E-Devlet Askerlik Durum(Yerine Getirme) Belgesi Sorgulama İşlemleri

E devlet sistemi üzerinden askerlik sorgulama işlemi yapabilirsiniz. E devlet şifreniz ile askerlik durum belgesi alabilir, almış olduğunuz belgenin doğruluğunu öğrenmek için “askerlik durum belgesi doğrulama” işlemi yapabilir ayrıca askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik hizmeti ile ilgili Milli Savunma Bakanlığımızın daha bir çok işlemi e devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ancak biz bu yazımızda askerlik sorgulama işlemini ayrıntıları ile ve örnek sorgulama ile nasıl yapıldığını göstereceğiz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama İşlemleri(Resmi E Devlet Sayfasına Gider)

  • E devlet şifresi alma
  • Askerlik durum belgesi sorgulama
  • Askerlik yeri sorgulama işlemi nasıl yapılır

E devlet şifresi nasıl alınır?

Askerlik ile ilgili sorgulamalar yada diğer e devlet işlemleri için muhakkak e devlet şifrenizin olması gereklidir. E devlet şifresini sadece PTT şubelerinden alabilirsiniz.
Size en yakın PTT şubesine başvurduğunuzda küçük bir ücret karşılığında kapalı zarf içinde şifrenizi size teslim edeceklerdir. 

Askerlik durum belgesi sorgulama

E devlet şifreniz ile askerlik durum belgesini birkaç dakika içinde alabilirsiniz. Buradan alacağınız belge bir çok resmi işlemde geçerlidir. Yukarıda linkini verdiğimiz sayfayı ziyarete ederek alacağınız belge barkodlu resmi geçerliliği olan bir belgedir.

  • E devlet üzerinden alağacağınız belgeyi barkod numarası ve T.C. Kimlik numaranız üzerinden teslim ettiğiniz kurum yada kuruluşlar “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” işlemi ile doğrulayabilir.

Bu işlemden alt başlıklarda bahsedilmiştir.

  • Unutmamanız gereken en önemli husus buradan alacağınız belge sadece oluşturulduğu tarih için geçerlidir.

BİRİNCİ AŞAMA : Yukarıda linkini verdiğimiz sayfayı ziyaret ediniz. Bu sayfa tamamen e devlet sitesinin resmi sorgulama sayfasıdır. Aşağıda yer alan bir ekran karşınıza çıkacaktır. 

Askerlik sorgulama

 

1- numaralı yer ziyaret ettiğiniz sitenin net adres bölümüdür. Orada yer alan kilit işaretinin olmasına dikkat ediniz. Bu işaret yoksa eğer asla bilgilerinizi girmeyiniz. Bu işaret SSL sertifikasıdır. 

2- numaralı bölümden şifre bilgilerinizi gireceksiniz. 

3- numaralı bölümden şifrenizi girerseniz eğer ana sayfaya gidersiniz. Bu durumda Milli Savunma Bakanlığınını ilgili sorgulama menüsünü bularak da sorgulama yapabilirsiniz. Ancak biz size 2 numaralı bölümdeki sorgulamayı tavsiye ederiz. 

İKİNCİ AŞAMA : Yukarıda ki resimde 2 numara ile gösterilen yere tıkladıktan sonra aşağıda ki ekran açılacaktır. 

 

1- numaralı yerlerdeki bilgilerinizi giriniz. Ardından 2 numaralı yerde  yazan "Sisteme Giriş Yap" butonuna basınız.  

ÜÇÜNCÜ AŞAMA :  Yukarıda ki resimde yer alan Sisteme Giriş Yap butonuna bastıktan sonra aşağıda ki ekran karşınıza gelecektir. Bu ekranda 1 numara ile gösterine bölüm hangi sayfada olduğunuzu gösterir. 3 numarada gösterilen yeri işaretleyerek 4 numarada gösterilen devam et butonuna tuşlayınız. 

 

DÖRDÜNCÜ AŞAMA : Ardından hemen aşağıda yer alan sayfa açılacaktır. Burada 1 numara ile gösterilen yerde kişisel bilgileriniz yer alır. Benim şahsi bilgilerim olduğundan o bölümleri gizledim. 2 numara ile gösterilen " Yeni Belge Oluştur" butonuna basarak artık belgenizi oluşturabilirsiniz. 

SON OLARAK: Buradan sonra ki ekranı şahsıma ait bilgiler olduğundan gösteremiyorum. Askerlik durum belgeniz PDF olarak karşınıza çıkacaktır. Bu belgeyi güvendiğiniz bil bilgisayara da kaydedebilirsiniz. Ardından yazdırarak belgenizi çıkarınız. 

İnternet kafeler gibi yerlerden işlem yaparken şifrenize dikkat ediniz. 

Askerlik yeri sorgulama

E devlet şifreniz ile aynı zamanda askerlik yerinizi de sorgulayabilirsiniz. Hemen aşağıda verdiğimiz linki tıklayarak direk sorgulama ekranına gidebilirsiniz. Ancak burada ki sorgulama sadece dönem geldiğinde aktif olacaktır.