Evden Para Kazanma Yöntemleri 2022

Günümüz çalışma hayatı ne yazık ki gittikçe daha acımasız, daha sert koşullar barındırmaya başladı. Rekabet odaklı iş dünyası, personellerden daha fazla fiziki efor talep ediyor. Bu tip bir çalışma temposuna adapte olabilmek çoğu zaman oldukça zordur. Bu nedenle insanlar artık yavaş yavaş daha farklı çalışma modellerine yönelmeye başladı. Bu konudaki arayışların önemli bir bölümü insanları freelance çalışma tarzına götürüyor. Tüm dünyada olduğu gibi bizde de gittikçe yükselen bir trend olan evden çalışarak para kazanma rağbet görmeye devam ediyor. İnternetten para kazanma ile evden para kazanma listelerinin genelde iç içe olduğunu söyleyebiliriz.

Sizler için evden para kazanma yöntemleri 2022 konusunda en popüler opsiyonları tecrübelerimizi de katarak derlemeye çalıştık. Lafı uzatmaya gerek yok işte Buyurun:

İçerik Yazarlığı Yapın

Evden para kazanma yöntemleri arasında içerik yazarlığı yapmak hiç kuşku yok ki listemizde ilk sırada yer alıyor. devletbasvuru.com web sitesi olarak bir çok platform hakkında sahip olduğumuz bilgi sayesinde size önerebileceğimiz en etkili internetten para kazanma yöntemi olarak içerik yazarlığını önereceğiz. Eğer kaleminize güveniyorsanız en hızlı bu şekilde para kazanabilirsiniz.

Gittikçe de popüler bir hale gelen içerik yazarlığı; yavaş yavaş ek iş olmaktan sıyrılıyor diyebiliriz. Bugün başlı başına bir meslek dalı gibi kabul edilen içerik yazarlığı; bazı platformlarda editörlük, makale yazarlığı gibi ifadelerle de anılabiliyor. Peki içerik yazarlarına neden son yıllarda bu kadar fazla ihtiyaç duyuluyor. Bunun en temel nedeni Google ve benzer arama motorlarının web sitelerinden özgün içerik talep etmeleri.

Gerek bağımsız web siteleri gerekse de kurumsal siteler ya da blog sayfaları Google aramalarında en üst sıralarda yer alabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Bu yarışın temel nedeni özgün içerik üretip üst sıralarda yer almak ve bundan dolaylı yoldan kazanç elde edebilmektir. Bunu başarmak için deyim yerindeyse web sitelerinin hak etmeleri ve yüzlerce rakip arasından sıyrılmaları gerekiyor. Bu noktada SEO denilen kavram devreye giriyor. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, sitelerin üst sıralarda çıkması adına yapılan çalışmaların tümüne verilen isim.

Bu çalışmalar arasında içerik üretiminin en etkili yol olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Web site tasarımcıları müşterilerinden gelen içerik talepleri için sıklıkla yazar arayışına giriyor. Yazarlar verilen anahtar kelimeleri ve içeriği özgün doğru bir şekilde uyguladıkları takdirde ortaya SEO açısından doğru bir metin çıkıyor. Şirketlerin büyük bir telaşla içerik yazarı aramalarının temel mantığı budur.

İçerik yazarlığı için çok sayıda site mevcut. İlk başlayanlar genelde r10.net, wmaraci.com ve bionluk.com üzerinden ilk yazılarını yazmaya başlıyor. 

Hangi kategorilerde daha iyi yazabiliyorsanız, bilgilerinizi alıcılarla bire bire iletişim kurarak aktarabilirsiniz. Genelde içerik yazarlığında ödemeler yapılan iş karşılığında sıcağı sıcağına ödenir. Ödeme konusunda kötü tecrübeler yaşamamak adına uzun vadede ödeme vereceğini belirten platformlardan uzak durun. En azından aranızdaki güven ilişkisi oturana kadar bu şekilde çalışmanız daha mantıklı.

Youtube İçerikleri Oluşturun

Youtube üzerinden para kazanmak son dönemin en önde gelen trendlerinden. Pek çok kişi bu konuda teknik bilgiye sahip olmamasına rağmen sayısız video yükleyebiliyor.

Youtube üzerinden para kazanabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Youtube üzerinden para kazanmak için çokça tecrübe kazanmanız gerekiyor. Gerçekten listenin en zoru şüphesiz ki youtube. Çünkü belli bir konuma gelene kadar para kazanamıyorsunuz ve kanalınızın tutup tutmayacağının bir garantisi yok. Youtubeden paran kazanabilmeniz için belli bir saat izlenmeye ve beğeniye ulaşmanız da gerekiyor.

Youtube üzerinden para kazanmak için herkesin tanıdığı fenomenlerden biri olmanıza gerek yok ancak hedef kitlenize uygun, kaliteli içerikler üretirseniz insanlar mutlaka sayfanıza abone olacak ve videolarınızın devamını dört gözle bekleyeceklerdir.

Youtube üzerinden kanal açmak, bir Google hesabı olan herkesin rahatlıkla yapabileceği bir şey. Youtube size değerli bir mikrofon bırakıyor, bunu ne kadar iyi değerlendirip değerlendirmediğiniz tamamen size kalmış bir durum.

Videoları milyonlarca kez izlenen fenomenler, bütün işlerini bırakıp tamamen bu platforma kendilerini kanalize etmiş durumdalar. İnsanların ilgisini çekebilecek en doğru ve en akıllıca içerik fikirleriyle insanların ilgisini çekebilirsiniz.

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle belli bir kitleye ve beğenmeye ulaşın, kanal ayarlarınızı para kazanmak için uygun hale getirin. Daha sonra kanalınızın reklam alma seçeneğini açın.

Videolarınız izlendikçe her ay Youtube, banka hesabınıza belli bir miktar para gönderecektir.

Kendinizi en iyi ifade edebileceğiniz temaların ya da konseptlerin üzerine gitmeniz sizin açınızdan çok daha doğru bir yol olacaktır. Bugün Youtube’da milyonlarca abonesi bulunan henüz genç yaşta pek çok insan söz konusu. Bazen en yaratıcı fikirden ziyade en doğru fikri bulmak meseledir.

Kitlenizi doğru analiz ederseniz haftada çekeceğiniz 1-2 video ile bile kendinize güzel bir ek gelir sağlayabilirsiniz. Ama üst kısımda belirttiğimiz gibi bu zor, uzun ve çerefilli bir süreç. Belki eskiden youtube üzerinden para kazanmak daha kolaydı. Ama artık herkese herşeyi yapabiliyor. Büyük ve kendini kanıtlamış kanallara youtube daha fazla güveniyor. Kendinizi kanıtlamanız uzun bir zaman alacak!

Youtube Üzerinde Ders Kanalı Açabilirsiniz

Bir üst başlıkta youtube kanalından bahsettik. Ancak özellikle sizlere bahsetmek istediğimiz bir diğer husus uzmanlık alanınız olan bir sahada birbirini takip eden videolar yayınlamanızdır. Bunun sebebi ziyaretçilerin bir sonraki ziyaretlerini kendiliğinden gelmesini sağlamasıdır. 

Youtube'de aslında bu şekilde onlarca kanal mevcut. Ancak her kanalın eksik tarafları olduğu gibi mükemmel değildir. Örneğin İngilizce ders anlatan bir kanalınızın olduğunu düşünün. En düşük seviyeden en zor seviyeye kadar bütün dersleri anlatarak takipçiler var edebilirsiniz. 

Youtube üzerinde rekabet etmenin en ince noktası bir  şeyi en güzel şekilde anlatmaktır. Örneğin: site üzerinde ingilizce ders anlatan onlarca kanal olabilir. Ancak kullanıcı kendisine en iyi öğreten daha doğrusu en kolay şekilde öğreten kanalı tercih edecektir. 

Youtube Üzerinden Çocuk Kanalı Açabilirsiniz. 

Muhtemelen hepiniz duymuşsunuzdur. Prenses Elif kanalını. Yada onlarca benzerlerini. Prenses Elif kanalı diye google de aratma yaparak bu kanal hakkında fikir edinebilirsiniz. Kazançları trilyonu bulan bu ailenin işi gün içinde bütün aktivitelerini videoya alarak yayınlamaktır aslında. Ve bu kanalın takipçileri yüzde 99.9 küçük çocuklar. Sistemi eleştirecek değilim. Nihayetinde bu saha da bir iş kolu. 

Sizlerde çocukların istifa edeceği faydalı bilgiler veren bir kanal yapabilirsiniz. 

Youtube üzerinde kazançlar tahmininizin çok üzerindedir. Eğitim üzerine olan bir kanalda her 1 milyon gösterime yaklaşık 800-1000 TL kazanç olurken, normal kanallarda bu rakam 500-800 TL gibi. Düşünsenize sadece bir videonuz 1 milyon ziyaret alıyor ve size 1000 TL kazandırıyor. 

E-Ticaret Yapın

Artık geleneksel anlamda satış yapmak bir nebze geride kalıyor. Yeni moda ise e-ticaret. Bilgisayardan temel düzeyde anlamak, e-ticaret yapabilmek için yeterli. Elektronik ticaret olarak da bilinen e-ticaret için çok sayıda platform bulunuyor. Dilerseniz bu tip platformlarda yer alabilir, dilerseniz de bizzat kendi e-ticaret sitenizi sıfırdan inşa edersiniz.E-ticaret siteleri normal web sitelerinden farklı ve genel anlamda daha pahalıdır. Siteniz üzerinden ürünlerinizi tüm dünyaya yasal yollarla satmanız mümkün.

Amazon başta olmak üzere tüm dünyanın tanıdığı dev şirketler esasen basit bir e-ticaret girişimi olarak yola çıkmış şirketlerdi. Bu konuda da hedeflediğiniz kitlenin ihtiyaçlarına yönelik doğru ürünleri pazarlayabilirsiniz. Ürünleri uygun fiyata temin edebilirseniz e-ticaret üzerinden yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Kargolama, paketleme, depolama, iade, müşteri ilişkileri gibi önemli departmanları doğru şekilde temellendirmeniz gerekiyor.

Fakat bu alanda ki tecrübelerimizle size gerçekten bir öneride bulunmak istiyoruz. Sıfırdan bir e-ticaret sitesi kurmanın çok büyük masrafları var. Ayrıca gerçekten ürün girmesi, satması, kargolaması, faturalandırması hepsi gerçekten çok yorucu süreçler. Hele ki Trendyol, n11, Hepsiburada, Sahibinden, Gittigidiyor gibi devler varken satış yapmak çok maliyetli. Biz bu noktada size yükselen yeni e-ticaret anlayışını öneriyoruz.  "Marketplace" olarak adlandırılan bu akım ile kuracağınız bir şahıs şirketiyle Trendyol, n11, Hepsiburada, Sahibinden, Gittigidiyor gibi e-ticaret platformlarında ürününüzü satabilirsiniz. Bu şirketler üzerinden satış yaptığınız zaman belli bir komisyon ödüyorsunuz. Onlar kendi platformalarında sizin ürünlerinizi satıyor. Sitemizde bu yazıyı okuduktan sonra marketplace kavramını araştırınız. Biz de bu yazı yok ne yazık ki.

İnternet Sitesi – Blog Sayfası Açın

İnternet üzerinden para kazanmanın gerçekten ucu bucağı yok. Web sitesine alınacak reklamlar üzerinden gelir elde etmek en klasik yöntemlerden birisi durumunda. Nihayetinde web sitelerinin de tıpkı televizyon kanalları gibi reyting düzeyleri söz konusu. Her web sitesi, içeriğine göre farklı düzeylerde trafik alabiliyor. Kendinize güveniyor ve yüksek trafik alabilecek bir blog sayfası ya da web sitesi hazırlarım diyorsanız, bu işten para kazanmanız işten bile değil.

Adsense üzerinden Google, sitenize alacağınız reklamlar karşılığında size belli ödemeler yapacaktır. Siz sadece içeriği zengin olan, kitlesi geniş olan bir web sitesi oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Ama... Kusura bakmayın "ama" ile başlamak zorundayım. Çünkü şu an okuduğunuz bu yazıyı bile saatlerce süren bir çalışma sonucunda hazırladık. Aylar yıllar geçtikten sonra bile okunup okunmayacağını bilmeden yazdık. Aslında yazdığımız ve emek verdiğimiz her içeriğin google ve kullanıcı nezdinde ne kadar işe yaracağını bilemiyoruz. Ayrıca bugün bir web sitesi yapmak zannettiğiniz kadar kolay değil. Ya da sadece mesele web sitesi yapmak değil. Her yıl dünyada milyonlarca web sayfası açılıp kapanıyor. Youtube gibi uzun bir süreç. 

İnternet sitesi yaptığınızda en az bir sene yükselmesini bekliyorsunuz. Yükseleceğinin de garantisi yok.

Dropshipping

Yukarıda açıkladığımız e-ticaret alanında, son dönemlerde dropshipping adı verilen yeni bir uygulama söz konusu. Bu hizmetten faydalanarak depolama, kargolama, iade gibi baş belası sorunlarla hiç muhatap olmadan e-ticaret yapabilirsiniz.

Size satış ortaklığı sunan Dropshipping sayesinde, tedarikçilerden satışına katkı yaptığınız her ürün için komisyon elde edersiniz. Dilerseniz tedarikçilerinizin ürün linklerini sosyal medyada ya da köprü olması bakımından bağımsız bir web sitesinde sergileyebilirsiniz. Müşteri ürünü satın almak istediğinde, siz gerekli adres ve iletişim bilgilerini tedarikçinize ulaştırırsınız. Girişimci ruhunuza güveniyorsanız, dropshipping düşük sermaye ile kazanç sağlamak adına harika bir sistem. 

Dropshipping ile üste anlattığımız marketplace birbirine benzer kavramlar olsa da tamamen benzer değiller. Genelde dropshipping amazon gibi büyük e-ticaret sitelerinde yapılan bir kazanç yöntemi. marketplace'de elinizdeki ürünü yolluyorsunuz. Dropshipping'de ise satışı siz yapıp büyük toptancılara siparişi yolluyorsunuz onlar ilgili alıcıya yönlendirme yapıyor. Dropshipping daha önce denedik ama zor bir alan olduğunu söylemek mümkün.

Tasarım Yeteneklerinizi Kazanca Dönüştürün

Resim, grafik tasarım, edebiyat, sinema, senaryo, reklam, seslendirme, animasyon, prodüksiyon gibi alanların herhangi birinde özel bir yeteneğiniz varsa Türkiye’deki freelance sitelerinde hemen üyelik oluşturabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz içerik yazarlığı tarzı işlerin de yer aldığı çok kapsamlı freelance siteleri diyebiliriz buralar için. Benzer örneklere yurtdışında rastlıyorduk ve nihayet ülkemizde de harika örnekler oluşmaya başladı.

Binlerce aktif yetenekli freelanceın yer aldığı sitelerde ödemeler ilk iş gününde hesabınıza yansıyor. Fiyatı tamamen özgür iradenizle kendiniz belirliyorsunuz

Bu arada gelen talebe göre %20’lik bir komisyonu siteye vermek durumunda kalıyorsunuz. Bu tip bir platforma Bionluk sitesi örnek olarak verilebilir.

Son dönemde Uzmankirala ve Sadeceon siteleri de benzer şekilde hizmet veriyor.

Son dönemde özellikle tasarım yeteneği anlamında en çok grafikerler bu alanın nimetlerinde faydalanıyorlar. Logo, Sosyal medya kapakları, banner reklamlar tarzı çalışmalarını belli bir ücret karşılığında yapıyorlar. Genelde Türkiye'de r10 ve wmaraci üzerinden aktif şekilde satış yapıyorlar.

Online Anketler Düzenleyin

Anket doldurmak genelde öğrenciyken pek çoğumuzun en az bir defa deneyimlediği bir iş. İnsanlarla bire bir iletişim kurmak ve sosyalleşmek adına da oldukça verimli bir iş olmasına rağmen anketörlük artık online mecralarda daha yaygın şekilde gerçekleştiriliyor. Anket şirketlerinin pek çoğu masa başında yapılan anketlerin çok daha hızlı sonuçlandığını ifade ediyor. Anket siteleri için anketleri doldurun, önünüze gelen soruları hızlı hızlı doldurun; vereceğiniz cevaplardan gelir elde edin. Anket üzerinden para kazanma konusunda beklentilerinizi pek yüksek tutmayın. Anket doldurma siteleri üzerinden ancak belli düzeyde harçlık edinebilirsiniz. Fakat sizi hiç yormayacak bir iş olduğunu da önemle vurgulamalıyız.

Bla, Bla. Aslında online anket doldurarak para kazanana şimdiye dek hiç rastlamadım. Biraz boş iş uzak durun.

E-Kitap Yazarak Para Kazanın

Özellikle genç nesil artık e-kitap alanına kaymaya başladı. Kişisel gelişim kitapları haricinde aşk ve benzer temalı e-kitapların müthiş bir kitlesi bulunuyor. Normal kitapların dışında kendine has bir dilinin olduğunu belirtmeliyiz. Önce bu konuda yazılan iyi örnekleri incelemeli, daha sonra da kolları sıvamalısınız. Kitabınız uygulama olarak sanal raflarda yerini alabilir, bu sayede yazma yeteneğiniz üzerinden ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Tabi ki bunun için yazarlık yeteneğinizin olması gerekiyor. Ki dünya artık teknoloji çağında kimse doğru düzgün bir şey okumuyor. Böyle bir ortamda e-kitaptan para kazanmanız için çok çaba sarfetmeniz gerekebilir.

Yemek Yaparak Para Kazanın

Özellikle vaktinin önemli bir bölümünü evde geçiren hanımlar için evde yemek yaparak para kazanmak son derece makul bir yöntem gibi duruyor. Nihayetinde her gün pratik yaptıkları için ev hanımlarının yemek yapma konusunda önemli bir eğilimi söz konusu. Bu eğilimi kazanca dönüştürmek ise son derece kolay. Bu konuda freelance çalışacak insanlar arayan çok sayıda site veya şirket bulunuyor. Pasta, tatlı, sarma ve pilav gibi yiyecekler özel olarak en fazla sipariş edilen grup içinde yer alıyor. Belli mekanlarla özel olarak anlaşabilir, onların günlük yemeklerini evinizden yapabilirsiniz.

Dilerseniz de bu konuda hizmet talebi olan yemek şirketleriyle bağlantı kurabilirsiniz. Genelde şirketler size yemeklerin malzeme bedellerini peşin olarak sunar. Buna göre sizden haftalık bir yemek programı çıkarmanızı beklerler. Koşullar her şirkete göre değişiklikler gösterebilir. Hızınıza ve elinizin lezzetine güveniyorsanız bu iş tam olarak size göre.

Tabi ki bu da dar bir alan. Üstelik aşçı olmanız veya bir aşçı kadar yetenekli olmanız gerekiyor. Aslında bu işte en çok gelir elde edenler pastacılık kursuna gidip doğum günleri ve özel günler için kurabiye, şekerleme yapan kişilerdir. Bunlarda satışlarını instagram gibi sosyal medya mecralarından yapıyor. Tabi ki sosyal medya da yükselmek te ayrı bir zorluk.

Ders Vermek

Eğer belli bir alanda özel bir yeteneğini varsa ve bu konudaki bilginizi birikiminizi başka insanlara aktarmaktan hoşlanıyorsanız internet üzerinden ders vererek para kazanabilirsiniz. Bunun için en ideal platformun Udemy sitesi olduğunu söyleyebiliriz. Udemy sitesinde pek çok branştan ders verebilecek durumda olan insanla karşılaşmanız mümkün. Siz de kendi branşınızla bu listedeki yerinizi alabilirsiniz. Örneğin iyi düzeyde İngilizce biliyorsanız, bilginizi küçük videolara dönüştürün ve akıcı bir dille dersinizi gerçekleştirin. İçerik tamamen size kalmış bir durum. Dersi dilediğiniz ölçüde yaratıcı bir şekilde aktarabilirsiniz. İlgiye bağlı olarak güzel bir gelir elde etme şansınız bulunuyor.

Gerçekten bir ihtisas alanınız varsa yapılacak en mantıklı işlerden biri online ders vermek. Hele ki ingilizceniz var ise oldukça faydalı olabilir. Ama her dilde eğitim verebilirsiniz.

İnstagram’da Sanal Butikler Oluşturun

Sosyal medya ağlarının hemen hemen hepsi üzerinden ayrı ayrı para kazanmak mümkün. Facebook, Youtube, Twitter gibi platformların her birinden para kazanma yöntemleri birbirinden farklı farklı diyebiliriz. Instagram’a burada özel bir parantez açmak gerekiyor. Etkileşim potansiyeli son derece yüksek bir yer olan Instagram artık pek çok kişi için sanal bir butiğe dönüşmüş durumda. Yaratıcı tasarımlarınızı İnstagram’da açacağınız sayfalar üzerinden, yüksek kaliteli fotoğraflarla beraber zenginleştirebilirsiniz. Göz alıcı tasarımlarınız varsa mesaj kutunuz kısa sürede sipariş istekleriyle dolacaktır, emin olabilirsiniz.

Instagram'da satış yapan arkadaşlarımız genelde kullanıcı satın alarak veya reklam vererek sayfalarını büyütüyorlar. Ayrıca belli çekilişlerle de kullanıcı sayılarını artırıyorlar. Özel ürünleriniz varsa veya özel ürünleri uygun fiyata bulabilirseniz. Bunu da listemizde en mantıklı işlerden biri olarak listeliyoruz.

Online Fotoğraf Satın

Son dönemlerde fotoğraflarda ciddi bir telif sorunu söz konusu olmaya başladı. Bu nedenle online fotoğraf satın alma siteleri doğmaya başladı. Pek çok kişi için özgün fotoğraf edinmek artık başlı başına bir sorun. Bazı siteler bu ihtiyaca cevap vermek için fotoğraf stokluyor. Özgün fotoğraf kullanımı arama motoru sonuçlarını dahi olumlu yönde etkiliyor. Boş zamanlarınızda çektiğiniz fotoğrafları bu tip sitelere satabilir, bunu çok keyifli bir kazanca dönüştürebilirsiniz. Bu tip freelance işlere stock fotoğrafçılık deniyor. Konuya dair detaylı bilgi almak ve ilgili firmalarla iletişim kurmak isterseniz, aramanızı bu şekilde yapmanızı öneririz.

Viral Vidieolar Hazırlamak

Viral İngilizcede yayılmak, hızlı bir şekilde dolaşıma girmek manalarına geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere viral reklamda amaç, kitleye hızlı bir şekilde ulaşmak. Aslında internette gördüğümüz popüler videoların, üzülerek söylüyoruz ki pek çoğu viral tabanlı içerikler. Yani aslında bir nevi kandırılıyoruz, duygularımızla oynanıyor. Fake diye adlandırabileceğimiz bu tip video içeriklerde her daim gizlenen subliminal reklamlara denk gelmek mümkün. Bunun çoğu zaman izleyici olarak farkında olamıyoruz. Viral reklamlar çok düşük bir bütçeyle çekilebilir. Yüklenen videolar eğer tutarsa milyonlara birkaç günde ulaşabilir. Gizli reklam içerikli popüler videolar üreterek büyük markalardan önemli reklam gelirleri elde edebilirsiniz.

Bütün bu saydığımız freelance işleri daha da çoğaltmak mümkün.

  • Örneğin yabancı bir dile hakimseniz online tercümanlık yapabilirsiniz,
  • Çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanan birisiyseniz evinizde çocuk bakıcılığı yaparak,
  • El becerinize güveniyorsanız, yine aynı şekilde kendi evinizden bebek ve nikah şekerleri hazırlayabilirsiniz,
  • İnternette fazla vakit geçiriyorsanız domain alıp satabilir, oyun oynayarak, mail okuyarak, dosya paylaşarak, sosyal medya hesapları yöneterek,
  • Kurgu-montaj çalışmaları yaparak
  • Hatta müzik dinleyerek bile para kazanabilirsiniz.

Sizler için tavsiye niteliğinde olan bu tip içeriklerimizle, önümüzdeki günlerde de karşınızda olmaya devam edeceğiz. Herkese bol kazançlar dileriz.