Çocuğum Okula Hazır mı? Okula Kayıt Yaptırmalı mıyım?

Kıymet okuyucularımız, yine çok önemli bir konu olan “Çocukların en uygun okula başlama yaşı nedir? Çocuğum okula hazır mı?” sorularına cevap aramak istedik. 

İlkokul çağına gelen çocukların kaçıncı ayında (yaşında) okula başlamasının uygun olduğu hem bilimsel açıdan hem de ebeveynler açısından son derece önemli bir konudur. Bu konu ile ilgili bir çok önemli husustan bahsetmeden evvel okula başlama yaşı ile ilgili yürürlükte olan uygulamadan kısaca bahsetmekte yarar vardır.

İlkokula başlama yaşı 66. Ayını tamamlamak olarak açıklanmıştır. Ancak 60. ayını tamamlayan çocukların velileri dilekçe vermesi durumunda okula başlayabilir. Bununla birlikte 66 – 69. Ayında olan çocukların velileri dilekçe vererek bir sonraki yıl okula kayıt yaptırabilir. Okula kayıt yaptırma durumları ile alakalı şu analizleri yapmalıyız.

 • 1- 65. Ayına gelip okula kayıt olmayan bir çocuk bir sonraki yıl 77 aylık olacaktır. Hatta daha ileri aylarda olan çocukların bir sonraki yıla kalması yaşı daha da büyütecektir.
 • 2- Kayıt yapılan sınıfta bu şekilde büyük yazdırılan çocukların sayısı son derece önemlidir. Zira bu şekilde bir çok öğrencinin bulunması küçük yazılan çocukların ezilmesine sebebiyet verebilir.
 • 3- 66 aylık olan çocuk genellikle sınıfın en küçükleri olmaktadır. Çünkü daha küçük ayında okula kayıt yaptıran velilerin olduğuna pek denk gelmedik (nadir).
 • 4- 66. ayına gelip bir sonraki yıla kayıt yaptıracak çocukların yaşı 78 aylık olacaktır.

Bu durumda şimdi kendimize şu soruları sormalıyız?

 • 1- 66 aylık olarak çocuğumu kayıt yaptırırsam çocuğumdan büyük çocukların olduğu sınıfta kendi çocuğum ezilir mi?
 • 2- Öğrenme açısından çocuğum bir eksiklik yaşar mı?
 • 3- Çocuğumun anti sosyal özellikler gösterme durumu olur mu?
 • 4- Eğitim hayatına kötü başlama riski olur mu?
 • 5- Kayıt yaptırmayıp bir sonraki yıla bırakırsam çocuğumun eğitimi açısından zaman kaybı yaşar mıyım?

Şuan ki sistemde okula başlama yaşı altı olarak belirlenmiştir. Ancak bu yaş biyolojik yaştır. Bu notada ailelere düşen çocuklarının gelişim evrelerini ölçmek ve analiz etmektir.
Çocuğun aşağıda sıraladığımız durumlarını tek tek değerlendirmek durumundadır.

 • Fiziksel gelişimi nasıl?
 • Zihinsel olarak gelişimini tamamlamış mı?
 • Nörolojik ve ruhsal gelişim açısından uygun mu?

Yukarında özet bir şekilde biyolojik yaşında yanında değerlendirmeniz için verdiğimiz kriterleri tamamlamayan yada geride gelişen bir çocuğun okula başlatılmasının çocuğun eğitim hayatında yarışa geriden başlatılması demektir.
“Nasıl başlarsanız genellikle öyle gider. Şuana kadar yaptığımız bir çok analizde büyük başarılara imza atmış insanların eğitim hayatlarının en başında eğitimlerine iyi başlamış olmaları gelmektedir. İlk birinci sınıftan başarısız olanların, okuma yazma becerisi az gelişenlerin ilerleyen yıllarda da genellikle hep başarısız oldukları analizi yapılmıştır.

“ Ancak bu durumun istisnaları da hiç az değildir. Sonradan eksiklerini tamamlayan çocukların da yüksek başarılar gösterdiği tespit edilmiştir.

ÇEVREDEN GELEN TELKİNLER

Okula başlama döneminde en sık duyacağınız telkinler şunlardır. “Bu yaşta başlatmayın ezilir çocuğunuz” yada “Bir an önce çocuğunuzu okula başlatın başarılı olur”.
Bu gibi telkinlerin kimlerden geldiğine dikkat etmelisiniz. Pedogojik formasyon almamış, ayrıca çocuk gelişiminde uzman olmayan kişilerden gelecek telkinler sizlerin yanlış karar vermeye zorlayabilir. Bunun için sadece bilgisi ve görgüsüne güvendiğiniz kişilere danışın. Hatta gerekirse uzman görüşüne başvurun.