En Çok Kazandıran 10 Meslek Hangisi? Özel Haber Serisi!

En Çok Kazandıran meslekler

Meslek seçiminde en önemli adım şüphesiz Üniversitede doğru bir bölümü tercih etmektir. Bununla birlikte doğru bir Üniversitede okumak, daha doğrusu verilen eğitimin kalitesi de ikinci planda gelir. Üçüncü adımda ise tercih edeceğiniz bölüm üzerine kendinizi geliştirme istediğiniz doğru meslek seçiminin 3 adımını teşkil eder. Bu makalemizde gelecek 10 - 20 ve 30 yıl içinde "maaşı en yüksek meslekler" yada "en çok kazandıran meslekler" konusunu, ayrıca geleceğin en popüler mesleklerini işleyeceğiz. 

Geleceğin En Popüler Mesleği Yazılım Mühendisliği (Yıllık gelir: 220 bin TL)

Yazılım mühendisliğinin en popüler olduğu ülke Hindistandır. İkinci planda ise Rusya'nın yer aldığını söylemek zorundayız. Ülkemizde de bu meslek oldukça yaygın hale gelmiştir. Ancak üzülerek söylüyorum ki çok insanın tercih ettiği bu meslek geleceğin mesleği olmaya devam etmekle beraber eski cazibesini yitirmiştir. Bunun sebebi:

  • Home Ofis çalışma düzeninden dolayı her statüden insanların bu mesleğe atılmak istemesi,
  • Kurumsal eğitimin yanında insanların kendi kendilerini geliştirmesi ile de bu mesleğin bir şekilde öğrenilebilmesi,
  • Etrafımda bankacı, İK uzmanı hatta Ziraat Mühendisi olduğu halde yazılım sektörü ile uğraşan onlarca insan vardır. 

Yazılım Mühendisliği gelecekte de en popüler meslek olmaya devam edecek. Ancak en iyiler kazanacak sadece. Bununla birlikte bu mesleğe adım atanlardan kendini sürekli geliştirme konusunda gayret gösterenler meslekte tutunabilecektir.  Şuan bir yazılım mühendisinin aldığı ücret 5 Bin TL civarındadır. Yazılımcının maharetine göre bu ramak 50 bin TL gibi rakamlara çıkabilmektedir. Ancak bu tamamen özverinize bağlıdır. 

2.Müsteşar (Yıllık gelir: 132 bin TL)

Müsteşarlar, bakanlıklarda ve elçiliklerde görev alan memurlardır. Bakanlar ve elçiler gibi üst düzey görevlilere bağlı olarak çalışan müsteşarlar, bu birimlerin alt kademelerinde görev alırlar. En yüksek devlet memuru kademesinde olan müsteşarlar, bakanların bir nevi danışmanı statüsündedirler. Her bakanlıkta bir adet müsteşar bulunur. Bakan yokken yerine vekaleten müsteşarı bakabilir. Herhangi bir bölümü bitirmelerine gerek yoktur. Müsteşar olabilmek için tek şart lisans mezunu olmaktır. Bu mesleğin hiçbir sınavı olmadığı için KPSS gibi sınavlara girilmesi de gerekmez. Yıllık kazançları ortalama 132 bin TL kadardır.

3.Pilot (Yıllık gelir: 130 bin TL)

Pilotlar çok sıkı eğitimlerden geçerek bu mesleği icra ederler. Bir pilotun yaptığını, iyi bir eğitim almayan ve bu işe yeteneği olmayan biri yapamaz. Oldukça zor bir meslek olan pilotluk için zorlu eğitimlerden ve sağlık taramalarından geçilir. Pilot olabilmek için üniversitelerin Pilotaj bölümünü okumak gereklidir. Pilotaj bölümü puanları 233,35 ile 520,89 arasında değişmektedir. Kıbrıs, Konya, İstanbul ve Ankara’da olmak üzere toplam 9 üniversitede eğitim verilmektedir. Bir pilotun yıllık geliri yaklaşık 130 bin TL civarındadır.

4.Yönetim Danışmanı (Yıllık gelir: 125 bin TL)

Şirketler, performanslarını artırmak ve geliştirmek için yönetim danışmanlarına ihtiyaç duyar. Yönetim danışmanları uzmanlık alanlarına ve çalıştıkları şirketle yaptıkları anlaşmalara göre yılda 72 bin TL ile 125 bin TL arasında bir kazanç elde ederler.

5.Avukat (Yıllık gelir: 120 bin TL)

Avukatlık yalnızca günümüzde değil geçmişte de hem sayılan hem de çok kazandıran mesleklerden biri olmuştur. Avukat olabilmek için üniversitelerin hukuk fakültelerinde okumak gereklidir. Ülkenin çeşitli yerlerindeki çok sayıdaki kurumda hukuk fakültesi bulunmaktadır. Puanlar 526,31 ile 312,9 arasındadır. Nitelikli bir avukatın yıllık kazancı ortalama 120 bin TL kadardır.

6.Yeminli Mali Müşavir (Yıllık gelir: 120 bin TL)

Yeminli mali müşavir olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Maliye Bölümü’nden mezun olmak ve minimum 3 yıl boyunca pratik eğitim almak gerekir. Maliye bölümü taban puanları 352,7 ile 201,7 arasında değişir. Yeminli mali müşavirlerin yıllık kazançları yaklaşık 120 bin TL’yi bulmaktadır.

7.BT (Bilgi Teknolojileri) Yöneticileri (Yıllık gelir: 115 bin TL)

Bilişim teknolojileri geçtiğimiz 20 yıl içinde giderek popüler hale gelmiş ve bu alandaki gelişmelerle birlikte bilişim teknolojisi uzmanlarına ihtiyaç artmıştır. BT yöneticisi düşük maliyete yüksek verimli sistemler kurar. Böylece teknoloji daha verimli bir şekilde kullanılabilir. Şu an ülkemizde yalnızca İstanbul Okan Üniversitesi’nde ve Yeditepe Üniversitesi’nde Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri bölümü bulunur. Bu bölümlerin taban puanları 403,36 ile 220,86 arasındadır. Bir BT yöneticisinin 1 yıl içinde kazandığı ortalama tutar 115 bin TL civarındadır.

8.Sigorta Uzmanı (Yıllık gelir: 110 bin TL)

Sigorta uzmanları piyasadaki risklerin ve belirsizliklerin şirketi mali yönden nasıl etkileyeceği ile ilgilenen profesyonellerdir. Deprem, fırtına ya da doğal afetler gibi önceden bilinemeyen olayların potansiyel olasılıklarını ve sonrasında mali kayıpların şirkete olan etkisini incelerler. Varlık yönetimi, borç yönetimi, iş bilgisi ve analitik yetenekler konusunda oldukça donanımlı olmalıdırlar. Sigorta uzmanı olabilmek için üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık bölümlerinden mezun olunmalıdır. Taban puanlar 305,95 ile 217,5 arasındadır. Sigorta uzmanlarının yıllık gelirleri yaklaşık 110 bin TL kadardır.

9.Uzman Doktor (Yıllık gelir: 112 bin TL)

Doktorlar günümüzde hem saygın hem de iyi bir geliri olan meslekler arasındadır. Ancak doktor olma aşamaları oldukça zorlu ve yorucudur. Üniversite sınavını kazanmak, akademik eğitimi almak ve mezun olduktan sonraki çalışma şartları göz önüne alındığında kazancı ne kadar yüksek olursa olsun bu işin sevilmeden yapılamayacağı çok açıktır. Doktorluk görevini icra edenler arasında en çok kazanan grup beyin cerrahlarıdır. Bunu diş hekimleri, estetik doktorları ve kadın doğum doktorları izlemektedir. Doktor olabilmek için üniversitelerin tıp fakültelerini kazanmak gereklidir. Tıp fakültelerinin taban puanları 547,58 ile 420,29 arasındadır. Uzman bir beyin cerrahının yıllık kazancı ortalama 112 bin lirayı bulmaktadır.

10.Hava Trafik Kontrolörü (Yıllık gelir: 107 bin TL)

Diğer mesleklere pek benzemeyen hava trafik kontrolörü, uçakların güvenli mesafelerde uçabilmeleri için hava trafiğini denetler ve koordinasyonunu yaparlar. Çok fazla stresli ve risklidir, çünkü her uçağın doğru zamanda ve doğru rotada seyir etmesini sağlamak zorundadırlar. Aksi halde uçak kazalar kaçınılmazdır. Ciddi bir konsantrasyon gerektiren bu meslekte çalışanlar yıllık ortalama 107 bin TL kazanırlar.

Sonuç olarak günümüzde en çok gelir getiren işler yıllık kazanca göre; yazılım mühendisliği, müsteşar, pilot, yönetim danışmanı, avukat, yeminli mali müşavir, bilgi teknolojileri yöneticileri, sigorta uzmanı, uzman doktor ve hava trafik kontrolörüdür. İlgi alanınıza ve yeteneğinize göre bu mesleklerden birini seçerek, yeterli bilgi ve tecrübeye ulaştığınız takdirde siz de iyi bir gelir elde edebilirsiniz.