D Harfiyle Başlayan Bütün Ülkeler Hangileri?

D harfiyle başlayan ülke sayısı 5’tir. Bu ülkeler; Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Danimarka, Dominika, Dominik Cumhuriyeti ve Doğu Timor’dur. Bu ülkelerden ikisi Amerika kıtasında, biri Avrupa kıtasında, biri Asya kıtasında, biri de Afrika kıtasında bulunmaktadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Afrika kıtasında yer alan Demokratik Kongo Cumhuriyeti 1971’den 1997’ye kadar Zaire olarak biliniyordu.

  • Orta Afrika Cumhuriyeti, Uganda, Angola, Tanzanya ve Zambiya gibi ülkelerle komşu olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’dır.
  • 2,3 milyon km2’lik alana yayılmış olan ülkede 85 milyona yakın insan yaşamaktadır.
  • Ülkenin resmi dili Fransızca olup, ulusal dil olarak Kongoca, Lingalaca, Shavili ve Cliuba dilleri konuşulmaktadır.
  • Yarı başkanlık sistemiyle yönetilen ülkenin para birimi Kongo Frangı’dır. Yıl boyunca sıcaklıklar 20 derece ile 30 derece arasında seyreder.
  • Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin yüzde 70’ine yakını Hıristiyan’dır. Kalan yüzde 30’luk kesim Kimbangizm, İslam, Senkretizm ve diğer dinlere mensuptur.

Danimarka

Kuzey Avrupa’daki İskandinav bölgesinde yer alan Danimarka, İsveç ve Almanya ile komşudur. Başkenti Kopenhag olan ülkenin nüfusu 6 milyon kadardır. Ülkede Danca ve Almanca konuşulmaktadır. Monarşi ile yönetilen Danimarka’nın yüzde 96’sına yakını Hıristiyan’dır. Kalan yüzde 4’lük kesim ise Müslümandır.  Ülkenin para birimi Danimarka Kronu’dur.

Dominika

Dominika Milletler Topluluğu olarak bilinen Dominika Amerika kıtasında yer almaktadır. Başkenti Roseau olan ülkenin resmi dili İngilizcedir. Ayrıca ülkede Fransızca ve Kreolce dilleri de konuşulmaktadır. Yönetim biçimi Cumhuriyet olan Dominika Milletler Topluluğu’nun nüfusu 72 bin kişi kadardır.

Çok ırklı bir ülke olan Dominika’da nüfusun yüzde 90’ına yakını Afrikalı’dır. Kalan nüfusu Karayipliler, beyazlar ve diğer etnik gruplar oluşturmaktadır.

Dominik Cumhuriyeti

Amerika kıtasında yer alan Dominik Cumhuriyeti Küba, Jamaika, Haiti ve Venezuela gibi ülkelerle komşudur. Yüzölçümü 48 bin km2 olan ülkede 11 milyona yakın kişi yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Santo Domingo olup başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Dominik Cumhuriyeti’nde kullanılan para birimi Dominik Pesosu’dur. Ülkenin resmi dili İspanyolca’dır.

Dominik Cumhuriyeti, Dominika ile sık sık karıştırılmaktadır. Her ikisi de aynı kıtada olan ülkelerden Dominik Cumhuriyeti, Avrupalıların Amerika kıtasında yaptıkları ilk yerleşim yeridir.

Doğu Timor

Asya’nın güneydoğusunda yer alan Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti’nin tek komşusu Batı Timor ülkesidir. 14 bin km2 yüzölçümüne sahip ülkenin nüfusu 1,5 milyondur. Başkenti Dili olan ülkede Tetum ve Portekizce dilleri konuşulur. Üniter Cumhuriyet ile yönetilen Doğu Timor’un para birimi Amerikan Doları’dır. Ülkenin çoğu Katoliklerden ve Protestanlardan oluşmaktadır. Nüfusun geri kalanı ise Müslüman, Hindu ve Budist’tir.

Sonuç olarak D harfi ile başlayan ülkeler; Afrika kıtasındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Amerika kıtasında bulunan, Dominika ve Dominik Cumhuriyeti, Avrupa kıtasında yer alan Danimarka ve Asya kıtasında yer alan Doğu Timor Cumhuriyeti’dir. Bu ülkeler arasında en kalabalık olanı Demokratik Kongo Cumhuriyeti, en az nüfusa sahip olanı ise Dominika’dır.