Çin Takvimi İle Cinsiyet Belirleme Doğru Mu? Çin Takvimi Yorumları

Birlikte çocuk sahibi olduğunu öğrenen anne ve baba adayları gebelik döneminde telaşlı ve stresli bir süreç geçirirler. İlk andan itibaren dünyaya gelecek çocukları için birçok plan ve program yapan aileler neredeyse eğitim hayatının sonuna kadar çeşitli fikirler ortaya koyarlar. Her şeyin en iyisini bebekleri için isteyen ve düşünmekte olan ailelerin takıldığı tek nokta bebeklerinin cinsiyetinin ne olacağı konusudur. Gebelik için ilk döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte bebeğin cinsiyeti belirlenmiş olur. Bebeğin cinsiyetinin tamamen bilinmesi 4. ayın sonundan itibaren ultrason cihazıyla öğrenilebilir. Bu kadar bekleme süresi bile olmayan aileler için çeşitli cinsiyet hesaplama yöntemleri ve metotları bulunmaktadır. Son yıllarda en çok kullanılan ve hızla yaygınlaşan yöntemlerden biri de Çin takvimidir. Basit bir hesaplama yöntemiyle anne karnındaki bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi vermektedir. Doğruluğu halen tartışılan bu hesaplama yöntemi sosyal medyayı ve interneti kullanan birçok kişi tarafından kullanılan bir yöntem olarak geçiyor.

 

Çin Takvimi Nedir?

Anne adaylarının gebe kaldığını öğrendikleri andan itibaren bebeğin cinsiyetini öğrenebileceği hesaplama yöntemlerinden biri de Çin takvimidir. Çin takvimi, anne adayının doğum tarihini ve halime kaldığı ayın bilgilerini kullanarak kendi  yapmış olduğu hesaplama sonucunda doğacak bebeğin cinsiyeti hakkında bilgi vermektedir. Bu hesaplama sistemi tam olarak güvenilir olup olmadığı noktasında net bir bilgi vermemektedir. Ama bu hesaplama yöntemini kullanarak bebeğinin cinsiyetinin doğru çıktığını söyleyen kadar cinsiyet noktasında yanlış bilgi verdiğini de ifade eden kişiler var.

 

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Çin takvimini kullanmak suretiyle bebeğinin cinsiyetinin ne olacağı yönünde bilgi sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları hesaplama için gerekli olan annenin doğum tarihini ve hamile kalınan ayı doğru bir şekilde öğrenmeleri gerekmektedir. Ülkemizde birçok kişinin doğum tarihi çeşitli sebeplere bağlı olarak nüfus cüzdanlarında yazıldığından farklıdır. Anne adayının doğum tarihi bilgisini net ve doğru bir şekilde bilen birinden veya bilgisi olan birinden öğrenmesi gerekmektedir. Hesaplama için gerekli olan ikinci bilgi için hamile kaldığı ayın net bir şekilde hangi dönem olduğunu cevaplaması gerekmektedir. Buna göre özellikle kadınlar son adet kaldığı tarihi biliyorsa bu tarihin üzerine 14-18 gün eklemek suretiyle hamile kaldığı ay hakkında bilgi sahibi olabilirler. 

 

Çin Takvimi Cinsiyet Belirleme Doğru Mu?

Gebelik döneminde cinsiyet belirleme yöntemi olarak kullanılan Çin takviminin doğru tespit yapamadığı yönünde gerek kullanan gerekse de cinsiyet belirleme noktasında uzman olan kişilerce ifade edilmektedir. Cinsiyet belirleme yöntemi olarak kullanılan bir başka hesaplama yöntemi olan Rus takvimiyle çok fazla karşılaştırılan Çin takviminin ne yazık ki Rus takvimine göre çok iyi tespitler yapamadığı yönünde bilgiler sosyal medyada ve internet platformlarında dile getirilmektedir.

 

Çin Takvimi İle Cinsiyet Nasıl Belirlenir?

Çin takvimi cinsiyet belirleme noktasında iki bilgiyi referans alarak hesaplama yapmaktadır. Bunlardan ilki annenin doğum tarihi olup bu bilgilin kesin ve doğru bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Hesaplama için gerekli olan ikinci bilgiyse annenin hamile kaldığı aydır. Bunun için anne özellikle son adet kaldığı tarih üzerinden de hesaplama yapabilmektedir. Bu iki bilginin net ve doğru bir şekilde tespit edilmesinden sonra Çin takvimi kendi yöntemleriyle otomatik olarak hesaplama yapmaktadır. Cinsiyet belirleme için bu hesaplama yöntemini kullanmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli hususun internet üzerinde birçok hesaplama tablosundan hem yeni yıla uygun olanını hem de orijinal Çin takvimini baz alarak hesaplama yapan takvimleri tercih etmesi gerekmektedir. Aksi halde yapılacak olan hesaplamanın sonucu yanlış çıkabilmektedir. Ayrıca Çin takvimini kullanmak suretiyle cinsiyet hesaplama yapacak olanlar için ayrıca Rus takvimini kullanarak hesaplama yapmaları tavsiye edilir. Hem her iki hesaplamanın sonucu karşılaştırılmış olur hem de cinsiyetin doğru olacağı yönden kanaat oluşmuş olur. Anne ve baba adaylarından bebeğin cinsiyeti için bilimsel bir bulgu olan ultrason cihazıyla bakılma zamanına kadar bakılma sabrı olmayanlara bu hesaplama yöntemleri tavsiye edilir.