Dul Maaşı 2022'de Ne Kadar?

Dul maaşı, vefat eden sigortalının eşine ve çocuklarına devlet tarafından verilen maaştır. Her yıl enflasyon oranına göre değişen dul maaşı 2 ayda bir kez ödenmektedir.

Halk arasında ölüm aylığı olarak da bilinen dul aylığı, eşini kaybeden bir kadının yeniden evlenene kadar ya da sigortalı bir işte çalışmaya başlayana kadar aldığı maaşa verilen isimdir. Bu maaşın alınabilmesi için eşlerin resmi nikahla evlenmiş olmaları gerekir. İmam nikahıyla evlenen ve aralarında resmi nikah olmayan kişiler bu haktan faydalanamazlar.

2022 Dul Maaşı Ne Kadar?

Enflasyon oranına göre dul maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere her yıl 2 kez zam yapılmaktadır. Geçtiğimiz 6 aylık dönemde dul maaşlarına yüzde 6,5 oranında zam yapıldı. Buna göre en düşük dul aylığı 1000 TL oldu.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu Hükümlerine göre dul ve yetim aylığı yüzdeleri şu şekildedir;

 • Vefan eden kişinin eşine 2 birim hak, çocuklara ise 1 birim hak düşer. Çocuk en fazla yüzde 25, eş ise en fazla yüzde 50 oranında maaş alır.
 • Çocuk yoksa dul kalan eşe ölen eşin maaşının yüzde 75’i verilir.
 • Ölen kişinin bir çocuğu varsa eşine maaşının yüzde 50’si oranında dul aylığı bağlanır.
 • Vefat eden kişinin iki çocuğu varsa eşine maaşının yüzde 25 i kadar dul aylığı bağlanır.
 • Eşlerin 3 çocuğu varsa ölen eşin maaşının yüzde 20’si kadar aylık bağlanır.

Dul Maaşı Nasıl Bağlanır?

Maaşın bağlanabilmesi için öncelikle kuruma başvuru yapılması gerekir. Bunun için e-Devlet sistemine girebilir, Alo 170 hattını arayabilir ya da Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gidebilirsiniz. Müracaatınız sırasında sizden ölüm belgesi ve muhtaçlık belgesi istenir.

Ölüm belgesi almak için İl Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne başvurmalısınız. Başvurunuzun ardından ölüm belgesini nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Muhtaçlık belgesini ise muhtarlıktan almanız gerekir. İkamet ettiğiniz yerdeki muhtarlığa giderek muhtaçlık belgesi alabilirsiniz. Herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa, sigortanız yoksa ve üstünüze kayıtlı taşınmaz bir mal yoksa muhtaçlık belgesi alabilirsiniz. İstenen belgeleri hazırladıktan sonra en geç bir ay içinde başvurunuzu yapmanız gerekir. Aylık bağlandıktan sonra maaşınızı PTT’den, Ziraat Bankası’ndan ya da Halk Bankası’ndan çekebilirsiniz.

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Dul maaşı alabilmek için başvurudan önce belli şartların sağlanması gerekir. Bu şartları hem ölen kişi hem de maaşı alacak eşi sağlamalıdır. Maaşın alınabilmesi için gereken şartlar şu şekildedir;

 • Maaş yalnızca nikahlı eşlerin vefat etmesi halinde verilir. Resmi nikahla evli olmayan kişiler, eşleri öldüğünde dul aylığı alamazlar.
 • Maaşı aldıktan sonra kişi tekrar evlenirse ya da başka bir akrabasıyla yaşamaya başlarsa maaşını yeniden alamaz.
 • Ölen kişi Bağ-Kur’dan emekli olduysa ve ölümü 2008’den sonra olduysa ödemesi gereken prim günü 1800’dür.
 • Ölen kişi Bağ-Kur’dan emekli olduysa ve ölümü 2008’den önce olduysa ödemesi gereken prim günü 1080’dir.
 • SSK kapsamında çalışan kişiler en az 5 yıl sigortalı olarak çalışmış olmalıdırlar ve minimum 900 gün prim ödemiş olmalıdırlar.
 • Ölen kişinin yakınlarının da dul ve yetim maaşı alabilmeleri için ölen kişinin prim borcu olmamalıdır.

Hangi Durumlarda Dul Aylığı Kesilir?

 • Ölen kişinin eşi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa maaş kesilir. Benzer şekilde dul eşin sosyal yaşantısında bir iyileşme gözlemlenirse maaş hakkı elinden alınır.
 • Hayatta kalan eş resmi nikahla başka biriyle evlendiğinde dul aylığından faydalanamaz.
 • Anne ya da babanın ölümü nedeniyle yetim aylığı almaya başlarsa dul aylığı alamaz.

Boşanmış Dul Maaşı Ne Kadar 2021?

Boşanmış kişilere dul aylığı bağlanmaz. Bu şekilde aylık almak için boşanıp da beraber yaşamaya devam eden pek çok kişi vardır. Bu durum tespit edildiği anda kişilere cezai işlem uygulanır. Maaşın bağlanma amacı hayatta kalan eşe yardımcı olabilmektir.

Dul Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Dul aylığı almak için eşin ölüm tarihinden sonraki bir ay içinde başvuru yapılmalıdır. Gerekli şartların sağlanması halinde hayatta kalan eşe 2 ayda bir yatmak üzere yılda toplam 6 defa olmak üzere aylık bağlanır. İlk maaş, başvuru yapılan ayın sonunda hak sahibinin hesabına yatırılır.

Dul Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dul maaşları Alo 170 çağrı merkezi aranarak, e-Devlet sistemine girerek ya da Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gidilerek sorgulanabilir. Saydığımız yöntemler arasında en kolay ve en hızlı olanı e-Devlet kapısıdır. E-Devlet sistemini açtığınızda sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne “dul aylığı sorgulama” yazmanız yeterlidir.

Sonuç olarak dul maaşı 2021 yılında hak sahiplerine 650 TL olarak yatmaktadır. Bu maaş iki ayda bir yatırılmakta olup belli şartların sağlanması halinde ve gerekli belgelerin hazırlanması halinde düzenli olarak verilmektedir.