Ekşi Sözlük Sahibi? Ne Zaman, Kim Tarafından, Hangi Amaçla Kuruldu?

Ekşi Sözlük, birçok konu hakkında bilgiler barındıran ve her konu hakkında kişisel yorumların yapılabildiği bir platformdur.

“Kutsal Bilgi Kaynağı” sloganıyla 1999 yılında kurulmuş olan site zaman içerisinde fazlasıyla büyümüş ve beğeni toplamıştır. Şu an Türkiye'nin en büyük ilk 100 sitesi arasında yer almaktadır.

Bu sözlük, bilgi edinebileceğiniz bir platform olmasının yanı sıra yorumlarını mizahla harmanlayan kullanıcılar sayesinde de aynı zamanda keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

Yazarlar çeşitli konular hakkında kişisel yorumlarını yapabiliyor olsalar da sözlük tarafından konulan birtakım kurallara uymak zorundadırlar. Eğer bir yazı uygunsuz bulunursa moderatörler veya “gammaz” olarak adlandırılan kullanıcılar tarafından silinebilir.

Gammazlar, sözlükte yer alan gönüllü üyelerdir. Gammazlık görevi daha öncesinde belirli yazarlar tarafından yapılıyordu. Ancak zaman içerisinde bu platformda bulunan her yazar gammazlık yapabilme hakkına sahip olmuştur.

Ekşi Sözlük şuan o kadar gelişmiş bir haldedir ki birçok konu hakkında yol gösterici durumundadır. Bunu fark eden girişimciler bu şekilde çalışan platformlar oluştursalar da hiçbirisi bu sözlük kadar ilgi görmemiştir.

Haliyle bu web sitesinin bu kadar popüler hale gelmesi kafalarda “Ekşi Sözlük kimin?” sorusunun cevabı da çokça merak edilir olmuştur.

Ekşi Sözlük Platformunun Kurucusu: Sedat Kapanoğlu

“Ekşi Sözlük kimin?” sorusunun cevabı:

Sedat Kapanoğlu’dur. Sedat Kapanoğlu, bu sitenin hem kurucusu hem yazarı hem de yöneticisidir. Ekşi Sözlük’te kullandığı takma ismi “ssg”dir. 1976 yılında doğmuştur ve Eskişehir’de büyümüştür. İlk programını henüz 9 yaşındayken yazmıştır.

Kariyerine 1993-1994 yılları arasında çalıştığı GenSys firmasında başlamıştır. GenSys firmasında, hasta takip yazılımları ve grafik kullanıcıları arabirimi projelerinde yer almıştır.

Daha sonra Microsoft ve PC World’ün düzenlediği” Altın Disket 94” programlama yarışmasına “Baston” isimli dosya yönetici ile katılım sağlamıştır ve DOS dalında birincilik elde etmiştir.

1995 yılının sonlarında ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün istasyonundan alınan verileri aktaran, eş zamanlı olarak da hata düzeltme ve veri sıkıştırması yapan veri aktarım protokolünü tasarlamıştır.

Oldukça başarılı bir kariyere sahip olan Sedat Kapanoğlu, 1977 yılında ODTÜ programlama yarışmasına Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümü adına katılmıştır. Yarışmaya katılan 38 takım arasında üçüncü olmayı başarmıştır. Şuan oldukça popüler bir platform olan Ekşi Sözlük’ü ise 1999 yılında oluşturmuştur. Türkiye'nin farklı konsepteki wikipediası, Sedat Kapanoğlu’nun kariyerindeki bir zirve olarak nitelendirilebilir. Ancak Sedat Kapanoğlu, kariyerine ara vermeden yeni projeler için sürekli çalışmaktadır.

Ekşi Sözlük'te Hangi Konularda Yazılar Yayınlanır?

Sloganı “Kutsal Bilgi Kaynağı” olan sözlüğün temel kullanım amacı bilgi edinmektir. Kimi zamanlar ise eğlenceli vakit geçirmek için kullanılır. Ekşi Sözlük’te bilimsel olaylardan magazinsel olaylara kadar birçok farklı konu hakkında bilgi edinmek mümkündür.

Sözlüğün gündelik yaşantıya da katkısı oldukça fazladır.

Örneğin yeni çıkan bir filme gidip gitmeme konusunda kafanız karışabilir. Böyle durumlarda bu sitede filmin adını arayarak yazarların yorumlarını okuyarak film hakkında ön bilgi edinebilirsiniz.

Bu sitede arama yaparken arama sonuçlarını farklı kriterlere göre sıralayabilirsiniz. Aradığınız konu hakkındaki yorumları çok popüler olandan az popüler olana doğru sıralamanız mümkündür. Ayrıca “gudik” özelliği sayesinde ise arama yaptığınız güne ait en popüler başlıklara ulaşabilirsiniz. Popüler başlıklar genellikle o tarihe ait gündem olmuş konularla alakalıdır. Başlıklara ve başlık altına girilmiş yorumlara kısaca bir göz atarak gündem hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bu site, kimi zaman gündem konusunun belirleyicisi olmuştur. Haber niteliği taşıyan olayların yayılmasında da önemli bir etkendir.

Ekşi Sözlük’te Nasıl Yazar Olunur? Yazar Olmak İçin Ne Yapmam Gerekli?

Türkiye’nin en çok tıklanan siteleri arasında yer alan Ekşi Sözlük, birçok kişinin yazarı olmak istediği bir platformdur. Hatta lise düzeyindeki bazı gençler arasında Ekşi Sözlük yazarı olmak kimi zaman bir statü göstergesi sayılmaktadır. Bu sitede yazar olmak için izlenmesi gereken birkaç adım bulunur.

  • Öncelikle Ekşi Sözlük sitesine girip “kullanıcı girişi” simgesine tıklamalısınız. Bu işlemin ardından karşınıza “Okur Olmadan Önce” başlıklı dikkat etmeniz gereken birtakım uyarılar çıkacaktır. Uyarıların sonrasında yer alan uyarıları okuyup kabul ettiğinizi simgeleyen butona tıklamanız gerekir.
  • Sonrasında karşınıza kayıt formu çıkacaktır. Formu doldururken öncelikle kendinize bir nick yani takma isim belirlemeniz gerekir. Bu nick, daha önce başka bir yazar tarafından alınmamış olmalıdır ve en fazla 40 karakter içermelidir. Formda bulunan diğer alanları da doldurarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz.
  • Giriş yapmanız için gerekli olan şifre e-mail adresinize gönderilir. E-mail adresinize gönderilen mail bazen spam kısmına düşebilir. Bu yüzden maili göremezseniz spam kutusuna bakabilirsiniz. Kullanıcı adınız ve gelen şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Ancak bu adımları takip ettiğinizde henüz yazar değil “okur” statüsüne sahip olursunuz.
  • Yazar olmak için ise öncelikle siteye giriş yapıp “kontrol merkezi” kısmında yer alan “çaylak modu”na tıklamanız gerekiyor. Ardından kendi seçtiğiniz başlıkların altına en az 10 enrty yani başlıkta bulunan konu hakkında görüşlerinizi girmelisiniz. 10 adet entry girdikten sonra onay bekleyen bir çaylak olursunuz.
  • Girdiğiniz entryler, Ekşi Sözlük platformunun kurallarına ve kalitesine uygunsa yazar olma şansı yakalayabilirsiniz. Yeni yazar alımlarının belirli zamanları ve sıralaması bulunur. Yani girdiğiniz entryler onaylansa bile sıralamanızın yükselmesi gerekir. Sözlükte vakit geçirmeniz, sıralamanızın ilerlemesine fazlasıyla katkıda bulunacaktır.

Ekşi Sözlük’te Nasıl Reklam Verilir?

Ekşi Sözlük, aylık hiti zaman zaman değişse de sürekli en çok tıklanan siteler arasında yer alıyor. Bu yüzden birçok firma bu sitede reklam vermek istiyor.
Eskiden bu siteye reklam vermek daha zor olsa da şuan sözlükte reklam vermenin pratik bir yolu bulunuyor. Bütçenizi belirleyip kredi kartı ile ödeme yaparak reklam verebilirsiniz.

Sponsorlu içerik modeli ile reklam verebilmek için NativeSpot üzerinden üyelik oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra reklamınızı “kampanya oluştur” butonuna tıklayarak pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. NativeSpot üzerinden reklam oluşturmak için herhangi bir teknik bilgi birikimine ihtiyaç yoktur. Bu yüzden herkes kolaylıkla Ekşi Sözlük’te, NativeSpot aracılığıyla reklam verebilir.