerinin ilk başkanıdır aynı zamanda. Bağımsızlık savaşı sonrası seçimle ilk seçilen Başkan olma sıfatını elde etmiştir. 

G. Washington Kaç Yılında Nerede Doğmuş ve Kaç Yılında Ölmüştür?

  • 22 Şubat 1732 senesinde ABD'nin Virginia bölgesinde Westmoreland'da doğmuştur. 
  • 14 Aralık 1799 senesinde ise ölmüştür. 

 

GEORGE WASHİNGTON NERELİDİR VE BABASININ İSMİ NEDİR?

  • Köken itibariyle İngiliz asıllı olan Washington kendisinden önce 4 kuşaktır ABD'de Virginia'da yaşayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 
  • Babasının ismi  Augustine Washington olup, babası 1693 yılında doğup, 1743 senesinde hayata gözlerini yummuştur. 
  • Annesinin ismi ise Mary Ball olup, 1708 yılında doğum 1789 senesinde ölmüştür. 

GEORGE WASHİNGTON KAÇ DÖNEM VE KAÇ YIL BAŞKANLIK YAPMIŞTIR?

ABD 'de bir başkanlık dönemi 4 yıldır. G. Washington 2 dönem olmak üzere toplamda  yıl Başkanlık yapmıştır. 3. Dönem tekrar seçilmiş olsa da kendi isteği ile bu vazifeyi yapmak istememiş ve Başkanlığı kendi isteği ile bırakmıştır. 

GEORGE WASHİNGTON'UN BAŞKAN OLDUĞU TARİHLER NEDİR?

30 Nisan 1789 tarihinde ABD'nin ilk başkanı olarak göreve başlamıştır. Toplamda 8 yıl bu görevi yaptıktan sonra 4 Mart 1797 senesinde kendi iradesi ile 3. dönem görevi kabul etmeyerek Başkanlığı bırakmıştır. 

Washington'dan Sonra ABD'nin Başkanı Kim Olmuştur?

John Adams 1797 yılından itibaren 4 yıl boyunca ABD'nin ikinci Başkanı olarak görev yapmıştır. Bu kişi aynı zamanda Washington döneminde Başkan Yardımcısı olarak görev almış bir kişidir. ABD tarihinde kurucu başkan sıfatıyla anılmaktadır.

Ayrıca genel kültür açısından bilmenizde yarar var: ABD'nin ilk Başkan Yardımcısı  John Adams'dır.