E- Devlet Şifremi Unuttum PTT'ye Gitmeden Nasıl Yenilerim?

E Devlet şifremi unuttum PTT'ye gitmeden nasıl yeni şifre alabilirim? E Devlet şifremi unuttum ve telefon numaram değişti, bu durumda ne yapmam gerekir? Yazımız 2020 yılında geçerli uygulamalara göre anlatılmıştır. 

E DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM, NASIL YENİLERİM?

Sistemde kayıtlı cep telefonunuz olması halinde PTT'ye gitmeden online olarak yeni şifre belirleyebilirsiniz. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip etmeniz gereklidir:

  • 1. Adım : Şifre girdiğiniz ekranda "Şifremi Unuttum" seçeneğine tıklayınız. Hemen aşağıdaki resmi inceleyiniz. 

  

  • İkinci Adım :  Aşağıda gözüken ekran görüntüsü karşınıza gelecek. Sizin için uygun olan seçeneği işaretledikten sonra "Devam Et" butonuna basınız. 

3. Adım : Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Karşınıza tam olarak bu ekran gelecektir. İstenen bütün bilgileri doldurduktan sonra cep telefonunuza yeni şifreniz gelecektir. Yeni şifreniz geldikten sonra yeniden sisteme girerek unutmayacağınız ve çok gizli olacak yeni bir şifre belirlemenizi öneririz. 

 

E DEVLET ŞİFREMİ UNUTTUM VE CEP TELEFONUM DEĞİŞTİ

Bu durumda öncelikle ALO 160 Çağrı merkezini aramanızı tavsiye ederiz. Cep telefonunuz değişti ise maalesef yeniden PTT'ye gitmeniz gereklidir. Çünkü sistemde kayıtlı cep telefon numaranıza yeni şifreniz gelecektir. PTT'ye yeni şifre için gittiğinizde sizden 2 TL ücret karşılığında yeni şifre verilecektir.