E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama ve Öğrenme Sayfası

E devlet üzerinden alt soy, üst soy sorgulama hizmeti yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden verilen bu hizmet 2 yıl önce hizmete açılmıştı. Bu makalemizde çok sade ve anlaşılır bir şekilde alt üst soy sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

E Devletten Alt Üst (Soy Ağacı) Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E - DEVLET SOY AĞACI SORGULAMA SAYFASI (Resmi E Devlet Sorgulama Ekranına Gider)

Soy ağacınızı sorgulamak için ilk yapmanız gereken işlem üst kısımda verilen resmi e – Devlet sitesini ziyaret etmektir. Bu konuda iki şekilde hareket edebilirsiniz.

Birincisi : Yukarıda verdiğimiz link doğrudan E Devlet sisteminde soy ağacı sorgulama sayfasına gider. Dilerseniz doğrudan bu sayfayı kullanarak T.C. Kimlik Numaranız ile şifrenizi girerek sorgulama yapabilirsiniz.

İkincisi : Bir diğer uygulama ise e Devlet sitesinin ana sayfasından sorgulama yapacağınız sayfayı bularak sorgulama yapabilirsiniz.
Her iki yöntemde aynı kapıya çıkmaktadır. Sadece her durumda sorgulama yapacağınız sayfaya size ait olan e-Devlet şifrenizi gireceğiniz için dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bu hususlara her durumda dikkat ediniz.

2020 Soy Ağacı Sorgulama Hizmeti

Soy kütüğü sorgulama işlemini internet üzerinden sadece https://www.turkiye.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Bu sayfaya bir kaç şekilde ziyaret edebilirsiniz. Birincisi makalemizin başında yer alan sayfa direk sorgulama sayfasına gider. Bir diğeri Google ye “Alt – Üst Soy Sorgulama” yazdığınızda e – Devletin direk sorgulama sayfası ilk sıralarda gelebilir. Ancak bunu pek tavsiye etmiyoruz. Bunun sebebi farklı bir sayfaya girerek şifrenizin yanlış kişilerin eline geçmesini sebep olabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise konu hakkında yayınlanmış haber sitelerinde ki linki tıklayarak sorgulama sayfasına gidebilirsiniz. Ancak bu yöntemi de tavsiye etmiyoruz.

Soy Kütüğü Sorgulama İşlemini Direk E Devlet Sitesi Üzerinden Yapınız

Yukarıda ki başlıkta da ifade ettiğimiz gibi e-Devlet sitesinden herhangi bir sorgulamayı en sağlıklı bir şekilde yapmanın yolu direk anılan siteyi ziyaret ederek ana sayfa üzerinden sorgulama ekranına gitmektir.

 • 1- e-Devlet resmi sitesi https://www.turkiye.gov.tr adresini açınız.
 • 2- Kullanıcı girişi (T.C. Numaranız) ve şifrenizi girerek giriş yapınız.
 • 3- Ana sayfa üzerinden "Hizmetler" kısmın tıklayınız.
 • 4- Hizmetler kısmında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümüne geliniz.
 • 5- Bu bölümde alt kategorilerinde "Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama" seçeneğini tıklayarak sorgulama işlemini yapınız.

Soy Ağacı Sorgulaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar Nelerdir?

 • T.C. Numaranızı ve şifrenizi emin olmadığınız bilgisayarda girmeyiniz.
  Özellikle internet kafelerde yada virüs olup olmadığını bilmediğiniz sitelerde şifrenizi girmemenizi öneririz.
 • E devlet sitesini ziyaret ederken Chrome uygulamasının gizli sekmesini kullanabilirsiniz. Bu şekilde şifreleriniz her durumda kaydedilmemiş olur.
 • Şifrenizi tanımadığınız ve emin olmadığınız hiç kimse ile paylaşmayınız. Size ait e – Devlet uygulamasından adınıza yanlış işlemler yapılabileceği gibi, şahsınıza ait çok özel bilgiler ele geçirilebilir.
 • E Devlet sitesini ziyaret ederken başka sayfalardan verilen link üzerinden siteyi ziyaret etmenizi fazla önermemekteyiz. Özellikle aşağıda ki resimde gösterilen güvenli işareti olmayan sitelerden verilen bağlantıları tıklamayın.

 • Ziyaret edeceğiniz sayfanın yukarıda ki gibi https// si ve güvenli işareti olması gereklidir.
  Özellikle güvenli değil işareti olan hiçbir sitede herhangi bir şifrenizi girmeyiniz.
 • E devlet şifrenizi ara ara değiştirmenizi önermekteyiz.
 • Bir çok e Devlet uygulaması hayata geçirildiğinden hayatınızı

E-Devlet Nedir?

 • Ülkemizde bir çok kamu kurumu bazı hizmetlerini artık e Devlet üzerinden online olarak vermektedir.
 • Bu alanda kurumların kendilerine ait gov.tr uzantılı ayrı bir sayfası olsa da bir çok online hizmetini https://www.turkiye.gov.tr web adresine taşımıştır.
 • Bu site üzerinden sadece PTT tarafından verilen e-Devlet şifresi ile hizmet alabilirsiniz. Ayrıca bir çok alanda hizmet alabileceğinizi de ifade etmek isteriz.
 • Sisteme T.C. Kimlik Numaranız ve PTT den alabileceğiniz size ait özel şifreniz ile girebilirsiniz.
 • Ayrıca bu sistemden Mobil İmza, E İmza ve T.C. Kimlik Kartı şifresi ile de giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 • E devlet şifrenizi PTT’den alabilirsiniz. Sonraki süreçte şifrenizi unutmanız durumunda telefon numaranızı sisteme tanımlatmış iseniz internet üzerinden şifrenizi yenileyebilirsiniz.
 • İlk şifrenizi aldıktan sonra telefon numaranızı sisteme kaydettirmenizi tavsiye ederiz. Aksi durumda şifrenizi unutmanız halinde yeniden PTT ye gitmek zorundasınız.