30 Adet En Güzel-En Çok İzlenen-En Popüler YABANCI DİZİLER!

Editörümüz herkesi düşünerek genel bir çalışma yaptı ve en iyi dizileri sizler için inceledi. Bu dizilerin bir kısmına netflix üzerinden izleyebilirsiniz. Şimdi Birbirinden harika ve özel diziler listemizi incelemeye hemen başlayın!

1. Game Of Thrones

Fantastik bir evrende geçen Game of Thrones (Taht Oyunları) 7 Krallık, artık tüm kıtayı yönetme gücüne sahip Demir Taht’a hakim olabilmek için birbiriyle yarışmaktadır. Kıtada yazlar onlarca yıl, kışlar ise çok çok uzun sürebilmektedir. 7 Krallıktan biri olan ve Kuzey Diyarını yöneten Stark ailesinin başında bulunan Eddard “Ned” Stark, Kral Robert’ın en yakın dostudur ve komple kurban edilmesini öğrenir. Tüm bunlar olurken kış artık gelmektedir ve beraberinde kuzeyden uzun süredir ortaya çıkmamış bir tehdit yaklaşmaktadır.

2. Breaking Bad

breaking bad en iyi diziler

Dizide Walter White isimli zeki ve yetenekli kimya öğretmeninin metanfetamin uyuşturucusunu üretmeye başlamasıyla yaşadığı değişimi görüyoruz. Liseden öğrencisi olan ve uyuşturucu işlerini iyi bilen öğrencisi Jesse Pinkman ile üretim ve satım işlerine başlar. Ancak bu süreçte pek çok sorunla karşılaştığı gibi ailesi ile pek çok problem yaşamaya başlar. Tanıdığı ve tanımadığı pek çok kişinin hayatını değiştirmeye başlayan Walter, artık kendi imparatorluğunu devam ettirmeye çalışır.

3. Westworld

Westworld en iyi diziler
1973 yılında vizyona giren Westworld (Batı Dünyası) isimli filmden uyarlanan dizi, zenginlerin yapay bir dünyada vakit geçirecekleri ve gerçek bir deneyim yaşayacakları ortam sağlayan parkta yaşanan olayları konu edinir. Vahşi Batı temasına sahip bi parkta, insanımsı robotlar bulunmaktadır ve amaçları zenginleri eğlendirmek ve iyi vakit geçirmelerini sağlamaktır. Ancak bir müddet sonra insanımsı robotlar uyanır ve efendilerine baş kaldırmaya başlar.

4. Friends

Friends en guzel yabanci diziler

Amerikan yapımı sit-com yapımları içerisinde en bilineni ve ünlü olanı olan dizi, Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın hayatlarını konu edinir. 1994 yılından 2004 yılına kadar sürmüştür. Final bölümünü 52 milyon kişinin izlediği dizinin halen büyük bir hayran kitlesi mevcuttur. Pek çok ödül alan yapım, ayrıca oyuncularının da iyi bir şekilde ünlenip tanınmasını sağlamıştır.

5. The Wire

the wire en guzel yabanci diziler

ABD’nin Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde geçen polisiye ve drama dizisidir. Dizinin her bir sezonunda Baltimore şehrinin farklı bir yüzünü işlemektedir. Genel olarak yasal dinlemeler sayesinde işleyen polis ve yargı sistemini ele alır. Suçlular ve suçluların dünyası çarpıcı bir biçimde ele alınır. Uyuşturucu, liman, şehir yönetimindeki yolsuzluklar, bürokrasi ve eğitim alanındaki sosyopolitik ilişkileri iyi bir biçimde ele almıştır.

6. Band of Brothers

brands of brothers yanabci dizi

Band of Brothers (Kardeşler Takımı) İkinci Dünya Savaşı temalı en iyi dizilerden birisidir. Steven Spielberg ve Tom Hanks dizinin yapımcılığını üstlenmiştir. Dizi ABD tarafında bulunan Easy paraşütçü piyade bölüğünün başından geçenlere odaklanır. Avrupa’da savaşın en zor zamanlarında görev alan bu bölük, savaşın kaderini değiştirecek olaylara imza atmıştır. Gerçek hikayelerden uyarlanan dizi, bölükte bulunan askerlerin anılarından yola çıkmıştır.

7. Rick and Morty

Rick and Morty en guzel yabanci dizi

Yetişkin animasyon dizisi olarak son yıllarda iyi bir çıkış yakalayan Rick and Morty, alkolik bir bilim insanı olan Rick’in torunu Morty ile olan maceralarını konu alır. Dahi ve boyutlar arasında gezinebilen bir mucit olan Rick’in maceraları zaman zaman onu tehlikeye atabilecek noktalara gelebilmektedir. Morty ile olan ilişkisine oldukça önem veren Rick, kızı ve damadıyla da birlikte yaşamaktadır. Alkolikliği sebebiyle sürekli olarak başını belaya sokan Rick’in yardımına kimi zaman Morty yetişir.

8. The Sopranos

the sopranos

Dünyanın en iyi mafya dizileri arasında gösterilen The Sopranos, Sopranos mafya ailesini konu alır. Dizide psikologa giden bir mafya babası Tony Sopranos’un, İtalyan mafyasının başındadır ve sürekli olarak meslek, suç, şiddet ve ailesi arasında kurmaya çalıştığı dengeyi anlatır. Tony’nin ailesiyle olan ilişkileri ve onların hayatlarından kesitler sunulduğu dizi suç ve ahlak dengesine odaklanan çarpıcı bir dizi olmuştur.

9. Avatar The Last Airbender

yabanci dizi Avatar The Last Airbender

ABD’nin Nickelodeon kanalında yayınlanan ve Asya etkileri taşıyarak dövüş sanatları ve dünyadaki en önemli dört elementi konu alan Avatar: Son Hava Bükücü, dünyada Avatar kurumundan olan hava bükücü Aang’in hikayesini anlatır. Ateş ulusu, dünyayı işgal etmeye başlamıştır ve bunu ancak Aang durdurabilmektedir. Ateş kralıyla yapacağı savaşta pek çok maceraya atılan ve yol arkadaşı edinen Aang, artık Ateş ulusu tarafından açık bir hedeftir. Animasyon ve çizgi film öğeleriyle her yaşta izleyiciyi kendisine bağlayan dizi, oldukça başarılı olmuştur.

10. Sherlock

Sherlock

Arthur Conan Doyle’un ünlü roman serisi olan dedektif Sherlock Holmes’un dizisi olan Sherlock, detayları yakalamada usta olan ve dedektiflik yapan Sherlock Holmes’u konu alır. Harika ve hızlı bir şekilde cinayetleri çözen Sherlock Holmes, artık ezeli düşmanı Moriarty’nin hedefindedir ve ona karşı olan mücadelesinde yanında Dr. John Watson vardır. İkisi beraber artık hem cinayetleri çözmeye hem de Moriarty’i yakalamaya girişir.

11. Lost

lost


ABD Los Angeles’tan kalkan yolcu uçağı, Avustralya’nın Sidney şehrine giderken Pasifik’te gizemli bir adaya düşerek kaza yapar. Dizi, adaya düşen ve kurtarılmayı bekleyen kurtulanların hikayelerini konu alır. Yolcuların geçmişleri ve adanın pek çok gizemi de yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Adanın içerisinde olan biteni çözmeye çalışan ve bir yandan da kendi aralarında mücadele veren yolcular, artık hayatta kalmaya çalışacaktır.

12. The X-Files

The X Files

The X-Files (Gizli Dosyalar) dizisi, iki federal ajan olan Fox Mulder ve Dana Scully’nin çözülemeyen paranormal ve tuhaf olayları çözmesi için The X-Files bölümüne atanmasını anlatır. Fox Mulder inançlı bir bakış açısıyla olaya yaklaşırken hem doktor hem de bilim insanı olan Dana Scully ise bilimsel bakış açısıyla kuşkucu bir tavıra sahiptir. Dizi ilerledikçe, devletin uzaylı çalışmalarına ve gizli tutulan pek çok olayın kapısı aralanır.

13. Family Guy

family guy

ABD Rhone Island’da kurgu bir şehirde yaşayan Griffin ailesinin ailesini konu olan animasyon komedi dizisi, Amerikan kültürünü, toplumunu ve televizyon gibi değerlerini oldukça farklı ve güzel bir şekilde eleştirmektedir. Konuşan bir köpek olan Brian ve evin bebeği olan ancak şeytani bir karakter olan Stewie’nin pek çok macerası bulunmaktadır.

14. Firefly

Firefly

Firefly sınıfı Serenity isimli uzay gemisiyle maceradan maceraya atılan Joss Whedon’ın maceralarını anlatan dizi, oldukça büyük hayran kitlesine sahip vahşi batı ve uzayı harmanlayan bir temaya sahiptir. Oldukça iyi reyting almasına rağmen dizi iptal edildi ve yeniden çekilmesi. Bu durum büyük tepkilere neden oldu ve halen daha dizinin geri dönmesini isteyen hayran kitlesi mevcut.

15. True Detective

True Detective

Her sezon farklı bir dedektiflik hikayesini işleyecek oldukça kasvetli ve yaratıcı bir senaryoya sahip dizi, cinayet masasında görevli iki dedektifin Lousiana eyaletinde bir seri katilin izini sürmesiyle başlar. Bu süreçte pek çok farklı ve gizemli olayla karşılaşan ikilinin hayatlarında da derin olaylarla karşılaşacaktır.

16. Fargo

fargo

Minnesota eyaletinde Bemidji şehrinde geçen kara mizah ve suç öğelerinin ustalıkla harmanlandığı bir dizidir. Dizide acımasız katil Lorne Malvo tarafından kötü yola düşürülen pısırık ve özgüvensiz Lester Nygaard’ın eşini öldürmeye başlamasıyla birçok olay tetiklenir. Bemidji polisi bu olayların perde arkasını araştırmaya başlar.

17. Black Mirror

black mirror

Drama, hiciv ve geleceği göstermesi bakımından Black Mirror (Siyah Ayna) oldukça çarpıcı bir dizi olarak herkesin aklında yer ediniyor. Her bölüm farklı bir tema işlenerek insan olmanın doğası ve günümüz postmodern dünyasında değişen insanlık ve insan ilişkilerine çarpıcı bir gönderme serisi sunuyor.

18. Seinfeld

Seinfeld

New York’lu dört arkadaşın başından geçen garip olayları ve birbirleriyle olan ilişkileri anlatan komedi dizi olan Seinfeld, komedyen Jerry Seinfeld ekseninde ilerler. Karşı komşusu Kramer ile olan komik arkadaşlıkları dizinin her yerinde kendini belli etmektedir. Dizi kendisini “hiçbir şey hakkında olmayan” olarak tanıtmaktadır.

19. House of Cards

house of cards

Politik drama türünde olan dizi, ABD Dışişleri bakanı olarak görev yapan Frank Underwood’un başkan olmak için uyguladığı planlar anlatılmaktadır. Başkan olmak için her türlü planı uygulamaya koyan Frank Underwood’un eşi ile olan ilişkileri de dizide önemli yer kaplar.

20. The Simpsons

The Simpsons

ABD’nin Springfield şehrinde yaşayan sıradan bir Amerikan ailesi olan Simpsonların komik ve eğlenceli hayatını anlatan animasyon dizisi, ABD’de çok uzun yıllardır yayın yapmaktadır ve herkesin en fazla bildiği animasyon dizilerden birisidir.

21. Dexter

dexter

Miami Metro Polis departmanında kan sıçrama analisti olarak çalışan Dexter Morgan, ayrıca gizli bir seri katildir. Dexter bir roman uyarlaması olarak dizisi çekildiğinde oldukça beğeni topladı.

22. The Walking Dead

the walking dead


Tüm dünyada başlayan zombi salgını ve hayatta kalan bir avuç insan. Tüm bunlara rağmen hayatta kalmaya çalışan insanların hayatını konu alan dizi, büyük bir prodüksiyon örneğidir. Dizi kasabanın şerifi olan Rick’in hastanede uyanmasıyla başlıyor ve yol boyunca tanıştığı arkadaşlarıyla hayatta kalmaya çalışıyor.

23. Rome

rome


Büyük bir prodüksiyona sahip olan ve bir çok ödüle aday gösterilen Rome, Roma’nın en güçlü olduğu zamanları anlatıyor. Dizi ilk sezonunda Jül Sezar’ın Galya’da ve Mısır’daki başarılarını, ikinci sezonunda Sezar’ın varisi Octavian ve Marcus Antonius’un mücadelelerini ele alıyor.

24. Stranger Things

stranger things

Bilimkurgu ve korkuyu harmanlayan ve 80’li yıllar temasında geçen dizi, Hawkins kasabasında yaşayan dört çocuktan birinin esrarengiz bir biçimde kaybolması ile başlıyor. Kasabada yaşanan doğaüstü ve paranormal olaylar, arkadaşlarını aramaya girişen üç çocuğa yardım eden psikokinetik güçlere sahip bir kız ile iyice çığırından çıkar.


25. South Park

south park


Colorado’nun South Park isimli hayali kasabasında geçen çizgi dizi, oldukça yetişkin öğeler içeren ve sert mizahıyla insanları etkilemeyi başarmıştır. Dört çocuğun kasabadaki hayatını anlatan dizi oldukça eğlenceli ve hiciv öğelerinin çok iyi kullanıldığı bir tarza sahiptir. Bir çok kültürel, sosyal ve siyasi gönderme yapması sebebiyle kimi çevreler tarafından eleştirilerin hedefi olmuştur.

26. The Office

the office


Dizi, Dunder Mifflin isimli kağıt şirketinin Scranton’da bulunan ofisinde kişilerin arasındaki komik ilişkileri işler. Çalışma hayatı, çalışan ilişkileri ve kurumsal hayat hakkında bir çok öğe barındıran ve bunu izleyiciye en eğlenceli şekilde sunan dizi, oldukça sevilen ve büyük hayran kitlesine sahip olan dizilerin başında gelir. Şubenin müdürü olan Michael Scott, davranışlarıyla ve düşünceleriyle tam bir komedi unsuru olarak karşımıza çıkar.

27. Arrested Development

Arrested Development

Eskiden zengin ancak artık batmaya yakın bir şirketi bulunan Bluth ailesinin başından geçenler ve tüm ailesini bir araya getirerek şirketini düzeltmeye uğraşan Michael Bluth’un komik maceralarını izlediğimiz dizi, çok ince esprilere sahip yapısıyla ve farklı karakterleriyle izlenmeye değecek en iyi komedi dizilerinden biridir.

28. Mr. Robot

mr robot

Psikolojik gerilim ve dram öğelerinin bilimkurgu ve hackerlik öğeleriyle harmanlandığı başarılı dizi Mr. Robot, başarılı ancak sosyal açıdan sıkıntıları bulunan Elliot isimli gencin hayatı anlatılır. Dünyaya hakim olan E-Corp’u hackleyerek dünyayı özgürleştirme planına dahil olan Elliot’un hiç beklemediği olaylar gelişir. Babasıyla olan ilişkisi tüm bu süreç içerisinde karşısına çıkacaktır.

29. Boardwalk Empire

Boardwalk Empire

1920-1933 yılları arasında ABD’de yaşanan içki yasağı sırasında geçen suç ve mafya dizisi olan Boardwalk Empire, gangsterler ve politikacılar arasındaki gerilimleri anlatır. Dönemin önemli gangsterleri olan Enoch 'Nucky' Thompson, Al Capone ve Lucky Luciano da dizide görülmektedir. Bir roman uyarlaması ve dönem dizisi olarak oldukça çarpıcı bir dizidir.

30. OZ

The Oz


6 sezon süren ve oldukça iyi ve kötü tepki toplayan hapishane dizisi Oz, Oswald eyaletinde bulunan yüksek korunaklı hapishanede Emerald City isimli özel bölümünde kalan mahkumların hayatlarını konu alır. Hapishane yönetimi ve mahkumların arasındaki ilişkiler, devletin suça bakışı, insan doğası ve bürokrasinin çok iyi bir şekilde işlendiği dizi oldukça sert öğeleriyle tanınmaktadır.

Diziler elbette bize çok şey öğretir. Dizilerde kendimize veya yaşantımıza dair bir şeyler bulur ve bunu başkalarının yaşadığını da biliriz. Her ne kadar senaryo veya kurgu da olsalar, dizi kültürü ve dizi izleme alışkanlığı hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Dizi izlemek için artık sadece televizyon gerekmiyor. İnternet üzerinde pek çok platformdan da artık dizi izlenebiliyor. Dizi izlemeyi daha da kolaylaştırması bakımından internetin etkisi oldukça fazla. Gelmiş geçmiş en iyi 30 yabancı diziyi sizler için derledik.