Çay Harareti Gerçekten Alıyor mu? Çay Su Yerine Geçer mi?

Ülke olarak sudan belki de daha çok tükettiğimiz içecek çaydır. Çayın bu kadar sevilmesi, özellikle yaz aylarında harareti alıp almadığı konusunda tartışmalar yaratmaktadır. Kimileri çayın suyun yerini tutmadığını bu nedenle sıvı ihtiyacını karşılamak için çok fazla tüketilmemesi gerektiğini söylerken, kimileri vücudun kendini daha sıcak hissetmesini sağladığını ve bu yolla terleyerek ısı kaybı oluşturduğu için harareti önlediğini söylemektedir. Bu durumda en güvenilir sonuçlar için yapılan bilimsel araştırmalara bakmak gerekir.

Bilimsel Olarak Çayın Harareti Alması Hakkında

Çayla ilgili yapılan en kapsamlı çalışmalar Sidney Üniversitesi’nde yapılmıştır. Sıcak içeceklerin insanları serinletip serinletmediğini merak eden bir dizi bilim insanı, sıcak içecek tüketmenin insanları serinlettiğini ancak çok fazla ısı kaybı oluşturmadıklarını gözlemlemiştir.

2012 yılında Ollie Jay tarafından yapılan çalışmalarda çay gibi sıcak içecekleri tüketen insanların biraz olsun ferahladığı görülmüştür. Ollie Jay, deneylerini yaparken çalıştığı kişilere 1 saat 15 dakika boyunca vantilatör eşliğinde bisiklet sürdürmüş ve bu sırada deneye katılan kişilerin bir kısmına çay, bir kısmına ise soğuk içecek vermiştir. Araştırma sonunda çay içenlerin 13 kalori daha çok yaktıkları görülmüştür. Soğuk içecek tüketenler ise yalnızca 5 kalori yakmıştır.

Bu durum oldukça çelişkili görünebilir. Soğuk içecekler içildiğinde insanlar serinlemiş gibi hissederler. Bunun nedeni terlemenin azalmasıdır. Atılan her 1 gram ter ile 58 kalori kaybedilir. Soğuk su içenler aslında terlemeleri azaldığı için daha az kalori kaybederler. Çay gibi sıcak sıvılar tüketenler ise terlemenin artmasıyla birlikte daha çok ısı ve kalori kaybederler. Bu da rahatlamalarını ve hararetlerinin kesilmesini sağlar.

Terlemenin daha az olması buharlaşmanın da daha az olması anlamına gelir. Kaybedilen sıvı miktarı arttıkça serinleme de artacaktır, bu yüzden çay gibi sıcak sıvılar vücudun ter yoluyla kaybettiği sıvı miktarını artırarak vücut ısısını düşürürler.

Serinlemek İçin Çok Fazla Çay Mı İçmeli?

Her ne kadar çay bilimsel olarak harareti alsa da çok fazla çay tüketmek farklı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Araştırmacılar sıcak günlerde çok sıcak içeceklerin tüketilmesini önermiyor. Bunun nedeni buharlaşma nedeniyle oluşan ısı kaybının yanında sıvı kaybının da olmasıdır. Yani eğer çok fazla terliyor fakat sıvı ihtiyacınızı karşılamak için yeterince su içmiyorsanız, ne kadar çay tüketirseniz tüketin vücudunuzun dengesini bozabilirsiniz.

Çayın suyun yerini tutmadığını söyleyen araştırmacılar terle oluşan ısı kaybının vücut içi sıcaklıkla ilgili olmadığı görüşündeler. Ollie Jay’in yaptığı deneyde deneklerin vücut içi sıcaklıkları hiç değişmemiştir.

Sonuç olarak çay gibi sıvılar terlemeyi artırdığı için harareti almaktadır. Ancak serinlemek amacıyla sadece sıcak çay içmek sağlıklı değildir ve önerilmemektedir. Mutlaka gün içinde yeterince su içilmelidir.